رمز ارز ها

چرا عرضه بیت کوین محدود به 21 میلیون است؟

تا امروز چند بیت کوین استخراج شده است؟

 

 چرا عرضه بیت کوین محدود به 21 میلیون است؟

 

بیت کوین از بسیاری جهات مانند طلای دیجیتال است. مانند طلا، بیت کوین به راحتی تولید نمی شود و باید آن را استخراج کرد. طلا را به صورت فیزیکی از زمین خارج می کنیم اما این ارز دیجیتال به این شکل نیست و باید آن را با فرآیند ماینینگ یا همان استخراج به دست آوریم. سازندگان این ارز دیجیتال از روی عمد کد اصلی آن را محدود کرده اند. به همین دلیل ، فقط 21 میلیون بیت کوین تولید خواهد شد. مدت زمان تقریبی استخراج هر بلوک در اوایل شروع به کار این ارز دیجیتال هر ده دقیقه بود. یعنی اینکه هر ده دقیقه یک بلوک. علاوه بر این ، هر چهار سال یکبار میزان ارز منتشر شده در بلوک ها تا پنجاه درصد کاهش می یابد.

بیت کوین، ارزی محدود و با ارزش

محدودیت تعدا بیت کوین

خب، همانطور که اشاره کردیم. تنها 21 میلیون بیت کوین وجود دارد که می توانیم استخراج کنیم.  وقتی ماینرها تمام این ارزها را استخراج کنند، دیگر ارز جدیدی وارد بازار نمی شود. با این حال ، ممکن است پروتکل این ارز دیجیتال تغییر یابد تا امکان عرضه بیشتر فراهم شود. وقتی عرضه جهانی بیت کوین به حد نهایی خود برسد چه اتفاقی می افتد؟ این موضوع بسیار مورد بحث طرفداران رمز ارزها می باشد. در حال حاضر ، حدود 18.5 میلیون بیت کوین استخراج شده است. یعنی اینکه تنها دو و نیم میلیون کوین دیگر باقی مانده اند که وارد گردش معاملات نشده اند. البته مقدار این ارز دیجیتال از 21 میلیون هم کمتر خواهد بود. چون بعضی از دارندگان کلیدهای خصوصی خود را گم می کنند یا اینکه فوت می شوند و کلیدهای خصوصی آنها به کسی نمی رسد.

جوایز استخراج

 

در حال حاضر معاملات این ارز دیجیتال نسبت به گذشته بسیار افزایش یافته اند. عده زیادی از سرمایه گذاران نگران هستند که بعد از اتمام این مقدار ارز چه بر سر بازار ارزهای دیجیتال می آید. این نگرانی قابل درک است. اما فراموش نکنید که استخراج آخرین کوین ها زمان زیادی می برد. همچنین دیگر ارزهای دیجیتال را فراموش نکنید، ارزش آنها هم کم کم در حال افزایش است. نظریه های زیادی وجود دارد در رابطه با اینکه چرا تنها بیست و یک میلیون واحد از این ارز دیجیتال تولید شده است. شاید در آن زمان ساتوشی ناکاموتو با عده ای شرط بسته بود؟ شاید طرفدار بلک جک بود؟

 

با این حال ، پاسخ احتمالاً ساده تر از این حرف ها است. هنگامی که ساتوشی بیت کوین را عرضه کرد ، میزان عرضه جهانی M1 در حدود 21 تریلیون دلار بود. در اقتصاد ، این پول جهانی است که شامل تمام ارزهای فیات و سکه ها ، سپرده های تقاضا ، چک های مسافرتی ، سایر سپرده های قابل چک و  حساب های قابل برداشت است. هر دلار را می توان به 100 سنت تقسیم کرد و بدین ترتیب تعداد کل پول موجود در جهان حدود 2100 تریلیون دلار است. کوچکترین واحد برای شمارش بیت کوین ساتوشی نام دارد. در هر بیت کوین 100 میلیون ساتوشی وجود دارد ، به این معنی که فقط 2100 تریلیون ساتوشی وجود دارد. تقریباً برابر با تمام پولی که در سال 2009 وجود داشت. بر همین اساس، این ارز دیجیتال برای جایگزینی همه ارزهای فیات مناسب خواهد بود و توانایی عملکرد به عنوان یک ارز جهانی را دارد. این نظریه با مکاتبات ایمیل بین توسعه دهنده نرم افزار Mike O’hearn و Nakamoto همسو بود. در ایمیل، ساتوشی توضیح می دهد که قصد دارد قیمت واحد بیت کوین در نهایت با ارزهای فیات سنتی همسو شود. به عنوان مثال هر 0.001 BTC ارزش 1 یورو را داشته باشد.

 

 ساتوشی ناکاموتو در ایمیلی بیان کرد: می خواستم چیزی را عرضه کنم که بتواند شبیه ارزهای رایج باشد. اما بدون دانستن آینده چنین کاری خیلی دشوار است. اما بالاخره  نمی شود دست روی دست گذاشت، پس باید آن را عرضه کنم. او همچنین بیان کرد که اگر این ارز دیجیتال با موفقیت روبرو نشود، دیگر در آینده نباید منتظر ارزهای جایگزین دیگری باشیم. ساتوشی این مقدار را بیست و یک میلیون قرار داد تا مطمئن شود این ارز محدود خواهد بود و در صورت موفقیت ارزش آن افزایش فراوانی پیدا کند.

 نظریه های دیگری نیز در این زمینه وجود دارد. برخی معتقدند که محدودیت 21 میلیونی، تصمیمی بود که ناکاموتو به طور خودسرانه و بدون مشورت گرفت. به طور متوسط هر ده دقیقه یک بار بلوک جدیدی به بلاک چین این ارز دیجیتال اضافه می شود و همینطور هر چهار سال یک بار پاداش استخراج کنندگان هم نصف می شود. پاداش اولیه استخراج کنندگان 50 بیت کوین برای هر بلاک استخراج شده بود. سپس به 25 تا در سال 2012 و 12.5 در سال 2016 رسید و نصف شدن بعدی در ماه مه سال 2020 انجام شد. در حال حاضر پاداش به 6.25 کاهش یافته است. این روند به همین شکل ادامه خواهد داشت تا زمانی که پاداش هر بلوک در نهایت به 0 برسد و در این زمان تعداد کوین های  تولید شده کمتر از 21 میلیون خواهد بود.

 

بیت کوین

 آیا محدودیت در تعداد بیت کوین ها واقعا اهمیت دارد؟

 

مگر اینکه تا آن زمان ساتوشی تصمیم خود را عوض کند. و این کار خیلی مهم نیست. یک ارز را می توان تا ابد تقسیم کرد. بنابراین مهم نیست که چقدر از این ارز دیجیتال موجود باشد چون می توان تا ابد آن را به واحدهای کوچک تر تبدیل کرد و با آن مشغول به معامله شد. پس نگران این موضوع نباشید که مقدار این ارز کم است چون در آینده شاهد تغییرات زیادی در این زمینه خواهیم بود. در حال حاضر بهترین کار خرید و در صورت امکان نگهداری این ارز می باشد. به گفته کارشناسان قیمت این ارز دیجیتال محبوب احتمالا تا پنج سال آینده به صد هزار دلار هم خواهد رسید و هر چه مقدار بیشتری از آن استخراج شود، در نتیجه ارزش آن هم بیشتر می شود. ظاهرا به زودی بیت کوین روند صعودی ای در پیش خواهد گرفت و شاهد خواهیم بود که قیمت آن افزایش شگفت انگیزی پیدا کند. پس بهتر است تا از این فرصت استفاده کنید و هر چه سریع تر وارد بازار شوید.

در همین زمینه مطالعه نمایید:آیا تراکنش های بیت کوین قابل ردیابی است؟

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *