رمز ارز ها

اتریوم چیست و چه تحولی در دنیای ارزهای دیجیتال ایجاد کرده است؟

اتر و اتریوم چه تفاوتی با هم دارند؟

 

اتریوم چیست و چه تحولی در دنیای ارزهای دیجیتال ایجاد کرده است؟

 

اتریوم یک پلتفرم نرم افزاری غیر متمرکز مبتنی بر بلاک چین است که در سال 2015 راه اندازی شده است. اتریوم در واقع دارای نرم افزار منبع باز است و رمز ارزهای این شبکه اتر نامیده می شوند.شبکه اتریوم این امکان را فراهم می کند تا به وسیله قراردادهای هوشمند و برنامه های توزیع شده (dppApps) بدون هیچ گونه خرابی ، تقلب ، کنترل یا تداخل شخص ثالث مشغول فعالیت شوید. اتریوم تنها یک پلتفرم نیست و به نوعی یک زبان برنامه نویسی (ترنینگ کامپلیت) هم محسوب می شود. این زبان بر روی بلاک چین اجرا می شود و به توسعه دهندگان کمک می کند تا برنامه های توزیع شده را بسازند و منتشر کنند.

مفهوم اتریوم

برنامه های کاربردی ای که در اتریوم اجرا می شوند ، روی پلتفرم یک توکن رمزگذاری شده خاص به نام اتر  اجرا می شوند. در سال 2014 ، شرکت توسعه دهنده این ارز دیجیتال پیش فروش اتر را آغاز کرد و مردم استقبال فراوانی از آن به عمل آوردند. اتر مانند وسیله نقلیه ای برای حرکت در بستر اتریوم است و بیشتر توسط توسعه دهندگانی که به دنبال توسعه و اجرای برنامه های داخل این شبکه هستند استفاده می شود. اتر به طور گسترده برای دو منظور استفاده می شود: مانند سایر ارزهای دیجیتال برای دادوستد در این بازار و در داخل شبکه برای اجرای برنامه ها و کسب درآمد. البته کسب درآمد با آن کمی زمان می برد. با توجه به وب سایت رسمی این ارز دیجیتال، می توان از آن برای “کدگذاری ، مقیاس پذیری، ایمن کردن و تجارت استفاده کرد. تقریبا برای هر کاری می توان از آن استفاده کرد. یکی از پروژه های بزرگ اتریوم، مشارکت مایکروسافت با ConsenSys است که در طی این مشارکت بلاک چین اتریوم به عنوان یک سرویسی بر روی مایکروسافت آژور در اختیار کاربران قرار گرفت تا آنها یک محیط ایمن ابری برای استفاده داشته باشند.

 در سال 2016 مشکلی در قراردادهای هوشمند آن پیش آمد و بیش از پنجاه میلیون دلار به سرقت رفت. بعد از این اتفاق توسعه دهندگان تصمیم گرفتند که شبکه را به دو قسمت اتریوم و کلاسیک تقسیم نمایند. نسخه جدید یک هارد فورک از نرم افزار اصلی بود که برای محافظت در برابر حملات بعدی بدافزارهای مخرب طراحی شده بود. از سپتامبر 2019 این ارز دیجیتال جایگاه دوم جدول را تصاحب کرد و در حال حاضر بعد از بیت کوین با ارزش ترین ارز بازار محسوب می شود. به دست آوردن ارز اتر بسیار سریعتر از بیت کوین است و مدت زمان زیادی طول نمی کشد تا بتوانید آن را استخراج کنید  به همین خاطر اترهای در حال گردش هم به مراتب بیشتر از بیت کوین هستند.

اطلاعاتی درباره بلاک چین اتریوم

در نسخه اینترنتی این شبکه نودها جایگزین سرورها شده اند و تقریبا همان کار سرورها را انجام می دهند. نود ها یک پایگاه داده مشترک به نام بلاک چین را تشکیل می دهند. هزاران نود در شبکه وجود دارد که کار آنها این است که سوابق درون بلاک چین را ذخیره کنند. هرچه تعداد نود ها بیشتر شود ، شبکه و داده های آن در برابر حملات مقاومت بیشتری پیدا می کنند. فقط شخص شما به اطلاعات وارد شده در بلاک چین دسترسی دارد. این اطلاعات در رایانه یا یک  سرور مرکزی ذخیره نمی شود و در این شبکه نودها برای همیشه باقی می مانند. هک کردن این نوع سیستم تقریباً غیرممکن است چون برای این کار باید حمله 51 درصدی انجام دهید و احتمال رخ دادن چنین واقعه ای تقریبا صفر است. حتی اگر بیش از نیمی از شبکه را کنترل کنید ، اتمام حمله آنقدر هزینه بر است که ارزش آن را نخواهد داشت و شما نمی توانید با این کار سود خوبی به دست بیاورید. همانطور که قبلاً اشاره کردم ، اتریوم فناوری بلاک چین را اختراع نکرده است و بیت کوین برای اولین بار این کار را کرد. اما تا حد بسیار زیادی باعث پیشرفت این فناوری شد.

اتریوم چگونه کار می کند؟

اتر واحد پول اتریوم است. گاهی اوقات این دو اشتباه گرفته می شوند اما سعی کنید که به خاطر بسپارید که نام سیستم اتریوم است و اتر ارز آن می باشد. برای انجام هر کاری در این سیستم شما به اتر نیاز دارید. اتر در واقع سوخت سیستم است و بدون آن نمی توان کاری را در این سیستم پیش برد. برای انجام هر معامله در اتریوم به مقدار مشخصی اتر نیاز داریم. هرچه معامله بزرگتر باشد به اتر بیشتری نیاز داریم. اتریوم و بیت کوین شباهت هایی با هم دارند اما تفاوت های آنها بسیار زیاد است. برای اینکه شما درک بهتری از این دو داشته باشید آن دو را مقایسه می کنیم.

بیت کوین

بیت کوین یک ارز دیجیتال است. با استفاده از قابلیت نظیر به نظر می توانید در بلاک چین آن پول انتقال دهید. اگر پیتر بخواهد ده بیت کوین برای رنگ آمیزی خانه خود به پائول بپردازد بدون استفاده از بانک، می تواند از بیت کوین استفاده کند. معامله ما در اینجا اینگونه به نظر می رسد: پیتر ده بیت کوین به پائول فرستاده است.

تعداد بیت کوین های موجود در بازار محدود است و به همین خاطر با گذر زمان تبدیل به یک دارایی ارزشمند می شود.

انجام هر معامله بیت کوین تقریبا ده دقیقه زمان می برد و گاهی اوقات حتی بیشتر.

اتر

خب همانطور که اشاره کردیم اتر در واقع سوخت شبکه اتریوم می باشد و بدون آن نمی توان در این شبکه کاری انجام داد. اگر پیتر بخواهد به پائول ده اتر بابت نقاشی خونه اش بپردازد می تواند از یک قرارداد هوشمند اتریوم استفاده کند. معامله ما در اینجا به این شکل خواهد بود: زمانی پائول ده اتر را دریافت می کند که خانه پیتر را نقاشی کرده باشد. بنابراین اتر هم نسبتا شبیه به بیت کوین است. تنها تفاوتی که دارند این است که با فناوری قرارداد هوشمند، تا زمانی که پائول خانه را نقاشی نکرده است پولی از طرف پیتر دریافت نمی کند. به واسطه قرارداد هوشمند نمی توان کلاهبرداری کرد. از همین سیستم می توان برای انجام معاملات در جا های مختلفی استفاده کرد ، از ایمیل گرفته تا نحوه پرداخت حقوق کارکنان یک شرکت.

تعداد اتر محدود نیست اما انتظار می رود که تعداد اترها تا صد سال آینده بیشتر از 120 میلیون نشود.

زمان معاملات اتریوم بسیار سریع است. قراردادهای هوشمند تنها در طی چند ثانیه انجام می شوند.

 

در همین زمینه مطالعه نمایید:روش های کسب ثروت از بازار ارزهای دیجیتال

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *