مدیریت فردیمدیریت مالیمعرفی کتاب

معرفی کتاب اثر مرکب

چکیده محتوای کتاب ارزشمند اثر موفق

 

معرفی کتاب ارزشمند اثر موفق نوشته دارن هاردی

 

کمتر اتفاق می افتد که از فردی اهل مطالعه در مورد تاثیرگذارترین کتاب های موفقیتی بپرسیم و نام کتاب اثر مرکب را از او نشنویم. این کتاب فوق العاده که توسط دارن هاردی نویسنده معروف و موفق امریکایی نوشته شده است در کتابخانه اکثر افراد موفق دنیا دیده می شود.

دارن هاردی یکی از ستارگان صنعت موفقیت در دنیا به شمار می آید. او که اولین بیزینس خود را در 18 سالگی شروع کرده بود در سن 27 سالگی یک میلیونر موفق بود. زندگی شخصی او با توجه به تلاش هایی که در زندگی برای کسب موفقیت انجام داده است الهام بخش بسیاری از افراد در جهان است.دارن هاردی در کتاب اثر مرکب به زبانی تقریبا ساده پرده از راز بزرگی در مورد موفقیت بر می دارد.

اینشتین می گوید: اثر مرکب هشتمین شگفتی جهان است.

با خواندن این کتاب و فهمیدن این حقیقت که چگونه کوچکترین عادت های شما می توانند بزرگترین تغییرات و مهم ترین اتفاقات زندگی شما را رقم بزنند شگفت زده خواهید شد.

در این کتاب به عنوان یک مثال ساده از سه دوست که در ابتدا شرایط برابری با هم دارند نام برده می شود. در ادامه هر کدام یک عادت خوب یا بد را به مدت چندسال در زندگیشان تکرار می کنند و در پایان وقتی وضعیت این سه نفر بررسی می شود متوجه می شویم که زندگی و حال و روز آن ها تفاوت قابل توجهی با یکدیگر دارد. دارن هاردی در این بخش به روشنی توضیح می دهد که یک عادت بسیار کوچک مثل خوردن سس با غذا، انجام دادن یا ندادن پیاده روی روزانه و بسیاری از عادات دیگر چگونه می تواند با گذشت زمان وضعیت زندگی و سلامتی و موفقیت انسان را تغییر بدهد.

تاثیر عادت ها در زندگی

زندگی در عصر تکنولوژی، در دسترس بودن اطلاعات زیاد،ماشینی بودن سبک زندگی و بسیاری دلایل دیگر موجب شده است که ما انسانهای صبوری نباشیم . از همه چیز انتظار تغییرات ناگهانی داریم . وقتی می خواهیم کاهش وزن داشته باشیم و یا به وضعیت سلامتیمان رسیدگی کنیم انتظار یک برنامه غذایی معجزه وار داریم که در عرض یکی دو ماه ما را به هدف وزنی خودمان برساند . وقتی قصد افزایش درآمد داریم و به ثروت فکر میکنیم، هرگز نمیتوانیم قبول کنیم که لازم است چند سال صبر کنیم تا به اهداف نهایی خود برسیم. موفق شدن در هر زمینه ای در زندگی نیازمند گذر زمان و ثبات قدم است و ما نباید از هیچ برنامه ای توقع معجزه داشته باشیم.

دارن هاردی در این کتاب مثال جالبی از دیدگاه انسان های عادی به موفقیت ارائه می کند. افرادی که با تماشای تبلیغات تلویزیونی امیدوار هستند که با مصرف یک دوره قرص به تناسب اندام برسند و یا با پوشیدن یک لباس مخصوص از شر چربی های اضافه بدنشان خلاص شوند. بله این تصور انسانهایی ست که در زندگی به موفقیت خاصی نمی رسند زیرا موفقیت از تکرار عادت های مثبت و به مرور زمان شکل می گیرد.

همه ما اهدافی داریم که در گوشه ذهنمان رها کرده ایم و یا مرتبا به آنها فکر میکنیم اما با جمله های معروف “از شنبه شروع می کنم” یا “از سال بعد شروع می کنم” رسیدن به اهدافمان را به زمانی نامعلوم موکول کرده ایم و نمی دانیم که با شروع کردن و آرام آرام ادامه دادن است که به موفقیت خواهیم رسید.

اثر مرکب یعنی بدانیم هر تصمیمی که در زندگی می گیریم می تواند سرنوشت ما را بسازد.

بدترین اتفاقی که ممکن است در مسیر حرکت به سمت موفقیت برای ما بیفتد کم شدن انگیزه و شور و اشتیاق است. همه ما در روزهای ابتدایی که تصمیم به ورزش کردن می گیریم بسیار با انگیزه و مشتاق هستیم . یک جفت کفش ورزشی عالی و کامل ترین ست ورزشی را می خریم و با روحیه ای فوق العاده به سمت باشگاه، کوه یا… حرکت می کنیم. هفته دوم با شروع خستگی و درد در عضلات و تداخل برنامه های ورزشی با تفریحات و دورهمی ها کم کم نسبت به ادامه سرد می شویم اما هنوز هدف در ذهن ما پررنگ تر از خستگی های بدنی ست . و سرانجام بعد از گذشتن چند روز و بیشتر شدن خستگی بدنی، کم کم بهانه ها شروع می شود و عزم راسخی که در روز اول داشتیم به طور کامل از بین می رود و در نتیجه از ادامه تمرینات ورزشی سرباز می زنیم.

کتاب اثر مرکب ما را برای همین موضوع آماده می کند. برای اینکه با درک مفهوم مرکب شدن نتایج حاصل از عادت ها، بتوانیم شور و اشتیاق را در همه حال حفظ کنیم.

موفقیت زمان می برد

ما چه بخواهیم و چه نخواهیم در دنیایی زندگی می کنیم که با سرعت رو به جلو می رود و چنانچه ما حرکتی به سمت پیشرفت نداشته باشیم دقیقا مثل این است که هر روز و هر لحظه به سمت عقب حرکت می کنیم.

دارن هاردی در این کتاب به ما نشان می دهد که چگونه می توانیم با حفظ شور و حرارت نسبت به اهدافمان قدم های لازم را برداریم و تا رسیدن کامل به نتیجه مطلوب آن قدم ها را تکرار کنیم. همچنین ما را به این باور می رساند که در هر شرایط مالی که قرار داشته باشیم می توانیم با برنامه ریزی درست برای پس انداز و سرمایه گذاری اقدام کنیم.

مطالعه این کتاب را به همه دوستداران موفقیت توصیه می کنم. نظراتتان را در مورد مطالب این کتاب و نتایجی که از مطالعه آن به دست آورده اید با ما به اشتراک بگذارید.

 

در همین زمینه مطالعه نمایید:زندگی تو حاصل عادت های روزانه توست

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *