رمز ارز ها

بلاک در بلاک چین به چه معناست؟

هر بلاک چه اطلاعاتی را در خود ذخیره می کند؟

 

بلاک در بلاک چین به چه معناست؟

 

در این مقاله سعی داریم نقش بلاک را در بلاک چین توضیح دهیم. بلاک ها فایل هایی هستند که داده های مربوط به شبکه بیت کوین در آنها برای همیشه ذخیره می شود. یک بلاک برخی یا آخرین معاملات تازه بیت کوین را که هنوز وارد بلاک قبلی نشده اند، ثبت می کند. بنابراین کار بلاک بسیار شبیه صفحه دفتر کلی یا دفتر ثبت است. هر بلاکی که تکمیل می شود جای خود را به بلاک بعدی در بلاک چین می دهد. بنابراین یک بلاک برای همیشه سوابق را ثبت می کند و شما نمی توانید این سوابق را تغییر دهید یا حذف کنید.

روش کار یک بلاک (بلاک بیت کوین)

 

بلاکچین بیت کوین

هر روز در شبکه بیت کوین معاملات زیادی انجام می شود. نگهداری سوابق این معاملات در بلاک چین به کاربران کمک می کند تا همیشه بدانند که چه کسی چه مقداری را پرداخت کرده است. تراکنش های انجام شده در طی یک دوره زمانی مشخص در فایلی به نام بلاک ثبت می شوند. اعضای تشکیل دهنده بلاک چین، بلاک ها هستند. یک بلاک می تواند اطلاعات فعلی، گذشته و آینده را در خود ذخیره کند و در اختیار سرمایه گذاران دیگر بگذارد. بلاکی که ثبت می شود، شامل اطلاعات گذشته است و شما نمی توانید اطلاعات جدیدی به آن اضافه کنید یا آن اطلاعات را ویرایش نمایید. خب همانطور که اشاره کردیم هر بلاک شامل سوابق، تاریخ ثبت و از همه مهمتر جزییات بلاک قبلی در بلاک چین است. هر بلاک معمای پیچیده ریاضی در بردارد که به سختی می توان آن را حل کرد. این معما برای حل هر بلاک فرق می کند و معمولا روز به روز سخت تر می شود. استخراج کنندگان تا زمانی که این معادلات را حل نکرده اند نمی توانند یک بلاک را استخراج کنند و در صورت حل معامله اجازه رفتن به بلاک بعدی بلاک چین را دارند. حل مسئله ریاضی در هر بلوک کار بسیار سختی است اما زمانی که حل شود، بقیه افراد شبکه هم می توانند از آن استفاده کنند تا سراغ بلاک بعدی بروند. معمولا چندین راه حل برای هر بلاک در بلاک چین موجود است و اگر فردی یا استخری یکی از آنها را پیدا کند، کفایت می کند.

 جایزه حدس بلاک جدید

بلاکچین

همچنین زمانی که شما یک بلاک را حل می کنید، شبکه به شما یک جایزه می دهد. در اوایل ظهور بیت کوین مبلغ این جازه تقریبا پنجاه بیت کوین بود اما به مرور زمان کاهش یافت و در حال حاضر حدود شش بیت کوین است. جایزه دریافتی به عنوان اولین معامله در بلاک جدید ثبت می شود و معمولا بیان می شود که کدام استخر یا فرد این جایزه را کسب کرده است. هر چهار سال یک بار این پاداش نصف می شود و آخرین باری که پاداش بیت کوین نصف شد در سال 2020 بوده است. تراکنش های انجام شده توسط بیت کوین به شبکه فرستاده می شود و ماینرها این تراکنش ها را به بلاک اضافه می کنند تا سریع تر حل شود. همچنین این تراکنش ها کارمزدی دارند و ماینر هایی که آنها را به شبکه و بلاک چین متصل می کنند، مقداری از این کارمزد را دریافت می کنند. دشواری مسئله ریاضی توسط شبکه بصورت خودکار تنظیم می شود به عنوان مثال شبکه در نظر می گیرد که شش بلاک از بلاک چین در طی یک ساعت حل شود. هر دوهزاروشانزده بلاک (معمولا حل شان دو هفته طول می کشد) ، تمام مشتریان بیت کوین تعداد واقعی ایجاد شده را با این مقدار مقایسه می کنند و هدف را با درصدی که تغییر می کند اصلاح می کنند. یعنی با توجه به این شماره هدف شبکه به صورت خودکار تغییر می کند. حالا شبکه نگاهی به تعداد بیت کوین های واقعی معامله شده می اندازد و بعد از بررسی بلاک چین برای آینده تصمیم می گیرد. به این ترتیب ، کل سیستم در یک چرخه حرکت می کند و داده ها برای همیشه در بلاک چین ذخیره می شوند. مجددا یادآوری می کنم که تمامی معاملات انجام شده در بلاک چین بیت کوین ذخیره می شوند و به هیچ عنوان کسی نمی تواند آنها را دستکاری کند. همینطور نمی توان مسئله ریاضی هر بلاک را تغییر داد.  ماینرها همیشه در حال رقابت هستند با حدس زدن بلاک بعدی شبکه و به طور مدام معاملات را پردازش و ثبت می کنند.  آنها بلاک به بلاک با یکدیگر رقابت می کنند و شرایط مسابقه برای همگی یکسان است. همچنین هنگامی که یک ماینر پاسخ صحیح را حس می زند، شبکه آن را اعتبار سنجی می کند و بعد به اشتراک می گذارد. حالا ماینرها به سراغ بلاک بعدی در بلاک چین می روند. همچنین جایزه های به دست آمده نیز وارد گردش معاملات می شوند و در واقع می توانید با آنها داد و ستد کنید. همچین کارمزد اولین تراکنشی هم که در بلاک ثبت شود با یک ضریب مشخص به ماینر برنده هدیه داده می شود. حل مسائل ریاضی که قبلا مطرح می شد بسیار ساده تر بود. اما در حال حاضر مسائل ریاضی بلاک های جدید بسیار سخت شده است. در  سال 2012 حل هر بلاک تقریبا ده دقیقه طول می کشید اما امروزه حل هر بلاک در بلاک چین تقریبا ماه ها و شاید سال ها طول می کشد.

تفاوت بلاک چین با سیستم های بانکی

 

تراکنش های بانکی شباهت زیادی به تراکنش های انجام شده در شبکه بیت کوین دارند. بلاک چین مانند سابقه معاملات بانکی است و یکی از مهم ترین تفاوت های آن این است که برخلاف بانک بلافاصله تراکنش را تایید می کند. در داخل شبکه بلاک چین ، بلاک های جداگانه یک “دفتر کلی” درست می کنند دقیقاً مانند خودپرداز یا بانک این تراکنش ها درون آنها ذخیره می شود. بلاک چین اطلاعات تمامی کاربران را ذخیره می کند. دقیقا مشابه بانک اما از امنیت بسیار بیشتری برخوردار است. همچنین برخلاف بانک ها، در اینجا دسترسی به حساب شما بسیار دشوار می باشد.

 

در همین زمینه مطالعه نمایید:آیا برای خرید بیت کوین دیر شده است؟

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *