مدیریت مالی

چگونه باورهای شخصی مان را درباره کسب ثروت تغییر دهیم

نکاتی مهم برای تغییر نگرش در مورد پول

 

نکاتی مهم برای تغییر نگرش در مورد پول

 

اولین نکته برای تغییر نگرش در مورد پول، عوض کردن طرز فکر فعلی درباره مسائل مالی می باشد همانطور که می دانید تغییر نگرش در مورد پول کاری دشوار است اما برای رسیدن به موفقیت های مالی شما باید نگرش فعلی خود را (اگر اشتباه است) تغییر دهید. تغییر اعتقادات کار سختی است اما امری کاملا امکان پذیر می باشد.

متاسفانه بسیاری از ما ناآگاهانه و از روی عجله درباره پول مان تصمیم می گیریم. و فکر می کنیم که دیگر همه چیزدان هستیم و کارمان کاملا درست است. تا اینکه مشکل بزرگی پیش می آید و آنها را زیر سوال می بریم. پس اولین قدم برای تغییر نگرش در مورد پول کنار گذاشتن این باورهای متعصبانه است. حالا اگر واقعا دنبال تغییر هستید. باید بعضی از باورهای غلطی که مردم درباره پول و کسب ثروت دارند را کنار بگذارید. این باورها شما را محدود می کنند. همچنین آنها ریشه درست و حسابی ای ندارند پس خیلی قابل اطمینان نیستند. برای تغییر نگرش در مورد پول باید این باورهای الکی را زیر پا بگذارید و به عادات صحیح مالی روی بیاورید. در ادامه به بعضی از این نگرش های غلط می پردازیم.

باورهای غلطی که برای تغییر نگرش در مورد پول باید آنها را کنار بگذارید

 1. پول ریشه همه ی شرارت ها در دنیاست

یک تصور غلط رایج که شما را از رسیدن به موفقیت های بزرگ مالی باز می دارد. پول چیز بدی نیست. این یک نگاه انتزاعی و خارج از گود به پول می باشد.  شاید بعضی از افراد ثروتمند سر شما را کلاه گذاشته اند و باعث شده اند شما به این باور برسید که هرکس پول دارد آدم بدی است یا شاید به این فکر کنید که بعضی از مردم امروزه تنها هدفشان بدست آوردن پول است و برای رسیدن به این هدف دست به هر عمل غیر اخلاقی می زنند و ارزشهای بالاتر انسانی مانند عشق ، عطوفت و صداقت را کنار می گذارند اما تمام این حرف ها اشتباه است. این موارد تقصیر پول نیست. در این موارد پول به دست آدم های اشتباهی افتاده. آنها پول را هدف اول و آخر زندگی شان کرده اند. آنها برده پول شده اند. پس پول ریشه تمام شرارت های دنیا نیست. البته بعضی از افراد از زدن جیب هیچکس دریغ نمی کنند اما قرار نیست شما مانند آنها باشد شما می توانید از پول برای انجام کارهای اخلاقی و انسانی استفاده کنید. پس برای تغییر نگرش در مورد پول شما نباید به آن به عنوان یک ابزار شیطانی نگاه کنید. تا زمانی که این باور شخصی بی پایه و اساس را داشته باشید. هیچ وقت نمی توانید پیشرفت کنید. طرز استفاده از پول بر عهده شماست و هیچ شرارتی در ماهیت پول دیده نمی شود.

 1. پول آنقدرها هم مهم نیست فقط پولِ

این باور محدودکننده در مورد پول بیانگر این است که شما پول را به اندازه کافی جدی نمی گیرید و یکی از اولویت های شما نیست. اما دقیقا به خاطر همین باور هنوز نتوانسته اید پیشرفت کنید. برای پول ارزش قائل شوید تا بتوانید زندگی مالی موفقی در پیش بگیرید. پس برای تغییر نگرش درباره پول باید بی خیال این باور شوید و برای آن اهمیت قائل شوید.

 1. پول را باید خرج کرد

این باور ناشی از عدم درک این مسئله است که برای افزایش ثروت در واقع باید پس انداز کنید. اگر تمام پولی را که به دست می آورید خرج کنید  به جای پس انداز و سرمایه گذاری ، هرگز به موفقیت مالی مورد نظرتان نمی رسید و نمی توانید ثروتمند تر شوید. هزینه کردن برای چیزهای خوب جای خود را دارد ، شما باید از زندگی خود لذت ببرید. همه این چیزها درست است اما در آنها زیاده روی نکنید. شما باید به پس انداز و سرمایه گذاری عادت کنید. پس برای تغییر نگرش در مورد پول نباید همه درآمد خود را خرج کنید و باید سعی کنید مقداری از آن را سرمایه گذاری یا پس انداز کنید.

 1. ثروتمندان ثروتمندتر و فقرا فقیرتر می شوند

این واقعاً بهانه اشتباهی ست. این باور تخریب کننده باعث می شود شما در قبال وضعیت مالی خودتان مسئولیت پذیر نباشید و زمانی که در برابر پول مسئولیت پذیر نباشید  هیچوقت نمی توانید از نظر مالی موفق شوید. پس با تغییر نگرش در مورد پول، این باور کاملا اشتباه را درون سطل زباله بیندازید و برای آینده ای بهتر تمام تلاش خود را بکنید.

 1. با پول رابطه خوبی ندارم

پول مهم است

این هم یک باور کاملا اشتباه دیگر است و معنای آن این است که شما نمی توانید چیزهای جدیدی یاد بگیرید. شما باید اطلاعات مالی خود را افزایش دهید. درباره اقتصاد و روش های نگهداری از پول مطالعه کنید. خود به خود می بینید که دارید پیشرفت می کنید. با خواندن یک کتاب خوب درباره پول این کار را شروع کنید. پس با تغییر نگرش در مورد پول می توانید رابطه تان را با آن بهبود بخشید.

 1. خانواده من هرگز ثروتمند نبوده اند

گذشته با آینده برابری نمی کند. مخصوصاً وقتی که این گذشته متعلق به شما نباشد. شما یک فرد کاملا مستقل و جدا هستید. آنچه دیگران انجام داده اند یا نداده اند هیچ تاثیری بر موفقیت شما ندارد. شما الان باید برای خودتان تصمیم بگیرید! برای تغییر نگرش در مورد پول، مسئولیت زندگی خود را بر عهده بگیرید و یاد بگیرید که زندگی مالی خود را بهبود ببخشید.

 1. پول یک منبع محدود است

پول به هیچ عنوان محدود نیست و همه می توانند سهم بزرگی از آن را در اختیار داشته باشند. برای تغییر نگرش در مورد پول باید این ذهنیت اشتباه را دور بیندازید. پول به هیچ عنوان محدود نیست.

 1. برای ثروتمند شدن باید مثل یک اسب کار کنید

شما فقط با سخت کوشی ثروتمند نمی شوید ، با انجام کارهای درست به ثروت می رسید. و همه چیز با اتخاذ طرز فکر صحیح نسبت به پول شروع می شود و مهم ترین قسمت آن انتخاب روشی هوشمندانه برای ثروتمند شدن است. منظور من کلاهبرداری یا یک شبه به گنج قارون رسیدن نیست. علاوه بر سخت کوشی باید زرنگ باشید و بدانید که در کجا باید سرمایه گذاری کنید تا ثروت شما افزایش یابد. پس برای تغییر نگرش در مورد پول، باید راه و روش درست را انتخاب کنید و این ایده اشتباه را کنار بگذارید.

 1. پولدار یا خوشبختِ یا سالم

این حرف کاملا اشتباه می باشد و معنای آن این است که شما برای ثروتمند شدن باید از تعادل خارج شوید. حتما شما به اشتباه بودن این حرف تا الان پی برده اید، چون ثروتمندان زیادی داریم که ورزشکاران حرفه ای هستند و پول در آوردن برای آنها به هیچ عنوان مانع از داشتن زندگی سالم نشده. پس برای تغییر نگرش در مورد پول به این سخن قدیمی بی خود توجهی نکنید و نگرش خود را در مورد ثروت عوض کنید.

 1. داشتن پول زیاد خودخواهانه است

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم داشتن پول زیاد کار بدی نیست. شما باید از آن به درستی استفاده کنید و در این مورد نمی توان همه را با هم جمع کرد.

 

در همین زمینه مطالعه کنید: هفت قدم ضروری برای توسعه هوش مالی و افزایش دارایی های شخصی

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

۲ Comments

 1. واقعا این تغییر نگرش ها سخت هستند. به خصوص با اوضاع بهم ریز مملکت!!!!! ولی با بخش خانواده پولدارتون مخالفم

  1. بله مطلبی که میفرمایید کاملا قابل درک هست
   اما باور دارم که در این شرایط هم میتونیم موفق و ثروتمند بشیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *