مدیریت فردیمدیریت مالیمعرفی کتاب

معرفی کتاب هفت عادت مردمان موثر

نوشته استفان کاوی

 

هفت عادت مردمان موثر

 

یکی از بهترین و تاثیرگذار ترین کتاب ها در زمینه موفقیت فردی کتاب هفت عادت مردمان موثر نوشته استفان کاوی می باشد.

با مطالعه این کتاب به روشنی در می یابیم که چگونه عادات و رفتارهای روزانه ما موفقیت یا عدم موفقیت ما را می سازد. در ابتدا مواجه شدن با این حقیقت ممکن است برای ما کمی دردناک باشد . پذیرش این نکته که جایگاهی که امروز درآن قرارداریم نتیجه ی رفتارهای خودمان بوده است سخت است مخصوصا اگر از شرایط و سبک زندگی امروزمان ناراضی باشیم.

اما خبر خوب این است که اگر همین امروز شروع به اصلاح عادات خودمان بکنیم و عاداتی که در این کتاب آمده است را در پیش بگیریم در سال های آینده به وضوح اثر و نتیجه ی آن را در زندگیمان مشاهده خواهیم کرد.

دکتر استفان کاوی نتیجه سال ها تحقیق و پژوهش خود در مورد افراد موفق را در این کتاب گردآوری کرده است و ما می توانیم به راحتی با مطالعه این کتاب به چکیده این تحقیق ها دسترسی پیدا کنیم.

در این کتاب هفت عادت معرفی و توصیف شده اند که هر فردی با بکارگیری این هفت مورد می تواند به مرور زمان در زندگی به موفقیت دست پیدا کند . این عادات به ترتیبی که باید اجرایی شوند مرتب شده اند یعنی اول باید سه عادت اول را در خود نهادینه کنید و بعد سه عادت دوم و سرانجام عادت هفتم را وارد زندگی خود کنید.

در ادامه خلاصه ای از متن کتاب برای شما آورده شده است:

عادت اول: عامل بودن

عامل بودن: یعنی به این موضوع باور داشته باشم که من تنها فردی هستم که ابتکار عمل زندگی خود را در دست دارم, باور به این موضوع که هر آنچه از زندگی خود می خواهم باید تنها از خودم بخواهم و من خود شخصا مسئول پیروزی ها و شکست های خود هستم. افراد عامل رفتارشان حاصل انتخاب های شخصی و آگاهانه خودشان است.

افراد عامل نقطه مقابل افراد واکنشی هستند. افراد واکنشی غالبا تحت تاثیر محیط بیرونی زندگی خود قرار می گیرند اگر شرایط زندگیشان خوب باشد حالشان خوب است و اگر زندگیشان پر مشکل باشد خشمگین و ناراضی می شوند اما افراد عامل خود را مسئول شادی خود می دانند و نه شرایط بیرونی زندگی خود را. افراد عامل می گویند من به خاطر سهل انگاری های خودم نتوانستم درسم را ادامه بدهم اما افراد غیر عامل می گویند شرایط زندگی من باعث شد که نتوانم تحصیل کنم. بزرگترین درسی که از به کارگیری این عادت می آموزیم این است که زندگی ما حاصل انتخاب های خودمان است و ما شخصا مسئول خوشبختی خودمان هستیم. یک کارمند عامل اگر دیر به سر کار خود بیاید زمین و زمان را بهانه نمی کند تا بگوید من تقصیری ندارم بلکه به راحتی می گوید من در زمان بندی اشتباه کردم و از این بابت عذرخواهی می کنم.

 

عادت دوم: ذهنا از پایان آغاز کنید

مفهوم این عبارت آن است که به روشنی هدف خود را بشناسید یعنی از همان ابتدا که تصمیم به انجام یک کار می گیرید باید بدانید که می خواهید به کجا برسید و مسیر حرکت خود را از انتها به ابتدا تجسم کنید. بدانید که همه چیز دوبار به دنیا می آید، یک بار در ذهن شما و یک بار در دنیای واقعیت. پس همه آنچه را که می خواهید در واقعیت رخ بدهد یکبار از انتها در ذهن خود مجسم کنید. بیشتر شکست های کسب و کار از عدم آفرینش کامل نقطه پایان و مسیر راه رخ می دهد.

 

عادت سوم: اول کارهای اولویت دار را انجام دهید

این عادت در واقع زیر بنای اصول مدیریت شخصی است, یعنی تصویر درستی از اولویت های خود ترسیم کنید و کارهای خود را بر اساس اولویت ها انجام دهید. افراد موفق و موثر اولویت های خود را بر اساس اصل ضروری بودن آن ها انجام می دهند و افراد غیر موثر بر اساس اضطراری بودن آن ها. یک فرد موفق و موثر می داند که مطالعه دروس دانشگاهی اش هم اکنون برایش ضروری ترین امر است هر چند امتحان آن درس دو ماه دیگر باشد(عدم اضطرار), پس ابتدا به انجام آن می پردازد. یک فرد غیر موثر با وجود اینکه می داند از اضافه وزن زیادی رنج می برد و برایش ضروری است که کاهش وزن داشته باشد اما این ضرورت را به تاخیر می اندازد تا زمانی که به خاطر حمله قلبی یه بیمارستان می رود و دکتر به او می گوید باید تا دو ماه آینده ده کیلوگرم از وزن خود کم کند وگر نه با خطر مرگ مواجه می شود و در این زمان او اقدام به کم کردن وزن خود می کند فقط به این دلیل که اضطرار وجود دارد. این عادت یعنی آن که تا حد ممکن از دایره ضرورت های زندگی خود خارج نشویم و با شناخت درست موارد مهم و ضروری در زندگی ابتدا آن ها را انجام دهیم.

 

 

عادت چهارم:  تفکر برنده-برنده داشته باشید

برنده برنده

این عادت به یک شیوه تفکر در مورد روابطی که با سایر افراد داریم اشاره می کند. شیوه ای که در آن می آموزیم رابطه درست با دیگران زمانی اتفاق می افتد که هر دو طرف برنده باشند. تنها در این حالت است که می توانیم به تعاملات سازنده، مفید و بلند مدت با اطرافیان خود فکر کنیم. یک رابطه برنده-برنده در واقع رابطه میان دو فرد با تفکر بالغانه است. بلوغ در اینجا به معنای بر قراری توازن میان شجاعت و ملاحظه است, شجاعت برای حفظ حقوق خودمان و ملاحظه برای حفظ حقوق دیگران. تمامی روابط خود را باید بر همین اساس ارزیابی کنیم.

 

 

عادت پنجم: اول برای فهمیدن تلاش کنید آنگاه جویای تفاهم باشید.

این عادت به ما می آموزد در ارتباطمان با دیگران با آنان احساس همدلی کنیم, شنونده خوبی باشیم و به جای آنکه مرتبا نظرات خودمان را بیان کنیم سعی کنیم آنان را بدون قضاوت کردن بهتر بشناسیم و در روابطمان از نصیحت کردن, قضاوت کردن و پیش داوری اجتناب کنیم.

 

 

عادت ششم: نیروی جمعی ایجاد کنید(هم افزایی یا سینرژی).

این عادت نتیجه دو عادت قبلی یعنی برنده-برنده اندیشیدن و همدلی با دیگران است و همچنین نشانه ای از توان رهبری جمعی است, به طور خلاصه هم افزایی زمانی رخ می دهد که توان کل از حاصل جمع توان تک تک اعضا بیشتر می شود.

به عنوان مثال وزنی که دو تکه چوب با هم تحمل می کنند از مجموع وزنی که هر یک به تنهایی می توانند تحمل کنند بیشتر است. برای ایجاد هم افزایی باید از تفاوت های میان خود و دیگران استقبال کنید و ارتباطتان با دیگران فراتر از مرزهای احترام به همدلی برسد. توضیح اینکه ارتباط دو شخص می تواند در یکی از حالات زیر قرار گیرد: همکاری پائین و اعتماد پائین که نتیجه باخت باخت است. همکاری متوسط اعتماد متوسط که نتیجه مصالحه یا همان احترام است و سوم همکاری بالا و اعتماد بالا که نتیجه ایجاد نیروی جمعی و هم افزایی است.

 

 

عادت هفتم: اره خود را تیز کنید.

فردی را تصور کنید که با سختی فراوان در حال اره کردن یک درخت است و پیشرفت چندانی ندارد, از او می پرسید که چه می کند و او می گوید چندین ساعت است که مشغول اره کردن این درخت است و دیگر توانی ندارد به او می گوئید بهتر نیست اره خود را تیز نماید؟ او به شما می گوید آن قدر مشغول اره کردن درخت است که زمانی برای تیز کردن اره ندارد. این وضعیت دقیقا همان وضعیتی است که یک شخص بخواهد بدون بازسازی و بازنگری ابعاد اساسی زندگی, شش عادت قبلی را انجام دهد.

 

 

حال که خلاصه ای از کتاب هفت عادت مردمان موثر را مطالعه نمودید. پیشنهاد می کنم برای درک کامل مفاهیم این کتاب ارزشمند متن کامل آن را مطالعه فرمایید.

نظرات خود را در مورد این کتاب با ما به اشتراک بگذارید.

 

در همین زمینه مطالعه نمایید:معرفی کتاب اثر مرکب

 

 

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *