رمز ارز ها

اتریوم 2 چیست؟

اتریوم 2 چه تفاوت هایی با اتریوم 1 دارد؟

 

اتریوم 2 چیست؟

 

مدت زیادی است که سازندگان اتریوم قصد دارند آن را به اتریوم 2 ارتقا دهند و هدف آنها از این کار حل مشکل مقیاس پذیری و امنیت شبکه است. در مرحله اول ، بلاک چین آن از اثبات سازوکار به اثبات سهام گذاری تبدیل می شود. چندین سالی از معرفی اتریوم 2 گذشته است و حالا بالاخره این بلاک چین در مرحله شبه رسمی قرار دارد و به احتمال زیاد تا پایان سال 2020 یا اوایل 2021 عرضه می شود. همانطور که گفتیم هدف اصلی این ارتقا بروزرسانی مقیاس پذیری و امنیت شبکه است و از همه مهم تر در نسخه جدید شبکه سازوکار اثبات کار به اثبات سهام تغییر یافته است. اتریوم 2 که به عنوان Eth2 یا “Serenity” شناخته می شود ، یک نسخه جدید برای بلاک چین اتریوم است. هدف از این ارتقا افزایش سرعت ، کارایی و مقیاس پذیری شبکه اتریوم است تا بتواند تراکنش های بیشتری را پردازش و سرعت انتقال معاملات را افزایش دهد. اتریوم 2 چند فاز آزمایشی مختلف دارد و آخرین فاز آزمایشی آن بیکان چین است و در حال حاضر اگر بیکان چین موفقیت آمیز باشد احتمالا به زودی نسخه رسمی هم عرضه می شود.

تفاوت نسخه جدید شبکه اتریوم با نسخه قدیمی آن در چیست؟

در حالی که اتریوم 1.0 از یک مکانیزم اجماع استفاده می کند که به عنوان اثبات کار (PoW) شناخته می شود ، در نسخه جدید شاهد استفاده از مکانیسم اثبات سهام (PoS) هستیم.

اثبات سهام با اثبات کار چه تفاوتی دارد؟

اتریوم 2

در بلاک چین هایی مانند اتریوم ، نیاز به اعتبار سنجی معاملات به صورت غیر متمرکز است. اتریوم مانند سایر ارزهای دیجیتال دیگر، در حال حاضر از سازوکار اجماعی استفاده می کند که به آن اثبات کار (PoW) می گوییم. در این سیستم ماینرها از قدرت پردازش سخت افزار رایانه برای حل معماهای پیچیده ریاضی و تایید معاملات جدید استفاده می کنند. اولین ماینری که معما را حل کند، تراکنش جدیدی را به سابقه تمام تراکنش هایی که بلاک چین را تشکیل داده اند اضافه می کند. سپس این ماینرها در قالب ارزهای دیجیتال پاداش می گیرند. البته این فرایند به قدرت پردازش فراوانی احتیاج دارد. در اثبات سهام (PoS) اعتبار سنج ها به جای ماینرها معاملات را تایید می کنند و تفاوت این دو سیستم در همین سازوکار است. اعتبارسنج ها باید یک بلاک را براساس مقدار رمز ارز درون آن و مدت زمان بودن این رمز ارزها پیشنهاد دهند. اعتبارسنجان دیگر باید کار گروه اول را تایید کنند و بگویند که چنین بلاکی واقعا وجود دارد یا نه. وقتی که اعتبار سنج های فراوانی بلاک را تایید کنند حالا می توان آن بلاک به بلاک چین اضافه کرد. سپس اعتبارسنج ها برای اینکه بلاک درستی را پیشنهاد داده اند پاداش می گیرند. به این فرآیند “جعل” یا “ضرب” هم گفته می شود.

 PoS به مراتب بسیار به صرفه تر از PoW است. چون فرآیند پردازش را که قدرت زیادی می طلبد، از الگوریتم اجماع شبکه جدا می کند. همچنین به این معنی است که برای تأمین امنیت بلاک چین به قدرت محاسباتی زیادی احتیاج ندارید.

مقیاس پذیری اتریوم 2 چگونه بهتر از اتریوم 1 است؟

یکی از دلایل اصلی ساخت اتریوم 2، مسئله مقیاس پذیری است. در اتریوم 1.0 ، شبکه فقط می تواند حدود 30 تراکنش در ثانیه را پشتیبانی کند. این کار باعث تاخیر و ازدحام در شبکه می شود. اتریوم 2 می تواند تا 100000 تراکنش در ثانیه را پردازش کند. این افزایش از طریق ایجاد زنجیره های خرد حاصل می شود.

امنیت اتریوم 2 چگونه خواهد بود؟

امنیت اتریوم 2

اتریوم 2 از نظر امنیتی یک پله بالاتر از نسخه قبلی شبکه است. بیشتر شبکه های اثبات سهام دارای یک سری اعتبار سنج محدود هستند که باعث ایجاد یک سیستم متمرکزتر و کاهش امنیت شبکه می شوند. اتریوم 2 حداقل به  16384 اعتبار سنج نیاز دارد و این مسئله باعث می شود بسیار غیرمتمرکز تر و روان تر از سایر رقبا باشد. البته طبق گفته Lior Yaffe ، بنیانگذار Jelurida و توسعه دهنده اصلی بلاک چین های Ardor و Nxt ، نرخ مشارکت شبکه یک ضعف اساسی دارد. ممیزی های امنیتی کدهای نسخه جدید شبکه توسط شرکتهایی مانند شرکت امنیتی Least Authority انجام می شود. توسعه دهندگان اتریوم در حال ایجاد یک تیم امنیتی اختصاصی برای اتریوم 2 هستند و قرار است این تیم بر روی مشکلات امنیتی سایبری در ارزهای دیجیتال تحقیقات فراوانی انجام دهد.  جاستین دریک ، محقق اتریوم 2 در توییتر نوشت که این تحقیق شامل: فازینگ، بانتی هانتینگ ، وظیفه پیجر ، مدل سازی رمزنگاری شده اقتصادی و تجزیه و تحلیل رمزنگاری شده خواهد بود.

آینده نسخه جدید شبکه اتریوم

ویتالیک بوترین ، بنیانگذار اتریوم ، مسیر برنامه ریزی شده پنج تا ده سال آینده برای اتریوم 2 را در وبلاگ شخصی اش نمایش داده است. او می گوید که بعد حتی پس از راه اندازی رسمی این شبکه در یکی دو سال اول دچار مشکلاتی خواهد بود و احتمالا تا سال 2025 حل این مشکلات طول بکشد. او در ادامه بیان کرد که با چالش های فراوانی در ساخت نسخه جدید شبکه اتریوم مواجه شده است که هم اکنون بسیاری از آنها حل شده اند. در حال حاضر این شبکه در حالت آزمایشی بوده است و اگر فاز آخر آن با موفقیت به اتمام برسد احتمالا تا پایان سال 2020 یا 2021 شاهد عرضه رسمی اتریوم 2 خواهیم بود.

چگونه نسخه جدید شبکه می تواند بر قیمت اتریوم  تأثیر بگذارد؟

 

قطعا پس از راه اندازی اتریوم شاهد افزایش قیمت اتر خواهیم بود. جیمی آنسون ، بنیانگذار Nifty Orchard و رئیس شعبه لندن شرکت اتریوم در این باره می گوید: “هنگامی که نسخه جدید اتریوم به طور کامل عرضه شود قطعا با افزایش قیمت مواجه خواهیم بود.” “قیمت اتریوم بعد از عرضه رسمی شبکه جهش شدیدی پیدا می کند.” هر چه مقیاس پذیری یک شبکه بیشتر باشد، استفاده از آن هم بیشتر می شود چرا چون پاسخگوی تقاضای بیشتری است و تراکنش ها را بسیار سریع تر پردازش می کند. پس در نتیجه همه ی این موارد بر روی قسمت تاثیر گذار خواهند بود و به احتمال زیاد قیمت اتریوم بعد از عرضه رسمی از 500 دلار عبور می کند.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *