رمز ارز ها

حمله 51 درصدی در بلاک چین چیست؟

آیا امکان وقوع حمله 51 درصدی در شبکه ارزهای دیجیتال وجود دارد؟

 حمله 51 درصدی در بلاک چین چیست؟

 

قبل از اینکه به مبحث حمله 51 درصدی بپردازیم، مروری بر فرآیند ماینینگ و بلاک چین می کنیم. چون دانستن این مباحث به درک بهتر شما از حمله 51 درصدی کمک می کند. یکی از نقاط قوت کلیدی بیت کوین و فناوری زیربنایی آن ، ماهیت روش توزیع و تایید داده ها می باشد. کار نودهای غیر متمرکز این است که قوانین پروتکل رعایت شود و همه سرمایه گذاران حاضر در بلاک چین از شرایط یکسانی برخوردار باشند. این بدان معنی است که اکثر نودها باید به طور منظم در مورد روند استخراج ، نسخه نرم افزار مورد استفاده ، اعتبار تراکنش ها و غیره مورد اتفاق نظر تمامی کاربران یا همان سرمایه گذاران باشند. زیرساخت های بلاک چین، به عنوان یک دفتر مرکزی و توزیع شده غیرمتمرکز، مانع از استفاده هر نهاد متمرکز از شبکه برای اهداف خود می شود. به همین دلیل هیچ مرجع واحدی در شبکه بیت کوین وجود ندارد یعنی اینکه کنترل بیت کوین دست یک شخص یا دولت نیست و به همین دلیل دولت، سازمان یا شخص با نفوذی نمی تواند کنترل آن را به دست بگیرد.

 از آنجایی که فرآیند استخراج (در سیستم های مبتنی بر PoW) برق و توان محاسباتی فوق العاده فراوانی را می طلبد. سود یک ماینر براساس برق و توان محاسباتی است که در اختیار شبکه گذاشته و به آن قدرت هش می گوییم. ماینرهای زیادی برای استخراج بلوک بعدی با همدیگر رقابت می کنند و  آنها سعی دارند هر چه سریع تر بلوک بعدی را حدس بزنند تا بتوانند پاداش آن را تصاحب کنند. میزان هش مورد نیاز شبکه توسط یک شخص یا استخر تامین نمی شود و افراد زیادی برای تامین هش مورد نیاز تلاش می کنند و تعداد ماینرها بسیار زیاد می باشد.

 اما چه اتفاقی می افتد اگر میزان هش به خوبی در شبکه توزیع نشود؟

 

 چه اتفاقی می افتد اگر مثلاً یک نهاد یا سازمان واحد بتواند بیش از 50٪ از قدرت هش را بدست آورد؟ یکی از پیامدهای احتمالی این اتفاق حمله 51 درصدی است که از آن به عنوان حمله جمعی هم یاد می شود.

 حمله 51 درصدی در بلاک چین چگونه انجام می شود؟

حمله 51 درصدی چگونه است

حمله 51 درصدی، حمله ای احتمالی به شبکه بلاکچین است. زمانی که یک نهاد یا سازمان واحد قادر به کنترل بیشتر نرخ هش باشد و به طور بالقوه باعث ایجاد اختلال در شبکه شود. در چنین سناریویی ، مهاجم اینقدر قدرت ماینینگ فراوانی دارد که می تواند به طور عمدی ترتیب معاملات را حذف یا اصلاح کند. آنها همچنین می توانند مبلغ هر معامله را تغییر دهند و نظم سیستم را به طور کامل به هم بریزند.

 یک حمله 51 درصدی موفقیت آمیز همچنین به مهاجم اجازه می دهد تا از تأیید برخی یا همه معاملات جلوگیری کند (انکار سرویس معامله) یا از استخراج برخی یا سایر ماینر ها جلوگیری کند. در نتیجه آنها فرآیند ماینینگ را به خود منحصر می کنند و نمی گذارند دیگران فعالیت کنند. البته در یک حمله 51 درصدی مهاجم نمی تواند تراکنش های انجام شده را تغییر دهد و یا اینکه جلوی انجام تراکنش ها را بگیرد. در حمله 51 درصدی مهاجم نمی تواند پاداش هر بلوک را تغییر دهد. همچنین مهاجم نمی تواند کوین های الکی برای خودش ایجاد کند و آنها را بعدا به فروش برساند.

احتمال وقوع حمله 51 درصدی چقدر است؟

از آنجا که بلاک چین توسط شبکه توزیع شده ای از نودها  حفاظت می شود. همه کاربران در روند دستیابی به بلوک های بعدی شرکت دارند. یکی از دلایل امنیت فراوان بلاک چین همین مورد است. هرچه شبکه بزرگتر باشد ، محافظت در برابر حمله 51 درصدی و خراب شدن داده ها نیز قوی تر  است. وقتی صحبت از بلاکچین های مبتنی بر اثبات کار می شود ، هرچه میزان استخراج ماینر بیشتر باشد، شانس آن برای حدس بلوک بعدی هم بیشتر می شود. یعنی اینکه هر چه میزان هش و قدرت محاسباتی شما بیشتر باشد، راحت تر به می توانید بلوک بعدی را حدس بزنید و پاداش بگیرید. ماینرها در واقع به رشد و امنیت بلاک چین کمک می کنند. با افزایش قیمت بیت کوین و استفاده از آن به عنوان یک ارز. تعداد زیادی استخراج کننده جدید با هدف رقابت برای جوایز هر  بلوک (در حال حاضر پاداش تعیین شده هر بلوک 6.5 BTC  است) وارد سیستم شدند. به همین دلیل شبکه بیت کوین امن است و احتمال رخ دادن حمله 51 درصدی زیاد نیست. هدف اصلی ماینرها به دست آوردن این پاداش هاست. آنها علاقه ای به سرمایه گذاری روی بیت کوین ندارند.

حمله 51 درصدی بیت کوین امری دشوار است

 بنابراین ، وقوع یک حمله 51 درصدی توسط ماینر های غول امری تقریبا غیر ممکن به نظر می رسد. هرچه بلاک چین بزرگ تر شود، احتمال اینکه یک شخص یا گروه با قدرت محاسباتی فراوان بتوانند یک حمله 51 درصدی ترتیب دهند بسیار پایین است. فراموش نکنید که شرکت های بزرگ زیادی در بلاک چین بیت کوین فعالیت دارند و احتمال اینکه شرکتی پیدا شود که از همه قدرتمندتر باشد خیلی پایین است. علاوه بر این ، بلوک ها رمز گذاری شده اند و به این سادگی نمی توان با حمله 51 درصدی کنترل آنها را به دست آورد. به همین خاطر هر چه فعالیت ماینرها بیشتر شود، امنیت شبکه هم بیشتر می شود.

 به دست آوردن قدرت محاسباتی کافی جهت انجام یک حمله 51 درصدی به بیت کوین دشوار اما در زمینه ارزهای دیگر کاملا امری ممکن و قابل انجام است. ارزهای دیگر به مراتب قدرت هش پایین تری جهت حفاظت از بلاک چین خود دارند. بنابراین احتمال وقوع حمله 51 درصدی در آلت کوین ها امکان پذیر است. تا به امروز چند ارز دیجیتال قربانی حمله 51 درصدی بوده اند مانند: بیت کوین گلد، مونو کوین و زِن کَش. رخ دادن چنین اتفاقی برای ارزهای دیجیتال مشهور و قدرتمندی مانند بیت کوین و اتریوم غیر ممکن است. همچنین انتظار می رود که ارزهای دیجیتال ملی هم تحت تاثیر حمله 51 درصدی قرار نگیرند چون مکانیزم آنها نسبتا متفاوت با دیگر ارزهی دیجیتال بدون پشتوانه موجود در بازار می باشد. انجام این نوع حمله روز به روز دشوارتر می شود پس در آینده ممکن است آنها کمتر رخ دهند.

 

در همین زمینه مطالعه نمایید:سختی شبکه چیست؟

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *