رمز ارز هامدیریت فردیمدیریت مالی

آیا ممکن است در بازار ارزهای دیجیتال ضرر کنیم؟

بررسی امکان سود و ضرر در بازار ارزهای دیجیتال

 

آیا ممکن است در بازار ارزهای دیجیتال ضرر کنیم؟

 

 

فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال ریسک فراوانی دارد. البته اگر شما با دانش کافی و دانستن روش های تحلیل وارد این بازار شوید قطعا بعد از مدتی آزمون و خطا تبدیل به معامله گری کارکشته می شوید. اما اگر بدون دانش وارد بازار ارزهای دیجیتال شوید و خطاهای زیادی انجام دهید، قطعا متحمل ضررهای سنگینی خواهید شد. ضررهایی که ممکن است منجر به از دست رفتن تمام سرمایه اولیه شما شوند. به طور کلی خطرهای پیرامون بازار ارزهای دیجیتال مقداری متفاوت تر از بازارهای مالی سنتی هستند. به عنوان مثال ممکن است شما ارزهای دیجیتال خود را به یک صرافی معتبر منتقل کنید اما امکان هک شدن همین صرافی هم وجود دارد و معمولا صرافی های این حوزه خیلی سریع دارایی سرمایه گذاران را پس نمی دهند و شاید سال ها درگیر پس گرفتن حق خود باشید. معمولا هم نهادهای قانونی در روزهای اول پس از هک کار چندانی از دستشان بر نمی آید و شما باید ماه ها صبر کنید تا شاید آنها بتوانند رد هکرها را بزنند. اما خطر هک شدن تنها خطری نیست که سرمایه شما را در بازار ارزهای دیجیتال تهدید می کند. کلاهبرداران زیادی در این حوزه فعالیت می کنند که به سرمایه گذاران وعده سودهای کلان می دهند اما معمولا پروژه های آنها جعلی است و یا اینکه با شکست عظیمی مواجه می شود. سرمایه گذاران زیادی داشتیم که بدون انجام تحقیق های کافی در این پروژه ها شرکت کرده اند و تمام سرمایه خود را بر باد داده اند.

بازار ارزهای دیجیتال

چه خطرهای دیگری سرمایه شما را در بازار ارزهای دیجیتال تهدید می کند؟

 یکی دیگر از خطرهای بزرگی که سرمایه شما را در بازار ارزهای دیجیتال تهدید می کند، هک کیف پول ها است. بسیاری از سرمایه گذاران دانه درشت معمولا ارزهای دیجیتال اصلی شان را در کیف های پول های سخت افزاری ذخیره می کنند. کیف پول های سخت افزاری به صورت آفلاین عمل می کنند و امنیت بیشتری نسبت به کیف پول های نرم افزاری دارند. البته کیف پول های نرم افزاری هم برای ذخیره آلت کوین ها و دیگر ارزهای دیجیتال مناسب هستند. همچنین یکی دیگر از خطرهایی که ممکن است منجر به ضرری سنگین شود، از دست دادن کلیدهای خصوصی است. اگر کلیدهای خصوصی خود را گم کنید به احتمال زیاد دیگر نمی توانید آنها را بازیابی کنید. پس سعی کنید که همیشه کلیدهای خصوصی خود را در جای امنی نگه دارید. بسیاری از سرمایه گذاران  اولیه در بازار ارزهای دیجیتال، کلیدهای خصوصی خود را گم کرده اند و در حال حاضر ضرر بسیار سنگینی کرده اند. یکی دیگر از خطرهای بزرگی که ممکن است منجر به از دست رفتن سرمایه شما در بازار ارزهای دیجیتال شود. پروژه های بلاک چین نوپا هستند. بسیاری از این پروژه ها با شکست مواجه شده اند و سرمایه کاربران را هدر داده اند. از آنجایی که هر روز تعداد افرادی که به بازار ارزهای دیجیتال علاقه مند می شوند، افزایش می یابد. پروژه های زیادی هم معرفی می شوند که تعداد زیادی از آنها به شکست منجر می شود. به همین خاطر پیشنهاد می کنم که در قدم اول اهداف این پروژه ها را مطالعه کنید و ببینید که آیا هدفی که دنبال می کنند واقعا به درد بخور است یا خیر. حتما وایت پیپر را هم به دقت مطالعه کنید و هیچوقت برای سرمایه گذاری در آنها عجله نکنید چون بسیاری از تبلیغات کاملا جعلی هستند.

آیا سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال در دراز مدت سود مند است؟

به طور کلی و به توجه به اتفاقاتی که تا به امروز در بازار ارزهای دیجیتال رخ داده است باید بگویم بله. اگر شما به روی ارزهای شاخص سرمایه گذاری کنید قطعا سود خوبی کسب می کند. بسیاری از معامله گران بیت کوین را در حد طلا تلقی می کنند. تعداد کوین های این ارز دیجیتال بسیار محدود و تا به امروز تقریبا بیش از هجده و نیم میلیون آن استخراج شده است. بسیاری از سرمایه گذاران بزرگ بازار ارزهای دیجیتال بر این باور هستند که به زودی این ارزها، ارزهای فیات را کنار می زنند و در زندگی روزمره مردم نقش مهمی ایفا خواهند کرد. اگر اخبار را دنبال کرده باشید، قطعا متوجه شده اید که بسیاری از کشورهای توسعه یافته جهان به دنبال عرضه ارز دیجیتال ملی خود هستند. به طور کلی نظر بسیاری از معامله گران مخالف ارزهای دیجیتال در طی دو سال گذشته نسبت به بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال تغییر کرده است و حتی برخی از آنها سرمایه گذاری هنگفتی روی این ارز دیجیتال انجام داده اند. کارشناسان پیش بینی می کنند که قیمت بیت کوین تا پنج سال آینده از صد هزار دلار هم عبور خواهد کرد اما واقعا نمی توان در این باره مطمئن بود چون در سال 2018 شاهد یک سقوط سنگین بودیم که البته بعید است دوباره رخ دهد. همچنین بازار ارزهای دیجیتال هنوز نسبت به بسیاری از بازارهای مالی دیگر نوپا تلقی می شود. اما با توجه به اتفاقات اخیر باید گفت که سرمایه گذاری در این بازار در دراز مدت بسیار سودده خواهد بود. البته ریسک سرمایه گذاری در آن هم بسیار زیاد است و بهتر است تمام سرمایه خود را به یک ارز دیجیتال اختصاص ندهید.

آینده بیت کوین

ارزهای دیجیتال یا سهام؟

پاسخ این سوال واقعا به خود شما بستگی دارد. برخی از افراد سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال را بسیار پر خطر تلقی می کنند و برخی دیگر همین نظر را نسبت به بازار سهام دارند. به طور کلی میزان سوددهی بازار ارزهای دیجیتال بسیار بیشتر از سهام است اما ریسک آن هم خیلی بیشتر است و با سرمایه گذاری اشتباه ممکن است در یک شبانه روز ضرر سنگینی متحمل شوید.

 

در همین زمینه مطالعه نمایید:هفت باور غلط در مورد سرمایه گذاری

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.