رمز ارز هامدیریت مالی

امن ترین روش های نگهداری بیت کوین چیست؟

معرفی امن ترین و مطمئن ترین روش های نگهداری بیت کوین

امن ترین روش های نگهداری بیت کوین چیست؟

 

در این مقاله سعی داریم به مطمئن ترین روش های نگهداری بیت کوین بپردازیم. بیت کوین در سال 2017 به اوج قیمت خود رسید اما بعد از سقوط شگفت انگیزی که تجربه کرد مقداری از محبوبیت خود را از دست اما در سال 2019 ورق برگشت و دوباره با افزایش قیمت رو به رو شده و آینده خیلی خوبی برای آن قابل تصور است. بعد از این اتفاق، حساب های کاربرانی که مشغول به نگهداری بیت کوین بودند مورد حمله هکرها قرار گرفت. با توجه به اینکه بسیاری از سرمایه گذاران در سیستم تازه وارد هستند و ممکن است ندانند چگونه سرمایه های خود را ایمن نگه دارند ، هکرها از راه های کاملا تازه ای برای خالی کردن حساب ها استفاده می کنند. برخی از برجسته ترین سرقت ها در ملا عام انجام شده اند و کسی متوجه نشده. در برخی از این هک ها مشاهده شد که هکرها بیت کوین های سرقتی را مستقیما به حساب کاربری رسمی خود واریز کرده باشند. معمولا قربانیان این گونه حملات شاهد این هستند که دارایی های شان دارد از دست می رود اما متاسفانه نمی توانند کاری به جز صبر کردن انجام دهند.

همانطور که پول نقد یا کارت را در کیف پول فیزیکی نگهداری می کنیم ، بیت کوین نیز در کیف پول ذخیره می شود. ما برای نگهداری بیت کوین از کیف پول های ارز دیجیتال استفاده می کنیم. کیف پول ارز دیجیتال می تواند مبتنی بر سخت افزار،نرم افزار یا وب باشد. کیف پول ها همچنین می توانند بر روی یک دستگاه تلفن همراه یا روی یک کامپیوتر قرار داشته باشند ، یا اینکه می توانید کلیدهای خصوصی و کدها و آدرس ها را روی کاغذ چاپ کنید و در جایی امن از آنها نگهداری کنید. سوالی که مطرح می شود این است که آیا کیف پول های دیجیتال واقعا ایمن هستند؟

 

 پاسخ به این سوال به نحوه مدیریت کیف پول و نگهداری بیت کوین توسط کاربر بستگی دارد. هر کیف پول مخصوص نگهداری بیت کوین، حاوی مجموعه ای از کلیدهای خصوصی است که بدون آن صاحب بیت کوین نمی تواند به ارزهای موجود در کیف پول دسترسی پیدا کند. بزرگترین خطر نگهداری بیت کوین این است که ممکن است کاربر کلید خصوصی را گم کند یا کلید خصوصی به سرقت رود. بدون کلید خصوصی ، کاربر دیگر نمی تواند به بیت کوین هایش دسترسی پیدا کند. علاوه بر گم کردن کلید خصوصی. ممکن است شما بیت کوین های خود را به خاطر مشکلات کامپیوتری (مثلا خراب شدن هارد دیسک) ، هک شدن  یا خرابی کامپیوتری که کیف پول دیجیتال در آن قرار دارد از دست بدهید. پس باید در مورد نگهداری از بیت کوین های خود بسیار دقیق باشید. 

در ادامه ، برخی از بهترین روش های نگهداری بیت کوین را بررسی خواهیم کرد.

کیف پول های رایانه ای

یکی از روش های نگهداری بیت کوین استفاده از کیف پول های رایانه ای می باشد. آنها در واقع به اینترنت متصل نیستند و زیر مجموعه روش های نگهداری سرد قرار می گیرند. کیف پول رایانه ای آفلاین مزایای زیادی نسبت به کیف پول آنلاین دارد. کیف پول های آنلاین از هر کجای دنیا به راحتی قابل دسترسی هستند و در برابر هک های احتمالی نیز آسیب پذیرترند. از طرفی ، کیف پولهای رایانه ای فقط از طریق رایانه شخصی شما قابل دسترسی هستند و کلیدهای امنیتی شخصی فقط در دستگاه شما ذخیره می شوند و به اینگونه بهتر می توانید ار بیت کوین های خود نگهداری کنید. بنابراین ، خطر لو رفتن و یا از دست دادن کلید های امنیتی کاهش چشمگیری پیدا می کند. با این وجود ، اگر دستگاه شما به بدافزارهایی که برای ریشه کن کردن کلیدها و سرقت بیت کوین طراحی شده اند آلوده شود ، همچنان در معرض هک قرار می گیرید. 

کیف پول های سخت افزاری، مطمئن ترین روش نگهداری بیت کوین

کیف پول های سخت افزاری

ایمن تر از کیف پول های رایانه ای جهت نگهداری بیت کوین، کیف پول های سخت افزاری هستند. این کیف پول ها در واقع دستگاه هایی هستند که شباهت زیادی به کول دیسک دارند و شما می توانید آنها را به راحتی حمل کنید. همچنین به وسیله آنها می توانید به خوبی از هویت خود هنگام معاملات حفاظت کنید.  بر روی این دستگاه ها هیچ اطلاعات شخصی ای قرار نمی گیرد بنابراین کسی نمی تواند به اطلاعات خصوصی شما دسترسی پیدا کند. کیف پول های سخت افزاری در برابر بدافزار مقاوم هستند و به همین دلیل امنیت بالایی دارند.

 

 

کیف پول کاغذی

کیف پول کاغذی بیت کوین

کیف پول کاغذی نیز یک روش نسبتاً ایمن برای نگهداری بیت کوین است ، اگرچه به درک کمی پیشرفته تری از نحوه کار ارزهای دیجیتال نیاز دارد. با استفاده از تعداد مشخصی وب سایت اختصاصی ، یک کیف پول کاغذی بصورت آنلاین ایجاد کنید و برای امنیت بیشتر کیف پول به صورت آفلاین نگهداری کنید. کیف پول های کاغذی به راحتی ذخیره می شوند زیرا فضای زیادی را اشغال نمی کنند و می توانید به راحتی آنها را درون یک گاو صندوق قرار دهید. در این کیف پول ها فقط کدهای اختصاصی چاپ می شود و یکی از مطمئن ترین راه های نگهداری بیت کوین می باشند.

سکه های فیزیکی

یکی از روش های نگهداری بیت کوین که در حال منسوخ شدن است، سکه های فیزیکی هستند. در حال حاضر شرکت هایی که چنین سکه هایی ارائه می دهند بسیار کم شده اند. بر روی سکه ای که خریداری می کنید یک برچسب محافظتی قرار دارد و همچنین روی آن ارزشش حک شده است. برای خرید سکه فیزیکی ، ممکن است لازم باشد مبلغ کمی از ارزش بیت کوین خریداری شده را به دلیل هزینه ساخت و ارسال سکه بپردازید. نگهداری بیت کوین به این شکل پیشنهاد نمی شود چون احتمال گم شدن آن زیاد است.

اقدامات امنیتی دیگری که می توانید برای نگهداری بیت کوین استفاده کنید

نسخه پشتیبان

سعی کنید که هر از گاهی یک نسخه پشتیبان از کیف پول خود تهیه کنید. با این کار اگر روزی رایانه شما خراب شود، شما دیگر کدهای خود را از دست نمی دهید. اطمینان حاصل کنید که از تمام پرونده های wallet.dat فایل پشتیبان تهیه کرده باشید و سپس نسخه پشتیبان را در چندین مکان امن (مانند USB ، هارد و CD) ذخیره کنید. همچنین رمز قوی ای روی آن بگذارید.

بروز رسانی نرم افزار

نرم افزار های خود را به روز کنید

نرم افزارهای خود را به روز نگه دارید. اگر کیف پول شما به روز نباشد ممکن است طعمه هکرها شود. معمولا در جدیدترین نسخه هر کیف پول آنلاین قابلیت های امنیتی جدیدی جهت نگهداری بیت کوین اضافه می شود. با انجام به موقع بروزرسانی ها می توانید خود را از دست حملات هکرها حفظ کنید و بهتر مشغول به نگهداری از بیت کوین های تان شوید. سعی کنید که از سیستم عامل به روزی استفاده کنید. خواه ویندوز باشد یا اندروید.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.