رمز ارز هامدیریت مالی

ارز دیجیتال کاردانو چیست؟

بررسی پلتفرم کاردانو و ارز ADA

 

ارز دیجیتال کاردانو(ADA) چیست؟

 

 کاردانو پلتفرم مادر رمز ارز Ada است و در آن می توانیم وجوه دیجیتالی را ارسال و دریافت نماییم. این پول نقد دیجیتالی نمایانگر آینده مالی جهان است ، با استفاده از چنین سیستم هایی می توانیم سریع و مستقیم پول را انتقال دهیم و از همه مهمتر اینکه با استفاده از رمزنگاری می توانیم از تراکنش ها محافظت کنیم.  کاردانو یکی از جالب ترین پروژه های در حال حاضر دنیای ارزهای دیجیتال است. کاردانو مانند اتریوم یک پلتفرم بر پایه قراردادهای هوشمند است اما این پلتفرم مقیاس پذیری و امنیت بهتری را از طریق معماری های لایه ای ارائه می دهند. توسعه دهندگان کاردانو افرادی تحصیل کرده هستند و با استفاده از تحقیقات علمی و دانشگاهی این پلتفرم را بنا نهاده اند. در ادامه به بررسی ویژگی های کاردانو می پردازیم و توضیحاتی درباره ارز دیجیتال آن و این پلتفرم می دهیم. البته این پلتفرم هنوز در اول راه است و جای پیشرفت فراوانی دارد. 

بنیانگذاران کاردانو 

 

ایده اولیه کاردانو توسط چارلز هوسکینسون که اتفاقاً یکی از بنیانگذاران اتریوم است، ارائه شد. در حالی که اتریوم به عنوان یک پلتفرم  قرارداد هوشمند تا به امروز عملکرد تحسین برانگیزی را به نمایش گذاشته است اما طبق گفته هاسکینسون اتریوم یک بلاک چین نسل دوم است و هنوز به بروزرسانی های فراوانی نیاز دارد. بنیانگذاران این پلتفرم ریزه کاری های فراوانی روی آن تا به امروز انجام داده اند. سه شرکت به صورت تمام وقت بر روی توسعه و حفاظت از کاردانو وقت می گذارند.

کاردانو

فلسفه پلتفرم کاردانو

تیم سازنده کاردانو به یک سری اصول و فلسفه خاص پایبند هستند. آنها یک وایت پیپر و یا نقشه ای از مسیر آینده را در اختیار کاربران نگذاشتند. در عوض ، آنها مجموعه ای از اصول و روشهای مهندسی کاربردی را بیان کردند که قرار است بر آنها متمرکز باشند.

در ادامه می توانید این اصول را مشاهده کنید. 

تفکیک حسابداری و انجام محاسبه در لایه های مختلف

پیاده سازی اجزای کلیدی در کد عملکردی مدولار

استفاده از محققان دانشگاهی و توسعه دهندگان تحصیل کرده جهت رفع اشکالات پلتفرم 

استفاده از تیم های بین رشته ای و متخصصان اینفو سک 

رفع سریع مشکلاتی که محققان و دیگر تیم های بازرسی پلتفرم گزارش داده اند

بروزرسانی سیستم بدون اینکه تمام آن از دسترس خارج شود

توسعه مکانیسم بودجه غیر متمرکز برای کارهای آینده

داشتن دیدی طولانی مدت در مورد بهبود طراحی ارزهای دیجیتال و استفاده از ارزهای دیجیتال در تلفن های هوشمند آینده 

نظارت سرمایه گذاران بر فعالیت های پلتفرم 

ثبت و نگهداری از حساب ها در یک دفتر کلی 

ارائه چکیده معاملات به طور کامل

بررسی بیش از هزار آلت کوین جهت ارتقای سیستم

استفاده از مهندسان حوزه اینترنت در راستای ارتقای پروتکل های امنیتی و استاندارد سازی آنها

در نظر داشتن عناصر تجاری 

فعالیت های پلتفرم زیر نظر نهادهای قانونی انجام می شود و به همین جهت درصد کلاهبرداری تقریبا به صفر می رسد

حالا نگاهی به سه عنصری می اندازیم که کاردانو سعی در حل آنها دارد. 

ارز دیجیتال کاردانو

عنصر شماره 1: مقیاس پذیری

 

هنگامی که مردم کلمه “مقیاس پذیری” را می شنوند همیشه به یاد معاملات پردازش شده در ثانیه می افتند. البته به گفته هاسکینسون ، این فقط یک بخشی از این مشکل است. حل مشکل مقیاس پذیری امری بسیار دشوار می باشد. برای حل مقیاس پذیری آن را به سه بخش تقسیم می کنیم و باید هر بخش را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار دهیم. این بخش عبارتند از: 

معاملات در هر ثانیه یا همان توان عملیاتی

شبکه

مقیاس گذاری داده ها

ارز دیجیتال cardano

عنصر شماره 2: تعامل پذیری 

خب همانطور که اشاره کردیم برای حل مقیاس پذیری آن را به سه بخش تقسیم و بعد آنها را بررسی می کنیم حالا به سراغ عنصر دوم می رویم که تعامل پذیری است. به گفته چارلز هوسکینسون ، تعامل پذیری یعنی اینکه ما هیچ وقت هیچ توکنی نمی توانیم بسازیم که قابلیت همه ی توکن ها را داشته باشد و آنها را از بازار کنار بزند و با تعامل در کنار هم باید سیستم را ارتقا دهیم. حالا نگاهی به اکوسیستم فعلی حاکم بر بازار ارزهای دیجیتال می اندازیم. در بازار ارزهای دیجیتال ما کوین های رمزنگاری شده مختلفی مانند بیت کوین ، اتریوم ، لایت کوین و غیره داریم. در سیستم های مالی قدیمی هم دقیقا مشابه همین را داشته ایم. به عنوان مثال برخی از بانک ها از سوئیفت استفاده می کردند و برخی دیگر از اِی سی اچ و بعضی از بانک ها هم کلا از سیستم دیگری استفاده می کردند.  مشکل اینجاست که برقراری ارتباط بین این سیستم های مختلف کاری دشوار است. بیت کوین به سختی می تواند حدس بزند که در بلاک چین اتریوم چه می گذرد و برعکس. سختی مشکل زمانی بیشتر می شود که بانک ها می خواهند با ارزهای دیجیتال ارتباط برقرار کنند. در اینجا صرافی های ارزهای دیجیتال وارد بحث ما می شوند و از آنجایی که آنها درگاهی جهت ارتباط بین ارزهای دیجیتال  و بانک ها هستند، از اهمیت ویژه ای برخوردارند. البته، دوباره در اینجا با مشکلات تازه ای مواجه می شویم.

صرافی ها یک نهاد غیرمتمرکز نیستند و به شدت آسیب پذیرند

امکان هک شدن آنها وجود دارد

  ممکن است سیستم آنها برای مدتی طولانی از دسترس خارج شود. مشابه این اتفاق همین چند ماه پیش برای صرافی بایننس رخ داد

عنصر شماره 3: پایداری

 

به عنصر سوم کاردانو یعنی پایداری رسیدیم. به گفته هوسکینسون ، این سخت ترین بخشی است که باید  آن را حل کنیم. سوال ما در اینجا این است که کاردانو چگونه می خواهد هزینه توسعه و رشد آینده خود را پرداخت کند؟ معمولاً زمانی که یک سیستم می خواهد پیشرفت کند نیاز به کمک های مالی دارد و حالا در این نقطه دو اتفاق ممکن است رخ دهد: 

حمایت مالی توسط اشخاص ثالث

عرضه اولیه سکه  

البته هر دوی آنها مشکلات خودشان را دارند. 

در مورد حمایت مالی ممکن است مسئله متمرکز سازی پیش بیاید. یعنی اینکه به عنوان مثال یک سرمایه گذار مبلغ هنگفتی را به شرکتی در حوزه بلاک چین می بخشد و حالا این شخص به خاطر سرمایه گذاری ای که کرده است می تواند مسیر کار آن پلتفرم را تغییر دهد. 

عرضه اولیه سکه هم می تواند کمک مالی بسیار زیادی برای پلتفرم به ارمغان بیاورد اما احتمال اضافه کردن توکن های بدرد نخور به سیستم هم وجود دارد. 

کاردانو هنوز پلتفرمی نوپا است و جای پیشرفت فراوانی دارد اما با توجه به ویژگی های آن می توان اظهار داشت که آینده ای درخشان در انتظار این پلتفرم و البته ارز دیجیتال آن است.

 

در همین زمینه مطالعه نمایید:اتریوم 2 چیست؟

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.