رمز ارز ها

تراکنش های کدام ارزهای دیجیتال قابل ردگیری نیست؟

 

تراکنش های کدام ارزهای دیجیتال قابل ردگیری نیست؟

 

ارزهای دیجیتال به دلیل عوامل مختلفی از جمله حفظ حریم خصوصی و ناشناس ماندن به محبوبیت رسیده اند. برخی از آنها به کاربران کمک می کنند تا هویت و سوابق معاملات خود را از دید دیگران مخفی کنند. در حال حاضر بعضی از ارزهای دیجیتال را می توان تقریبا ردیابی کرد مانند بیت کوین اما بعضی از کاربران به دنبال ارزهایی هستند که به هیچ عنوان قابل ردیابی نباشند. خب در ادامه نگاهی به بعضی از ارزهای دیجیتال می اندازیم که هویت شما را به خوبی حفظ می کنند و امنیت نسبتا بالایی دارند. اما این ارزها مورد قبول همه نیستند و هنوز عده زیادی از کاربران به آنها اعتماد ندارند.

در صورت تمایل مقاله آیا تراکنش های بیت کوین قابل ردیابی است را مطالعه نمایید.

  1. مونرو

ارز دیجیتال مونرو

ارز دیجیتال مونرو در صدر لیست امروز ما قرار دارد. این ارز دیجیتال محبوبیت خود را مدیون فاش نکردن هویت کاربرانش است و در حال حاضر طرفداران زیادی دارد. ردیابی معاملات مونرو بسیار دشوار است چون از امضاهای رینگی و آدرسهای مخفی استفاده می کند. با این روش ها هویت فرستنده و گیرنده را مخفی می نماید. علاوه بر این ، معاملات محرمانه Ring یا RingCT به شما کمک می کنند تا مبلغ معامله را مخفی نگه دارید و حریم خصوصی بیشتری در بازار ارزهای دیجیتال داشته باشید. مونرو با معامله 85.18 دلار از 10 سپتامبر سال 2020 ، هجدهمین رمز ارز شده بزرگ بود با سقف  1.5 میلیارد دلاری.

 

  1. زد کش

ارز دیجیتال زدکش

زد کش در وب سایت رسمی اش اینگونه خود را معرفی می کند:  “اگر بیت کوین مانند http برای پول است، زد کش هم http بازار ارزهای دیجیتال است که حریم خصوصی شما را با روش های نوینی حفظ می کند. زد کش از ابزاری برای رمزنگاری به نام Zero-Knowledge Proof استفاده می کند و سعی دارد با استفاده از این قابلیت از حریم خصوصی کاربرانش حفاظت کند. با استفاده از این ارز دیجیتال آدرس معاملاتی که انجام می دهید فاش نمی شود بنابراین کسی نمی تواند شما را ردیابی کند. Zero-Knowledge Proof مبلغ معامله را هم نشان نمی دهد. زد کش در رتبه 30 لیست با سقف بازار 608 میلیون دلار قرار دارد و از 10 سپتامبر 2020 سهم بازار آن به 60.7778 دلار رسیده است.

 

  1. دش

ارز دیجیتال دش

دش در سال 2014 پدید آمده است. ارز دیجیتالی است که به کاربر اجازه می دهد با استفاده از ویژگی PrivateSend  ناشناس بماند و کسی از جزئیات معامله انجام شده با خبر نشود. البته این ارز استاندارد هایی برای خودش دارد و نمی توان از برای فعالیت های مجرمانه استفاده کرد. دش هویت واریز کننده را هم مخفی نگه میدارد. قابلیت ارسال خصوصی کارمزد بیشتری دارد یعنی اینکه برای حفظ هویت خود در بازار ارزهای دیجیتال باید مبلغ ناچیزی بپردازید. از 10 سپتامبر 2020 ، دش با ارزش کل بیش از 741 میلیون دلار در رتبه 28 ام قرار گرفت. در حال حاضر قیمت آن 76.47 دلار است.

 

  1. ورج

ارز دیجیتال ورج

 

ورج کاری به تکنیک های قبلی ای که دیگر ارزهای دیجیتال استفاده می کردند ندارد. ورج با استفاده از فناوری های موجود و آزمایش شده ای مانند The Onion Router  و پروژه I2P از هویت کاربرانش محافظت می کند. (The Onion Router) TOR سعی دارد ارتباطات کاربران را از طریق شبکه توزیع شده از رله ها و تونل هایی که در سراسر جهان پخش شده اند عبور دهد و در نتیجه با این کار هویت کاربران را مخفی می کند. از طرفی  I2P داده های کاربر را قبل از ارسال از طریق شبکه توزیع جهانی رمزگذاری می کند و در نتیجه ردیابی آنها بسیار دشوار می شود. ورج حتی آی پی شما را هم مخفی می کند و در واقع ردیابی آن در میان دیگر ارزها بسیار دشوار است. ورج شهرت خود را مدیون یک وب سایت مشهور مخصوص بزرگسالان است که ورج را به عنوان ارزی معرفی کرد که کاربران می توانستند با آن محتوا های موجود در این وب سایت را خریداری کنند بدون اینکه شناخته شوند. به همین دلیل ورج مشهور شد. از تاریخ 10 سپتامبر سال 2020 ، ورج با ارزش کل 81.2 میلیون دلار و  در رتبه 119 قرار گرفت.هر ورج در بازار ارزهای دیجیتال تقریبا نیم سنت قیمت دارد.

 

  1. هورایزن

هورایزن با استفاده از آدرس های اختصاصی محافظت شده تی و زد هویت کاربران را مخفی نگه میدارد. اما مبلغ معامله را به طور دقیق به همه نشان می دهد. هورایزن از شبکه گسترده ای از نودها استفاده می کند و این کار به ناشناس ماندن شما در بازار ارزهای دیجیتال کمک می کند. در تاریخ 10 سپتامبر سال 2020 ، هورایزن با قیمت 6.34 دلار معامله شد و قیمت کل بازار آن در حدود 62.8 میلیون دلار بود. این ارز رتبه 134 جدول را تصاحب کرده است.

 

آیا این ارزهای دیجیتال واقعا غیر قابل ردیابی هستند؟

گرچه حریم خصوصی یکی از مهم ترین مواردی است که در دنیای مجازی حفظ آن اهمیت فراوانی دارد اما با این کار شما ریسک خطرات احتمالی اش را هم پذیرفته اید. همیشه امکان هک شدن کیف پول های مجازی وجود دارد و اگر کسی اینگونه ارزها را از شما سرقت کند، احتمال ردیابی افرادی که از شما سرقت کرده اند تقریبا صفر است. همچنین دولت ها و نهادی های نظارتی نگاه مثبتی به این دسته از ارزهای دیجیتال ندارند و معتقدند که خلافکاران از آنها استفاده می کنند. بیت کوین در حال حاضر امن ترین ارز حاضر در بازار ارزهای دیجیتال است اما در حال حاضر ردیابی معاملات بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال نسبت به گذشته بسیار ساده تر شده است. به همین خاطر عده ای از کاربران به استفاده از این نوع ارزها روی آورده اند.

 

آینده ارزهای دیجیتال

بانک های مرکزی این فرصت را دارند که همگام با تغییرات فناوری باشند و خود را متحول کنند. با ظهور Covid-19 و خطر آلوده شدن اسکناس ، راه حل های پرداخت دیجیتال بیشتر مورد توجه مردم قرار گرفته است. سازمان پول عربستان سعودی (SAMA) با درک این مسئله و برای جلوگیری از همه گیری کرونا ، از فناوری بلاک چین پول به بانک های ملی کشورش تزریق می کنند و روال گذشته را کنار گذاشته است. در حال حاضر بسیاری از مردم به استفاده از ارزهای دیجیتال روی آورده اند. به لطف ارزهای دیجیتال شیوه های پرداخت متحول شده اند و اقتصاد جهانی مقداری بهبود یافته است. پس دور از انتظار نیست که روزی شاهد غلبه ارزهای دیجیتال بر فیات باشیم.

مقاله آیا ارزهای دیجیتال به زودی جای پول کاغذی را می گیرند را مطالعه نمایید

کشور امارات تا به امروز بیشترین استفاده را از ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین داشته است. راه اندازی Etisalat Digital  در ژوئن 2019 باعث شد که کلاهبرداری مالی این کشور به واسطه فناوری بلاک چین کاهش یابد. در پی این اتفاق استفاده از ارزهای دیجیتال هم افزایش بسیار فراوانی پیدا کرد که دور از انتظار دولت مردان اماراتی بود. امارات قراردادهای فراوانی با شرکت های بزرگ این حوزه امضا کرده است و دنبال این است که تا جایی که می شود مردم به استفاده از این ارزها روی بیاورند. آنها معتقد هستند که آینده مالی جهان در گرو این ارزها می باشد و به همین خاطر سعی دارند هرچه سریع تر در این حوزه پیشرفت کنند.

 

در همین زمینه مطالعه نمایید:آیا برای خرید بیت کوین دیر شده است؟

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *