رمز ارز ها

بلاک چین چیست؟

آشنایی با تکنولوژی بلاک چین و مفاهیم مربوط به آن

 

بلاک چین چیست؟

 

اگر در طی چند سال اخیر به دنبال اخبار ارزهای دیجیتال، بانکداری و سرمایه گذاری بوده اید، احتمالا چندین بار کلمه بلاک چین به گوشتان خورده است. فناوری ای که کارش ذخیره اطلاعات شبکه بیت کوین است. اما ممکن است خیلی از شما معنای آن را به طور دقیق ندانید. اگر به دنبال کسب اطلاعات در این باره هستید احتمالا با توضیح مقابل را مشاهده کرده اید: “بلاک چین یک دفتر توزیع شده ، غیرمتمرکز و عمومی است.”

خبر خوب این است که درک این موضوع واقعا آسانتر از این تعریف ارائه شده در بالا می باشد.

معنای بلاک چین

مفهوم بلاک چین چیست

اگر این فناوری بسیار پیچیده است ، چرا باید به آن “بلاک چین” بگوییم؟ سطحی ترین تعریفی که می توانیم از آن بیان کنیم این است که بلاکچین یک زنجیره بلاک می باشد که بهم دیگر متصل هستند. وقتی در این زمینه کلمات “بلاک” و “زنجیره” را می گوییم. در واقع در مورد اطلاعات دیجیتالی (“بلاک”) ذخیره شده در یک پایگاه داده عمومی (“زنجیره”) داریم صحبت می کنیم.

“بلاک” های بلاک چین از اطلاعات دیجیتالی تشکیل شده اند. در واقع آنها از سه قسمت تشکیل شده اند:

بلاک ها اطلاعات جامعی مانند تاریخ خرید و مبلغ پرداختی را در خود ذخیره می کنند. (توجه: هنوز بسیاری از خرده فروشی های آنلاین صورتحساب های پرداخت شده با بیت کوین را بسیار دیر در اختیار شبکه قرار می دهند)

بلاک ها اطلاعات مربوط به سرمایه گذارانی را که در معاملات حضور دارند، ذخیره می کنند. یک بلاک تمام اطلاعات پرداختی شما را برای همیشه ذخیره می کند. . به جای استفاده از نام واقعی شما ، خرید شما بدون هیچگونه اطلاعات شناسایی با استفاده از یک “امضای دیجیتالی” منحصر به فرد ، مانند نوعی نام کاربری ثبت می شود. برای هر کدام از این اطلاعات خاص یک بلاک قرار داده می شود. دقیقاً مانند اسم من و شما هر بلاک هم یک اسم خاص برای خود دارد. در واقع یک کد خاص دارد که به آن هش می گوییم و با استفاده از این کدهای هش می توانیم بلاک های مختلف را از یکدیگر در بلاک چین تشخیص دهیم. هش ها کدهای رمزنگاری شده ای هستند که توسط الگوریتم های خاصی ایجاد می شوند. بیایید بگوییم که شما از آمازون چند محصول سفارش داده اید  اما همین که آن وارد مرحله حمل و نقل می شود، تصمیم می گیرید که به محصول دیگری هم نیاز دارید پس آن را دوباره به سبد خرید خود اضافه می کنید. حتی اگر جزئیات معامله جدید شما تقریباً مشابه قبلی باشد، هنوز می توانیم بلاک ها را به دلیل کدهای منحصر به فردی که دارند از یکدیگر تفکیک کنیم و تشخیص دهیم که اطلاعات خرید در کدام بلاک بلاک چین ذخیره شده اند.

البته این مسئله مقداری در واقعیت فرق می کند. یک بلاک در بلاک چین بیت کوین در واقع می تواند حدود 1 مگابایت داده را ذخیره کند. بسته به اندازه معاملات.  یعنی اینکه که یک بلاک واحد می تواند چند هزار معامله را در زیر یک سقف قرار دهد.

نحوه کار بلاک چین

 

هر زمان که یک بلاک داده های جدید را دریافت می کند و آنها را در خودش ذخیره می کند ، به بلاک چین اضافه می شود. همانطور که از نام آن مشخص است، بلاک چین شامل چندین بلاک است که بهم پیوسته اند. برای اینکه بلاکی به آن اضافه شود ، چهار اتفاق باید رخ دهد:

معامله ای باید صورت بگیرد

تکنولوژی بلاک چین

بسیار خب در اینجا دوباره از همان مثال فروشگاه آمازون استفاده می کنیم. خب در این مرحله شما خرید خود را از فروشگاه انجام داده اید و رسید آن هم صادر شده است. همانطور که در بالا بحث کردیم ، در بسیاری از موارد یک بلاک به طور بالقوه هزاران معامله را با هم جمع می کند. بنابراین اطلاعات تراکنش ها به همراه اطلاعات هزاران کاربر دیگر در یک بلاک ذخیره می شود.

تراکنش باید در یک بلاک ذخیره شود

پس از تأیید صحت معامله ، چراغ سبز دریافت می کنید. مبلغ پرداختی ، امضای دیجیتالی شما و امضای دیجیتالی آمازون همه در یک بلاک ذخیره می شوند. در اینجا معامله شما در کنار هزاران معامله دیگری که انجام شده است قرار می گیرد.

باید به بلاک هش بدهیم

خب حالا پس از تأیید تمام معاملات یک بلاک ، باید یک کد شناسایی منحصر به فرد به نام هش به آن معامله داده شود تا در بلاک چین قابل ردیابی باشد. همچنین خود شبکه تصمیم می گیرد که چه میزان هش برای این بلاک جدید نیاز داریم. پس از هش شدن ، بلاک می تواند به بلاک چین اضافه شود. وقتی بلاک جدید به آن اضافه می شود ، همه مردم دنیا از جمله خودتان می توانید آن را مشاهده کنید. اگر نگاهی به بلاک چین بیت کوین بیندازید می بینید که به داده های معامله ، همراه با اطلاعاتی در مورد زمان پرداخت و اینکه توسط چه کسی پرداخت شده است در بلاکی که همین الان اضافه شده است، دسترسی دارید.

آیا بلاک چین خصوصی است؟

 

هرکسی می تواند محتوای بلاک چین را مشاهده کند اما کاربران همچنین می توانند رایانه های خود را به عنوان نود به شبکه بلاک چین متصل کنند. با این کار ، رایانه آنها هر زمان بلاک جدیدی اضافه شود به کاربر اطلاع می دهد. این کار به طور خودکار رخ می داد مانند نیوز فید فیسبوک که شما را بلافاصله از اخبار اقصی نقاط جهان با خبر می سازد.

فراموش نکنید که در بلاک چین تمام اطلاعات دیجیتالی افراد مشخص است و دور زدن این کار تقریبا غیر ممکن محسوب می شود.

 

در همین زمینه مطالعه نمایید:حمله 51 درصدی در بلاک چین چیست؟

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *