رمز ارز هامدیریت مالی

قراردادهای DeFi چه هستند؟

همه چیز در مورد قراردادهای DeFi

 

قراردادهای DeFi چه هستند؟

 

یکی از حوزه های ارزهای دیجیتال که در حال حاضر توجه بسیاری از معامله گران را به خود جلب کرده است قراردادهای DeFi یا همان امور مالی غیر متمرکز هستند. در قراردادهای DeFi خدمات مالی در قالب قراردادهای هوشمند ارائه می شوند. این قرارداد ها به طور خودکار قابل اجرا هستند و نیازی به واسطه هایی مانند بانک یا وکیل ندارید و بجای آنها از فناوری بلاکچین آنلاین استفاده می کنیم. از سپتامبر سال 2017 تا به امروز تقریبا ارزش کل قراردادهای DeFi از 2.1 میلیون دلار و با جهشی شگفت انگیز به 6.9 میلیارد دلار رسیده است و این روند ادامه دارد. تنها از ابتدای ماه آگوست 2.9 میلیارد دلار در حوزه DeFi سرمایه گذاری شده است. این امر باعث افزایش چشمگیر ارزش  همه توکن هایی که در قراردادهای DeFi استفاده می شدند، شده است. سرمایه گذاری ها انجام شده در این حوزه تنها در این ماه دو برابر شده اند. ارزش توکن های متعددی در طول سال به لطف این حوزه سه یا چهار برابر افزایش یافته است  و حتی بعضی از توکن ها ارزش شان ده برابر شده است. به عنوان مثال ، ارزش توکن Synthetix Network بیش از 20 برابر و ارزش توکن  Aave تقریبا 200 برابر افزایش یافته است. بنابراین اگر شما در آگوست 2019 هزار پوند توکن Aave خریداری کرده بودید، اکنون ارزش آنها تقریباً 200،000 پوند بود.

قراردادهای DeFi، گام بعدی انقلاب فناوری های مالی

DeFi

ب

بیشتر قراردادهای DeFi بر پایه شبکه بلاک چین اتریوم هستند. این حوزه در واقع گام بعدی انقلاب فناوری های مالی است که 11 سال پیش با بیت کوین آغاز شد. یکی از زمینه هایی که در آن این برنامه های غیرمتمرکز (dApps) ظاهر شده اند ، مبادله ارزهای دیجیتال در صرافی های غیرمتمرکز (dexs) مانند Uniswap است. این مبادله ها کاملا به صورت نظیر به نظیر انجام می شوند و هیچ موسسه یا شرکتی پلتفرم آنها را نساخته است.

 حوزه دیفای خدمات دیگری هم دارد که در پایین به آنها اشاره می کنیم:

می توانید ارزهای دیجیتال را وام دهید تا سودی به جیب بزنید

با استفاده از Augur بر روی نتیجه مسابقات و اتفاقات مهم شرط بندی کنید

می توانید ارزهای فیات و یا فلزات گرانبها در آن سرمایه گذاری و مبادله کنید

در Pool Together در یک قرعه کشی بدون ضرر شرکت کنید. در اینجا شما سرمایه اولیه خود را پس می گیرید اما برنده خوش شانس سود تراکنش ها و دیگر فعالیت های مالی انجام شده در حوزه را می برد. خرید استیبل کوین ها که پشتوانه قابل اطمینانی مانند دولت ها و شرکت های بزرگ دارند. به عنوان مثال DAI و USDC هر دو به دلار آمریکا وابسته اند. قراردادهای دیفای گاهی اوقات به نام”پول لگویی” هم شناخته می شوند چون شما می توانید dApps را مانند آجرهای لگو روی هم قرار دهید و میزان سود دهی را پله به پله افزایش دهید. به عنوان مثال  شما می توانید یک استیبل کوین مانند DAI خریداری کنید و سپس آن را به Compound قرض دهید تا سود کسب کنید. تمامی این کارها می توانید تنها با یک گوشی هوشمند ساده انجام دهید. اگرچه بسیاری از dApp های امروزی بسیار خوب هستند اما احتمال می رود که برنامه های غیرمتمرکز در آینده تاثیر فراوانی بر زندگی روزمره مان داشته باشند. به عنوان مثال ، شما احتمالاً در آینده ای نه چندان دور می توانید با استفاده از قراردادهای DeFi یک خانه یا زمین را رهن کنید و در قالب قراردادهای دیفای به عنوان مثال در طول یک سال مبلغ آن را پرداخت نمایید.

اسناد و مدارک در دفتر بلاک چین به عنوان وثیقه قرار داده می شوند و در صورت عدم پرداخت اسناد به طور خودکار به وام دهنده منتقل می شوند و او وکالت تام بر این اسناد و مدارک دارد. از آنجا که به هیچ وکیل یا بانکی احتیاج نیست، خرید و فروش خانه ارزان تر تمام می شود چون پای دلال ها به آن باز نشده است. این یکی از مزیت های بسیار مهم قراردادهای DeFi است.

بلاکچین اتریوم

 

چرا اینقدر همه یکدفعه شیفته قراردادهای DeFi شده اند؟

 

حوزه دیفای

اول اینکه قراردادهای DeFi قانونی هستند و مقررات سفت و سختی شامل آنها می شود و جالب اینجاست که این مقررات برخلاف دیگر بخش های بازار ارزهای دیجیتال باعث پس رفت و ایجاد مشکل در آن نشده اند. به عنوان مثال در وام های سنتی با ضامن، این شرط قانونی وجود دارد که وام دهندگان و وام گیرندگان از هویت یکدیگر مطلع شوند و وام دهنده توانایی وام گیرنده در بازپرداخت بدهی را ارزیابی کند. در قراردادهای دیفای ، چنین الزاماتی وجود ندارد. در عوض، در اینجا حریم خصوصی حفظ می شود و دو طرف می توانند به راحتی به همدیگر اعتماد کنند.

دلیل دوم افزایش علاقه به قراردادهای DeFi این است که شرکت های سرمایه گذاری و موسسه های مالی معروف از آن استقبال کرده اند. بسیاری از موسسات مالی مشهور از قراردادهای DeFi استقبال کرده اند و به دنبال راه هایی برای مشارکت در آن هستند. به عنوان مثال ، 75 عدد از بزرگترین بانک های جهان در حال آزمایش فناوری بلاک چین برای تسریع در پرداخت ها به عنوان بخشی از شبکه اطلاعات بین بانکی هستند. JP Morgan ، ANZ و Royal Bank of Canada تا به امروز، علاقه فراوانی به این آزمایشات و قراردادهای دیفای نشان داده اند.

دلیل سوم ویروس کروناست. همه گیری کرونا نرخ بهره را در سر تا سر جهان کاهش داد. در حال حاضر رشد اقتصادی بیشتر کشورهای حوزه یورو و آمریکا و انگلیس منفی شده است. در این شرایط قراردادهای DeFi به طور بالقوه بازدهی بیشتری نسبت به موسسات مالی ای که بابت ویروس کرونا ضربه مهلکی خورده اند دارند. به عنوان مثال ، Compound سالیانه 6.75 درصد سود به کسانی که استیبل کوین تتر را پس انداز می کنند، سود می دهد. Compound به شما فقط سود نمی دهد، بلکه مقداری توکن کامپ هم می دهد که آنها هم برای خود قیمتی دارند. تقریبا دو سوم افرادی که گوشی هوشمند دارند، حساب بانکی ای ندارند و حالا قراردادهای دیفای می توانند آنها را ترغیب به ورود به ساخت حساب کنند.

قرارداد DeFi

 

آخرین دلیل اصلی اینکه چرا مردم علاقه مند به قراردادهای DeFi و توکن های مبتنی بر آنها هستند این است که عده زیادی از آنها نمی خواهند از قافله عقب بمانند. بسیاری از توکن های حوزه دیفای هیچ ارزشی ندارند و اینکه ارزش آنها تقریبا نزدیک به صفر است اما هر لحظه ممکن است ارزشمند شوند. چه بخواهیم و چه نخواهیم در حال حرکت به سمت سیستم مالی جدیدی هستیم که آزادانه و غیرمتمرکز  است. سوال اصلی این است که چگونه می توان خطرات احتمالی قراردادهای DeFi را کاهش داد و حداکثر استفاده از آنها را برد. این چالش چند سال آینده قراردادهای DeFi است که روز به روز رو در حال بهبود است.

 

در همین زمینه مطالعه نمایید:قراردادهای وام دهی چه هستند؟

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.