مدیریت مالی

مبانی بودجه بندی شخصی

مهم ترین اصولی که برای سازماندهی امور مالی خود باید به آنها پایبند باشید

مهم ترین اصول بودجه بندی شخصی

 

 یکی از مهم ترین کارها برای اینکه بتوانید موفق تر سرمایه گذاری بکنید دانستن اصول بودجه بندی شخصی است، اصولی ساده که عادت به عمل کردن به آنها مقداری طول می کشد.  در این مقاله به ضرورت داشتن بودجه بندی شخصی و نکات مهم در مورد بودجه بندی شخصی می پردازیم.

سازماندهی امور مالی، اولین اصل از اصول بودجه بندی شخصی

سازماندهی امور مالی خود اولین اصلِ اصول بودجه بندی شخصی می باشد که می تواند منجر به ایجاد ثروت شود. شما باید حسابِ کارتهای اعتباری ، حسابهای بانکی ، وامهای شخصی ، حسابهای کارگزاری ، وامهای رهنی ، وامهای خودرو و حسابهای بازنشستگی را داشته باشید. البته می توانید با استفاده از یک نرم افزار روند کار را ساده تر کنید و به راحتی حواستان به همه این حساب ها و پرداخت به موقع آنها باشد. جف موریس ، یک حسابدار رسمی در بتسدا ، مریلند ، می گوید : با استفاده از نرم افزارها می توانید وقت کمتری را به ساماندهی حساب های خود اختصاص دهید و در عوض زمان بیشتری را برای درک وضعیت مالی فعلی خود صرف کنید. سازماندهی امور مالی یکی از مهمترین اصول بودجه بندی شخصی می باشد.

 کمتر از درآمد خود هزینه کنید

 

نرم افزار های بودجه بندی شخصی ابزارهای قدرتمندی را در اختیار شما قرار می دهند تا به شما کمک کنند حساب هزینه های خود را داشته باشید و بودجه بندی کنید و در جهت دستیابی به اهداف بلند مدت خود گام بردارید. شما باید ببینید که در چه زمینه ای بیشتر خرج می کنید و راهی برای کنترل آن بیندیشید. موریس، استاد دانشکده اقتصاد آکسفورد می گوید: اگر می خواهید زیر بار قرض نروید، هیچوقت بیشتر از آنچه که دارید خرج نکنید. این نکته یکی از مهمترین اصول بودجه بندی شخصی است که با کمک آن هیچ وقت زیر فشارهای مالی قرار نمی گیرید.

پول خود را ذخیره کنید

پس انداز کنید

شما می توانید با استفاده از زمان و با کمک بودجه بندی شخصی تان ثروت خوبی کسب کنید. موریس مثال زیر را می زند: یک جوان 21 ساله که روزانه 17.50 دلار سرمایه گذاری می کند تا زمانی که در سن 65 سالگی بازنشسته شود با متوسط 5 درصد بازده سالانه سرمایه گذاری می تواند تا آن زمان میلیونر شود. در سن 30 سالگی ، این جوان می تواند دو برابر الان ذخیره کند. در سن 40 سالگی می تواند چهار برابر این مقدار ذخیره کند. مهم نیست که چقدر پول ذخیره می کنید، نکته مهم در اینجا این است که شما هر روز پولی را کنار بگذارید. ذخیره پول یکی از با اهمیت ترین اصول بودجه بندی شخصی است که رعایت آن در آینده کمک زیادی می تواند به شما بکند.

برای چیزهایی وام بگیرید که ارزشش را دارد

متاسفانه تجمل گرایی در بسیاری از جوامع امروزی مرسوم شده است و جوان های کم درآمد چه کارها برای یک گوشی و ماشین انجام نمی دهند. معمولا بیشتر جوان های امروزی برای خرید یک دست لباس برند و یا یک گوشی آیفون وام هایی دریافت می کنند که سود زیادی دارند. مشکل اصلی در اینجا سود زیاد این وام ها نیست بلکه مشکل این است که یک دست لباس یا گوشی به سرعت فرسوده می شوند و تقریبا بلا استفاده هستند. دریافت چنین وام هایی یعنی خراب کردن کل سیستم بودجه بندی شخصی ای که داشته اید. سعی کنید بخاطر چیزهایی وام بگیرید که در گذر زمان ارزشمند می شوند مثلا دریافت وام برای خرید ملک که کار بسیار عاقلانه ای است. این یکی از کاربردی ترین اصول بودجه بندی شخصی است که اگر آن را رعایت نکنید در دوران جوانی شکست های مالی فراوانی می خورید.

همیشه در حال یادگیری باشید

نرم افزارهای آموزش بودجه بندی شخصی که توسط متخصصان این حوزه تهیه شده اند می توانند کمک زیادی به شما در این امر بکنند. موریس توصیه می کند: “در هر سنی، کتاب و وبلاگی را که می توانید از نویسندگان معتبر مالی پیدا کنید بخوانید.” او در ادامه اشاره می کند که همیشه با دلیل و تحقیق مشغول به سرمایه گذاری شوید. داشتن علم و دانش یکی مهم ترین اصول بودجه بندی شخصی می باشد.

ریسک را درک کنید

در زمینه سرمایه گذاری شما هر چه بیشتر ریسک کنید، سود بهتری هم گیرتان می آید. به این کار بازده ریسک گفته می شود. سرمایه گذاری هایی مانند سهام و اوراق قرضه که نرخ بازده بالاتری دارند ، اغلب ریسک بیشتری دارند و امکان دارد که با سرمایه گذاری غلط در آنها سرمایه خود را از دست بدهید. سرمایه گذاری هایی مانند گواهی سپرده و حساب های سپرده بانکی  با نرخ بازدهی پایین ریسک کمتری دارند. از آنجا که هیچ کس آینده را نمی داند ، نمی توانید 100 درصد مطمئن باشید که هرگونه سرمایه گذاری به خوبی انجام می شود. موریس می گوید: شما می توانید با تهیه سبد سهام تا مقدار زیادی از ریسک خود در بازار سهام کم کنید. درک ریسک برای بودجه بندی شخصی کار بسیار حیاتی ای است. چرا؟ چون با سرمایه گذاری اشتباه و ریسک بیجا شما بودجه بندی شخصی خود را از بین می برید. پس هر چند که درک ریسک ارتباط مستقیمی با بودجه بندی شخصی ندارد اما درک آن بطور غیر مستقیم یکی از اصول بودجه بندی شخصی محسوب می شود.

کاری مانند خرید سبد سهام فقط مخصوص بازار بورس نیست

خب همانطور که می دانید با خرید سبد سهام خطر ضرر کردن شما کاهش می یابد. مشابه همین را هم باید در زمینه بودجه بندی شخصی انجام دهید. یعنی چه؟ هر کس استعداد یا مهارت خاصی دارد. با استفاده از استعداد های خود درآمد کسب کنید. پس یکی از اصول بودجه بندی شخصی استفاده از مهارت های تان در راستای کسب درآمد بیشتر است با درآمد بیشتر بهتر می توانید بودجه بندی کنید. این درآمد اضافی کمک خرجی برای شما در بودجه بندی شخصی تان می شود. داشتن درآمد اضافی، یکی از اصول بودجه بندی شخصی است. این درآمد ها می توانند شما را از حوادث ناگهانی حفظ کنند و در این صورت شما زیر بار قرض نمی روید و سیستم بودجه بندی تان دچار مشکل نمی شود.

بیمه شوید

بیمه می تواند در زمینه هزینه های پزشکی کمک شایانی به شما بکند و همچنین در زمان بازنشستگی شما هم تاثیر زیادی دارد. شما می توانید با پرداخت حق بیمه که معمولا مبلغ ناچیزی است خیال خود را  بابت بسیاری از هزینه هایی که ممکن است در آینده به آنها دچار شوید، راحت کنید. داشتن بیمه یکی از اصول بودجه بندی شخصی می باشد و در واقع با کاهش هزینه ها تاثیر غیر مستقیمی روی بودجه بندی شما دارد.

حواستان به مالیات باشد!

مالیات

نرم افزارهای برنامه ریزی مالی به شما کمک می کنند تا اطلاعات مالیاتی خود را مدیریت کنید. به عنوان مثال ، کوکین به سرعت سرمایه گذاری های مشمول مالیات را تجزیه و تحلیل می کند و ابزارهای قدرتمندی را برای سازماندهی فراهم می کند که پرونده های مالیاتی پایان سال را بسیار دقیق تحلیل می کنند. تقریبا هر درآمدی که داشته باشید به شکلی مشمول مالیات می شود. پس مقداری از بودجه بندی شخصی خود را باید برای مالیات قرار دهید. یکی از اصول بودجه بندی شخصی این است که در جاهایی سرمایه گذاری که مشمول مالیات کمتری می شوند.

اهداف خود را تعیین کنید

برای رسیدن به اهداف تلاش کنید

اهداف مالی جای بسیار مهمی در بودجه بندی شخصی شما دارند. یکی از اصول بودجه بندی شخصی تعیین اهداف مالی واقعی و درست است. اگر اهداف مالی شما واقعی نباشند و با درآمد خود نتوانید به آنها برسید، بودجه بندی شما خراب می شود و متحمل ضررهای زیاد می شوید. برای رسیدن به اهداف مالی خود باید تلاش فراوانی بکنید و هیچوقت نا امید نشوید. در نظر داشته باشید که نباید برای رسیدن به خواسته هایتان از بودجه بندی شرایط اضطراری استفاده کنید.

مشاوره بگیرید

مشاور مالی داشته باشید

یکی از اصول بودجه بندی شخصی گرفتن مشاوره است. مشاوران کمک های بسیار خوبی می توانند به شما بکنند. با استفاده از تجربه مشاوران مالی می توانید بودجه بندی بهتری داشته باشید.شاید دادن اطلاعات مالی به غریبه برای شما مقداری سخت باشد اما برای بودجه بندی بهتر این کار کاملا ضروری است. فراموش نکنید که بسیاری از مردم فکر می کنند که به همه چیزی که در ذهنشان است می رسند اما متاسفانه دنیای واقعی به این شکل نیست و باید انتظار هر اتفاق غیر منتظره ای را داشته باشید. مشاوران مالی دیدِ شما را باز تر می کنند و با کمک آنها می توانید واقع بینانه تر به مدیریت امور مالی خود بپردازید.

 

در همین زمینه مطالعه کنید:چرا باید بودجه بندی شخصی داشته باشیم؟

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *