مدیریت مالی

چرا باید بودجه بندی شخصی داشته باشیم؟

7 نکته کاملا کاربردی که در بودجه بندی شخصی باید به آن توجه کنید

چرا باید بودجه بندی شخصی داشته باشیم؟

 

ایجاد اولین بودجه بندی شخصی ممکن است کار خسته کننده و طاقت فرسایی باشد. طبق آمار بدست آماده از سازمان برنامه و بودجه ایران، بیش از شصت درصد خانوارهای ایرانی علاقه ای به انجام بودجه بندی شخصی ندارند اما ارزشش را دارد. اگر می خواهید که وضع مالی تان در دراز مدت بهتر شود باید یک بودجه بندی شخصی برای خود داشته باشید وگرنه تا خرخره زیر بار قرض می روید. چندین سال پیش وقتی اولین بودجه بندی شخصی خود را ساختم ، تقریباً می دانستم که سالانه چقدر پول در می آورم. اما من هرگز هزینه هایم را بر اساس دسته بندی تقسیم نکردم تا بفهمم چه چیزی هایی می توانم به طور مرتب بخرم یا چقدر می توانم به طور منظم سرمایه گذاری کنم.

خلاصه اینکه اولین باری که بودجه بندی شخصی خود را انجام دادم توانستم بفهمم که چه چیزهایی را می توانم به سادگی در هر ماه بخرم.اگر اولین بار است که می خواهید بودجه بندی شخصی انجام بدهید. در اینجا به هفت مرحله اشاره کردم که کار شما ساده تر شود.

 1. تصمیم بگیرید که بودجه بندی شخصی تان را شروع کنید

خب اگر تا اینجا ادامه داده اید پس به احتمال زیاد می خواهید بودجه بندی شخصی تان را شروع کنید. آفرین! برای بسیاری از افراد ، از جمله خودم ، این سخت ترین قسمت است. خب حالا به قسمت دوم بروید.

 

 1. بدانید که چقدر پول دارید

 

گزارشی از دارایی های تان بنویسید

سراغ تک تک حساب های تان بروید و ببینید که در هرکدام از آنها چقدر پول دارید.  همه چیز را دقیق بررسی کنید تا چیزی از قلم نیفتد. این اطلاعات را یادداشت کنید. این کار برای شروع بودجه بندی شخصی خیلی مهم است و اگر بودجه بندی درستی داشته باشید می توانید شروع به سرمایه گذاری کنید.

 1. مشخص کنید که چقدر درآمد دارید

این برای برخی از افراد آسان تر از دیگران است. افرادی که حقوق ثابت دارند یا کارمند هستند به راحتی می توانند درآمد ماهانه شان را حساب کنند. این محاسبات برای کسانی که شغل ثابتی ندارند و ساعتی یا روزانه حقوق می گیرند مقداری سخت تر است چون هر ماه مقداری فرق می کند. مهم ترین کاری که باید در اینجا انجام دهید این است که میانگین درآمد خود را در هر ماه بدست آورید .یک روش خوب برای انجام این کار در صورت دریافت درآمد نامنظم این است که متوسط 6 تا 12 ماه گذشته درآمد را حساب کرده و میانگین بگیرید.

 

 1. حساب دارایی های تان را داشته باشید

برای بودجه بندی شخصی باید بدهی های ماهانه خود را به طور دقیق حساب کنید. و سعی کنید برای مدتی وام نگیرید تا بتوانید راحت تر محاسبه کنید. همچنین رسیدهای کارت های اعتباری را برای مدتی نگه داری کنید. خب یکی از کارهای مهمی که در اینجا باید انجام دهید این است که حساب رسیدهای خود را داشته باشید .همچنین برای بدست آوردن مقدار دقیق بدهی، کل مبلغ بدهی به علاوه مقدار باقی مانده و حداقل پرداختی که بابت بدهی ها انجام می دهید را یادداشت کنید. هر بدهی ای که هست را ثبت کنید،  بدهی های بابت خودرو ، مسکن ، قبض ، هزینه ثبت نام دانشگاه همه را بنویسید و از هیچ چیز دریغ نکنید. با این کار شما حساب و کتاب دقیقی از اوضاع مالی تان بدست می آورید و می توانید بهتر برای آینده برنامه ریزی کنید .پیشنهاد می کنم بودجه بندی شخصی را از همین ساعت شروع کنید. چون بالاخره زمانی سرتان به سنگ می خورد و در آنجا با خود می گویید ای کاش حساب و کتاب دخل و خرجم را داشتم!

 

 1. ارزش خالص دارایی های خود را تعیین کنید

 

وقتی دانستید که چقدر پول دارید و چقدر بدهکار هستید ، می توانید ارزش خالص دارایی های خود را به راحتی محاسبه کنید. فقط آنچه را که بدهکار هستید از آنچه که دارید کسر کنید. بعد از انجام این کار می فهمید که دقیقا چقدر پول دارید و نسبت به گذشته می توانید بهتر برنامه ریزی کنید. وقتی اولین بودجه بندی شخصی خود را ساختم ، ارزش خالص منفی داشتم. البته وضع مالی بیشتر جوانان به همین شکل است اما قرار نیست شما در بین آنها قرار بگیرید .برنامه های زیادی برای بودجه بندی شخصی وجود دارند. بنظرم اگر نگاهی به آنها بیندازید بد نیست.

 1. مقدار خرج ماهانه خود را حساب کنید

این ممکن است برای بسیاری از افراد سخت باشد. بهترین روش برای تعیین مقدار خرج ماهانه ثبت آن در جایی است. تمام رسید ها و قبض های هر ماه را نگه دارید و سپس آنها را دسته بندی و ثبت کنید. دسته بندی های شما می توانند خاص و یا کلی باشند. معمولا بیشتر مردم دسته بندی بصورت کلی را ترجیح می دهند اما بعضی ها هم دوست دارند که بدانند دقیقا چه مقدار بابت یک کار خاص خرج کرده اند. به هر حال هر دو مدل مناسب است و روش دسته بندی در بودجه بندی شخصی کاری کاملا اختیاری می باشد.

 1. اطلاعات دخل و خرج را در یک پایگاه داده ثبت کنید

قالب مخصوص بودجه در اکسل

من از Microsoft Excel برای بودجه بندی شخصی استفاده می کنم زیرا امکانات بسیار بیشتری نسبت به سایر برنامه های حوزه پایگاه داده دارد. بعضی ها هم از سایت های مخصوص بودجه بندی شخصی استفاده می کنند که راحت تر هستند. هر کدام را که انتخاب کنید در نهایت به شما کمک می کند ثروت بیشتری برای خود جمع کنید و شما را از مشکلات مالی دور می کند. کار با سایت های مخصوص بودجه بندی خیلی راحت است و امروزه حتی نرم افزارهای موبایلی زیادی ساخته شده اند که می توانند به شما در انجام این کار کمک کنند. مهم این است که شما به این کار عادت کنید وگرنه ابزار آن فراهم است.

 

در همین زمینه مطالعه کنید: هفت قدم ضروری برای توسعه هوش مالی و افزایش دارایی های شخصی

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

۲ Comments

  1. سلام و عرض ادب خدمت شما
   بله ممکنه
   در هر شرایط مالی که داشته باشیم برنامه ریزی و پس انداز ممکن هست
   مطالعه کتاب ثروتمندترین مرد بابل و اثر مرکب رو خدمتتون پیشنهاد میکنم
   موفق و پیروز باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *