مدیریت مالی

سواد مالی را از چه سنی به کودکان آموزش دهیم؟

مراحل آموزش سواد مالی به فرزندان

سواد مالی را از چه سنی به کودکان آموزش دهیم

 

دانستن مهارت های مالی اهمیت خیلی زیادی در زندگی ما دارند و واقعا جای تعجب دارد که چرا کودکان سواد مالی را در مدارس نمی آموزند و این تنها منحصر به مدارس کشور ما نیست. به هر حال یک والدین دلسوز به فرزندانشان مهارت های مالی را می آموزند و سعی می کنند که سواد مالی آنها را افزایش دهند.

کوبلینر، استاد دانشکده اقتصاد کمبریج می گوید: کودکان در سه سالگی می توانند مفاهیم مالی ای مانند پس انداز و هزینه را درک کنند و از این سن می توانیم آموزش سواد مالی به آنها را شروع کنیم. در گزارش گوبلینر آماده است که عادت های پولی یعنی چگونگی خرج کردن و پس اندازه تعداد زیادی از بچه تا سن هفت سالگی شکل می گیرد. برای خیلی ها این سوال پیش آمده که سن یادگیری سواد مالی کی است؟ خب همانطور که در بالا گفتم می توان سواد مالی را از سن سه سالگی آموزش داد. والدین بیشترین تاثیر را در رفتارهای مالی فرزندانشان می گذارند، بنابراین این ما هستیم که می توانیم نسلی از مصرف کنندگان ، سرمایه گذاران ، پس اندازکنندگان و اهداکنندگان آگاه را  پرورش دهیم. در ادامه بیان می کنیم که کودکان در هر سن چه نکاتی باید بیاموزند تا سواد مالی شان ارتقا پیدا کند.

سنین 3 تا 5 سال

از سه سالگی می توانید مسائل مالی را به کودکان یاد دهید

درس مورد نظر :  برای خرید چیزی که میخواهید باید صبر کنید.

کوبلینر می گوید: یادگیری این مفهوم برای بچه ها سخت است. اما اگر یک نفر از بچگی این مفهوم را یاد بگیرد در آینده زندگی موفق تری خواهد داشت. بچه ها در این سن باید یاد بگیرند که اگر واقعا چیزی می خواهند ، باید صبر کنند و پس انداز کنند تا آن را خریداری کنند. درس های مالی در این سن بسیار با اهمیت هستند. کوبلینر می گوید: شما نباید آموزش این مفاهیم را خیلی زود شروع کنید و شاید برای بعضی از بچه نیاز باشد که مقداری صبر کنید. او در مورد خانواده خودش مثال جالبی زده: وقتی وارد فروشگاه می شویم اگر به فرزندم بگویم، پول این را ندارم باور نمی کند چون بچه ها با هوش هستند و جواب می دهد: خب با کارت عابر بانک بخر. خب پس به جای این جمله من باید به او بگویم که اومدیم برای فلانی هدیه ای بخریم و امروز نیومدیم تا برای تو چیزی بخریم. در این صورت بچه ها به سرعت می فهمند که رفتن به فروشگاه همیشه به معنای خریدن چیزی نیست.

فعالیت هایی برای افزایش سواد مالی کودکان سنین 3 تا 5 سالگی

 

 1. وقتی که توی صف ایستادید و فرزند شما خسته می شود. نگذارید از صف بیرون برود و سراغ بازی گوشی هایش برود. به او بگویید برای رسیدن به خواسته اش باید در صف بایستد.
 2. روی سه شیشه برچسب های “پس انداز” ، “خرج کردن” یا “اشتراک گذاری” را بچسبانید. هر وقت که فرزند شما پولی به خاطر تولد یا انجام کارهای خانه دریافت می کند. آنها را بین سه شیشه به طور مساوی تقسیم کنید. از او بخواهید از شیشه خرج کردن برای خریدهای کوچک مانند آب نبات یا برچسب استفاده کند. پول موجود در شیشه اشتراک گذاری را می تواند یک نفر از دوستانش برای انجام کاری بدهد و از شیشه پس انداز باید خرید چیزهای گران تر استفاده کند. این تمرین برای ارتقا سواد مالی خیلی کاربردی است.

سنین 6 تا 10 سالگی

 

عادت های مالی تا سن هفت سالگی شکل می گیرند

درس مورد نظر: باید به آنها یاد بدهید که خرج پول برای چه کارهایی مهم تر است

کوبلینر می گوید: برای ارتقا سواد مالی فرزندانتان در این سن، باید به آنها یاد بدهید که پول محدود است و باید آن را برای کارهای مهم تر خرج کنید. اگر پول را برای هر چیزی خرج کنید تمام می شود. در این سن باید از همان روش سه شیشه استفاده کنید و مثلا یک هدف تعیین کنید که با پول های پس اندازش بتواند آن را بدست بیاورد. همین اهداف بسیار کوچک مالی کم کم سواد مالی آنها را افزایش می دهد و آن ها را با مفهوم بودجه بندی آشنا می کند.

فعالیت هایی برای افزایش سواد مالی کودکان در سنین 6 تا 10 سالگی

 1. برخی از تصمیمات مالی تان را برای بچه ها توضیح دهید کوبلینر می گوید: به عنوان مثال بگویید، فرزندم من این آبمیوه را بجای اون آبمیوه معروفی که تلویزیون تبلیغ می کند خریدم چون دو هزار تومان ارزان تر است. یا اینکه برای آنها توضیح بدهید که خرید عمده به صرفه تر است.

 

 1. هنگام خرید از سوپر مارکت به فرزندان خود پول کمی مثلا 10 هزار تومان بدهید تا هر چه می خواهند بخرند با این کار آنها خرید خوب و بد را تجربه می کنند و متوجه می شوند که همیشه قرار نیست پول دریافتی را خرج کنند.

سنین 11 تا 13 سالگی

 

درس مورد نظر : هرچه زودتر پس انداز کنید ، سریعتر پول شما از محل سودهای مرکب رشد می کند.

بعد از 11 سالگی اهداف مالی بزرگتری برای بچه ها تعیین کنید

برای ارتقا سواد مالی کودکان، در این سن می توانید به آنها یاد بدهید که برای اهداف بلند مدت تر پس انداز کنند. مفهوم سود مرکب را به آنها یاد بدهید، سود مرکب یعنی سودی که از پس انداز فعلی و پس اندازهای قبلی تان بدست می آورید. با این کار شما قدم مهمی در ارتقای سواد مالی آنها برداشته اید.

فعالیت هایی برای افزایش سواد مالی کودکان در سنین 11 تا 13 سالگی

آموزش محاسبه اثر مرکب به کودکان

 1. کوبلینر می گوید: سود مرکب را با استفاده از اعداد و ارقام به آنها یاد بدهید. آنها با این روش بهتر یاد می گیرند و بیشتر سواد مالی شان افزایش پیدا می کند. به آنها بگویید اگر از سن 14 سالگی سالی 100 هزار تومان کنار بگذارید درد سن 65 سالگی پنج میلیون و صد هزار تومان داری اما اگر از سن 35 سالگی سالی 100 هزار تومان کنار بگذارید سه میلیون تومان در 65 سالگی داری.
 2. به فرزندان خود محاسبه سود مرکب را با استفاده از ماشین حساب های مخصوص یاد بدهید با این کار سواد مالی آنها افزایش پیدا می کند. و همچنین به آنها بگویید که زندگی نامه سرمایه گذاران معروف را مطالعه کنند تا سواد مالی آنها ارتقا پیدا کند.

سنین 14 تا 18 سال

درس مورد نظر: به آنها توضیح دهید که هزینه ثبت نام دانشگاه های مختلف فرق می کند

بچه ها در این سن باید درک کنند که هزینه ثبت نامه دانشگاه های مختلف فرق می کند و برخی از آنها خیلی گران هستند. اما زیادی بحث بی پولی را پیش نکشید. در عوض به آنها توضیح دهید که اگر در دانشگاه بهتری درس بخوانند مدرک معتبر تری بدست می آورند و در آینده درآمدشان از فارغ التحصیلان دانشگاه های ضعیف بهتر خواهد بود. به جای ترساندن بچه ها از هزینه ثبت نام سواد مالی شان را افزایش دهید.

فعالیت هایی برای افزایش سواد مالی کودکان در سنین 14 تا 18 سالگی

 1. بحث کنید که هر سال چقدر می توانید از هزینه تحصیلات دانشگاه را بپردازید. کوبلینر می گوید: هر پدر و مادری باید در این سنین درباره چنین مسائلی با بچه ها صحبت کنند. به آنها صادقانه بگویید که فرزندم من همین قدر از هزینه دانشگاه تو را می توانم بدهم پس درس بخوان که بتوانی در دانشگاه های دولتی و در دوره روزانه قبول شوی.
 2. از آنها بخواهید که هزینه ثبت نام دانشگاه های مختلف را بررسی کنند تا متوجه اوضاع شوند. با این کار سواد مالی آنها افزایش پیدا می کند و بهتر می توانند برای آینده برنامه ریزی کنند.

 

در همین زمینه مطالعه کنید:هفت قدم ضروری برای توسعه هوش مالی و افزایش دارایی های شخصی

برچسب ها

نوشته های مشابه

۲ Comments

 1. بله، کاملا درسته. کاشکی به بچه های مان از همان سنین کودکی چنین مسائلی را یاد می دادیم. متن آموزنده جالبی بود. متاسفانه هیچ دوره آموزشی بدرد بخوری یا کارگاهی هم برای چنین مسئله مهمی نداریم.

  1. سلام و عرض ادب
   مطالعه کتابهای آقای رابرت کیوساکی و کتاب ثروتمندترین مرد بابل رو خدمتتون پیشنهاد میکنم
   به کمک این کتابها میتونید خیلی راحت و کاربردی سواد مالی رو به فرزندانتون آموزش بدید
   در این زمینه مقالات دیگری نیز در دست نگارش هستند
   از همراهی شما متشکریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *