رمز ارز هامدیریت مالی

همه چیز در مورد امنیت ارزهای دیجیتال

آیا معامله گری و نگهداری ارزهای دیجیتال امن است؟

همه چیز در مورد امنیت ارزهای دیجیتال

 

آیا امنیت ارزهای دیجیتال ثابت شده است ؟ امروزه تکنولوژی نحوه انجام کارها ، برقراری ارتباط ، خرید و حتی روش های پرداخت را تغییر داده است. شرکت ها و مصرف کنندگان همیشه پول نقد را ترجیح نمی دهند و قرار است در آینده ارزهای دیجیتال جای پول نقد را بگیرند. در آینده ای نزدیک شما می توانید تمام خریدهای خود را به وسیله ارزهای دیجیتال انجام دهید و در ازای هر خرید یک رسید دیجیتالی دریافت کنید. حالا سوالی که پیش می آید این است که آیا می دانیم امنیت ارزهای دیجیتال چقدر است؟ احتمالاً تاکنون همه در مورد بیت کوین شنیده اید. بیت کوین اولین رمز ارزی بود که توانست به موفقیت چشمگیری دست پیدا کند و راه را برای دیگر ارزهای دیجیتال هموار نماید. در حال حاضر بیش از دو هزار ارز دیجیتال داریم و هر روز دارد به تعداد آنها افزوده می شود. اما واقعا چیزی درباره امنیت ارزهای دیجیتال می دانیم؟

رمز ارز چیست؟

رمز ارز یک سیستم پولی دیجیتال است که برای تایید معاملات نیازی به بانک ها ندارد. شما می توانید با استفاده از رمز ارزها در هر جای جهان مشغول به معامله شوید. ارزهای دیجیتال دقیقا مانند پول نقد هستند و فقط بجای اینکه آنها را با خود حمل کنید، می توانید با استفاده از پایگاه داده ای که در آن ذخیره شده اند با آنها مشغول به معامله شوید. تمامی اطلاعات مالی و تراکنش ها در یک دفتر کل عمومی ثبت می شوند. شما می توانید ارزهای دیجیتال خود را در کیف پول های دیجیتال ذخیره کنید. این یکی از بهترین روش ها برای حفظ امنیت ارزهای دیجیتال می باشد. رمز ارزها سیستم پیچیده ای دارند. هر ارز  دیجیتال یک کد مخصوص به خود دارد که نباید آن را از دست بدهید یا گم کنید. رمز ارزها از امنیت نسبتا خوبی برخوردار هستند.

امنیت ارزهای دیجیتال واقعا چقدر است؟

امنیت رمز ارزها

ارزهای دیجیتال معمولاً با استفاده از فناوری بلاکچین ساخته می شوند. بلاکچین نحوه ثبت معاملات در “بلاک” و زمان انجام را خود ذخیره می کند. این یک فرایند کاملاً پیچیده و فنی است ، اما نتیجه این امر یک دفتر دیجیتالی از معاملات ارزهای دیجیتال است که دسترسی به آن برای هکرها امر دشواری می باشد.

 

علاوه بر این ، معاملات به یک فرآیند احراز هویت دو عاملی نیاز دارند. به عنوان مثال ، شما باید برای شروع معامله نام کاربری و رمز عبور وارد کنید. سپس ، ممکن است مجبور شوید تا کد احراز هویت را وارد کنید که از طریق پیامک به تلفن همراه شما ارسال می شود. البته حتی با وجود چنین پروتکل های امنیتی امکان هک شدن ارزهای دیجیتال وجود دارد و برای حفظ امنیت ارزهای دیجیتال باید یک سری پیشگیری انجام دهید. تا به امروز شاهد حمله های هکری موفقیت آمیزی بوده ایم که منجر به سرقت ارزهای دیجیتال فراوانی شده اند و چنین مواردی امنیت ارزهای دیجیتال را زیر سوال می برد. تنها در سال 2018 هکرها موفق به سرقت بیش از 800 میلیون دلار شده اند. البته سال 2018 استثنا بود و به قول کارشناسان سالی سرشار از هک بود.

معماری برخی از بخش های ارزهای دیجیتال بسیار برتر از سیستم های مالی موجود می باشد. هنگامی که با کارت اعتباری هزینه ای را پرداخت می کنید ، در واقع تمام اطلاعات شخصی تان را در اختیار فروشنده یا آن شرکت ارائه دهنده کارت گذاشته اید. عجب سیستم احمقانه ای! دارم برای چیزی از جیبم پول می دهم و در عین حال اطلاعاتم را هم در اختیار یک شرکت نه چندان مطمئن می گذارم. متاسفانه چنین معماری احمقانه ای در سیستم های مالی ما جا افتاده است. کاری هم در این باره نمی توانیم بکنیم چون تمام دنیا به پرداخت با کارت های اعتباری عادت کرده اند. در مقابل ارزهای دیجیتال اینگونه عمل نمی کنند و امنیت ارزهای دیجیتال به مراتب بیشتر از کارت های اعتباری می باشد.

با رعایت این چهار نکته می توانید امنیت ارزهای دیجیتال را حفظ کنند

امنیت ارزهای دیجیتال خود را حفظ کنید

طبق گزارش Consumer Reports ، سرمایه گذاری ها همیشه خطرناک هستند ، اما برخی از کارشناسان می گویند رمز ارزها خطر بسیار زیاد تری دارند و برای حفظ امنیت ارزهای دیجیتال خریداری شده باید نکاتی را رعایت کنید.

درباره صرافی ها تحقیق کنید

قبل از ورود به این بازار درباره روش های مبادله ارزهای دیجیتال به صورت تمام و کمال تحقیق کنید. امروزه بیش از پانصد صرافی در سر تا سر جهان داریم و انتخاب یک صرافی درست امر مهمی است چون آنها امنیت ارزهای دیجیتال را برعهده دارند. قبل از سرمایه گذاری تحقیق کنید، مقاله بخوانید و از سرمایه گذارانی که در اطراف شما هستند مشورت بگیرید.

روش ذخیره سازی ارزهای دیجیتال را بدانید

در صورت خرید رمز ارز ، باید آن را ذخیره کنید. می توانید آن را در صرافی یا “کیف پول” دیجیتالی ذخیره کنید. انتخاب کیف پول مناسب اهمیت زیادی دارد چون ضامن حفظ امنیت ارزهای دیجیتال شما می باشد.  انواع مختلفی از کیف پول از جمله کیف پول های سخت افزاری و کیف پول های نرم افزاری وجود دارد ، هر کدام مزایا ، الزامات فنی و امنیت خاص خود را دارند. برای انتخاب کیف پول مناسب هم تحقیق کنید.

به صورت متنوع سرمایه گذاری کنید

با متنوع سازی سرمایه های خود می توانید ریسک معاملات را کاهش دهید و این کار در حوزه ارزهای دیجیتال هم جواب می دهد. به عنوان مثال چون بیت کوین ارز معروفی است دلیل نمی شود که با همه پول خود بیت کوین بخرید. هزاران انتخاب وجود دارد. سعی کنید روی چند ارز مختلف سرمایه گذاری کنید تا بتوانید امنیت ارزهای دیجیتال خود را تامین کنید.

آماده نوسانات بازار باشید

بازار ارزهای دیجیتال یک بازار بی ثبات است ، بنابراین برای فراز و نشیب ها آماده باشید. نوسانات چشمگیری در قیمت ها مشاهده خواهید کرد. اگر سبد سرمایه گذاری یا توان تحمل این نوسانات را ندارید وارد چنین بازاری نشوید. بازار ارزهای دیجیتال همیشه نوسان دارد چون هنوز نوپا می باشد. سرمایه گذاری در چیزی که هنوز جدید است می تواند چالش برانگیز باشد. پس اگر از نظر ذهنی می توانید چنین بازاری را تحمل کنید و همچنین قادر به مدیریت ریسک معاملات خود هستید وارد این حوزه شوید و فراموش نکنید که حفظ امنیت ارزهای دیجیتال تان اهمیت فوق العاده زیادی دارد.

 

در همین زمینه مطالعه نمایید:امن ترین روش های نگهداری بیت کوین چیست؟

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *