بورس ایرانروانشناسی معامله گریمدیریت فردیمدیریت مالی

برای موفقیت در بورس ایران چه عاداتی را باید در خود تقویت کنیم؟

بررسی عادت هایی که ما را به موفقیت مالی می رسانند

 

برای موفقیت در بورس ایران چه عاداتی را باید در خود تقویت کنیم؟

 

اگر می خواهید که در بورس ایران فردی موفق باشید، باید یک سری از عادات را در خود ایجاد و تقویت کنید. در قدم اول شما باید بدانید که یک معامله گر هستید یا سرمایه گذار. معامله گران معمولا به دنبال کسب سود از نوسانات در مدتی کوتاه هستند و اما سرمایه گذاران معمولا نگاهی بلند مدت دارند. یکی از کارهای بسیار مهم معامله گران بورس ایران، تشخیص روند فعلی بازار است. خیلی از معامله گران دوست دارند که سهامی را خریداری کنند که قیمت آن در کف است و بعد از خرید یک دفعه رشد کند و آنها در عرض چند ماه میلیاردر شوند. خب، در واقع چنین امری در بورس ایران و دنیای واقعی ممکن نیست. در ادامه به بررسی چند عادت می پردازیم که با قوی کردن و یا ایجاد آنها در خود می توانید به یک معامله گر موفق در بورس ایران تبدیل شوید.

مشورت با فعالین حرفه ای بورس

یکی از مهمترین عادت هایی که باید در خود ایجاد کنید این است که به طور مداوم با معامله گران حرفه ای بورس ایران مشورت کنید. البته در اینجا منظور ما این نیست که براساس حرف های آنها خرید و فروش انجام دهید. بلکه شما باید با توجه به دیدگاه های آنها و تحلیل های شان نکاتی برداشت کنید. گاهی این نکات به درد شما نمی خورند چون حقیقت ندارد پس باید اول آنها را بررسی کنید و سپس خرید و فروش انجام دهید.

مطالعه تحلیل های بنیادی

مطالعه تحلیل های بنیادی بورس ایران گاهی اوقات وقت زیادی از شما می گیرد اما باور کنید که ارزشش را دارد. اگر می خواهید که یک معامله گر حرفه ای شوید باید عادت به مطالعه تحلیل های بنیادی را در خود ایجاد کنید.

موفقیت در بورس

فعالین تجربی بازار گاهی اوقات درس های خوبی برای آموزش دارند

بیشتر معامله گران قدیمی بورس ایران، فعالین تجربی هستند. این دسته از افراد معمولا با آزمون و خطا تجربه کسب کرده اند. برخی از درس های آنها کاملا مفید هستند. سعی کنید که حرف های آنها را به طور کامل نادیده نگیرید.

نظرات غالب را شناسایی کنید

یکی از عادت های مهمی که باید در خود تقویت کنید، شناسایی نظرات غالب در بورس ایران است. همیشه بیشتر معامله گران روی برخی از سهم ها توافق دارند. این سهم ها معمولا در برهه ای از زمان رشد پیدا می کنند. پس حواستان به سهم هایی که اکثر معامله گران به آن چشم دوخته اند باشد. البته همیشه هم این سهم ها سودده نیستند و شما نباید کورکورانه آنها را خریداری نمایید. فراموش نکنید که در قدم اول شما همیشه باید خودتان همه چیز را بررسی کنید.

رشد بورس

پیش بینی هفته آینده بورس ایران

یکی از عادت های کاربردی در بورس ایران، پیش بینی هفته آینده است. شما باید قدرت پیش بینی خود را تقویت کنید. معامله گران حرفه ای معمولا چرخش قیمتی سهام و گروه ها را حداقل برای پنج روز آینده پیش بینی می کنند. هنگام تحلیل بازار نباید باورهای شخصی خود را وارد کنید. سعی کنید همیشه بی طرف باشید تا بتوانید بهتر پیش بینی کنید. البته گاهی اوقات اتفاقاتی رخ می دهد که پیش بینی شما کاملا غلط از آب در می آید اما این دسته از اتفاقات شاید پنج تا ده بار در سال رخ دهند. اگر قدرت پیش بینی خود را بالا ببرید، می توانید خرید و فروش های بسیاری دقیق تری در بورس ایران انجام دهید.

کارمزد کارگزاری را به طور دقیق حساب کنید

اگر اهل معامله های کوتاه مدت هستید باید به طور دقیق کارمزد کارگزاری را حساب کنید. شما باید بدانید که بابت هر خرید و فروش، کارگزار چه مبلغی را دریافت می کند. در حال حاضر محاسبه گر های آنلاین زیادی وجود دارند که به کار شما می آیند. اگر کارمزد ها را به طور دقیق حساب نکنید، در آینده دچار مشکلاتی در محاسبات خود می شوید. اگر می خواهید که یک معامله گر موفق در بورس ایران باشید، باید چهار چشمی مراقب همه جا باشید.

توان مانیتورینگ خود را ارتقا دهید

یکی از ویژگی های معامله گران حرفه ای بورس ایران، توان مانیتورینگ بالا است. شما باید در ساعات معاملاتی کاملا آنلاین باشید و حواستان به تمامی نمادها باشد. این کار در اوایل واقعا مشکل است اما بعد از گذشت چند ماه به آن عادت می کنید. فراموش نکنید که فرصت های فراوانی برای خرید با قیمت پایین و فروش با قیمت بالا وجود دارد. برای به چنگ آوردن این فرصت ها باید توان مانیتورینگ خود را افزایش دهید و به این کار عادت کنید.

آرامش خود را حفظ کنید

یکی از عادت های معامله گران موفق بورس ایران، حفظ آرامش است. با گرفتن تصمیم های هیجانی سرمایه خود را به خطر می اندازید و اگر ذهنی پریسان داشته باشید، ممکن است به به طور کلی استراتژی معاملاتی خود را فراموش کنید. اگر استراتژی خود را فراموش کنید و هیجانی سهام بخرید قطعا در دراز مدت متحمل ضررهای جبران ناپذیری می شوید. پس برای موفقیت در بورس ایران باید آرامش خود را حفظ کنید. گوش کردن به آهنگ های کلاسیک و یا آرام بخش در هنگام معاملات، تاثیر زیادی بر آرامش روان شما دارند.

اخبار را دنبال کنید

اخبار را دنبال کنید

اخبار بر بورس ایران تاثیر فراوانی می گذارند. اخبار مختلفی که تقریبا بیشتر آنها مربوط به کشورهای دیگر به خصوص آمریکا می شوند، تاثیر فراوانی بر روی نمادهای بورس ایران می گذارند. شما باید به طور مداوم اخبار سیاسی و اقتصادی را بررسی کنید و از همه مهمتر اینکه پیش بینی کنید کدام یک از آنها تاثیر مثبت می گذارد و کدام یک از آنها تاثیر منفی؟ خبرهایی که در ساعات معاملاتی یعنی هشت و نیم صبح تا دوازده و نیم ظهر منتشر می شوند، اهمیت فراوانی دارند. 

 

در همین زمینه مطالعه نمایید: هفت باور غلط در مورد سرمایه گذاری

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *