رمز ارز ها

چرا در شبکه بلاک چین هزینه fee بالا می رود؟

علت تغییرات در fee تراکنش ها چیست؟

 

چرا در شبکه بلاک چین هزینه fee بالا می رود؟

 

بالا رفتن هزینه fee در شبکه بلاک چین دلایل زیادی دارد. در ادامه به برخی از این دلایل خواهیم پرداخت. برای انتقال و مبادله سریع ارزهای دیجیتال ، هر معامله شامل کارمزد یا هزینه fee می باشد. معمولا هزینه fee مبلغ زیادی نیست اما گاهی اوقات شما باید مبلغ بیشتری بپردازید. در ادامه به دلایل افزایش قیمت fee می پردازیم و خواهیم خواند که چرا این اتفاق گاهی اوقات در بلاک چین ها رخ می دهد.

روش کار هزینه fee

 

اکثر مردم می دانند وقتی بیت کوین را برای شخصی می فرستند یا قبضی را پرداخت می کنند ، مبلغ کمی به برای کار ماینرها پرداخت می شود تا آنها معامله شما را پردازش کنند. این نرخ معمولاً به صورت خودکار توسط کیف پول مورد استفاده شما پرداخت می شود و در هر زمان این نرخ یا همان هزینه fee متفاوت خواهد بود. تمامی کاربران بلاک چین به اطلاعات مربوط به کارمزدها دسترسی دارند. بیشتر اوقات این هزینه ناچیز است ، اغلب فقط چند سنت می باشد و مبلغ معامله شما هم اصلا مهم نیست. یعنی اینکه فرقی نمی کند شما پنج دلار برای یک نفر بفرستید یا پنج میلیون دلار، هزینه fee همیشه برای همه یکسان است. یکی از مزیت های بیت کوین و بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر همین است که شما نباید برای مبالغ هنگفت هزینه fee بیشتری بپردازید. در سیستم های بانکی سنتی کاملا خلاف این موضوع را شاهد هستیم. نرخ کارمزد در واقع بر اساس وضعیت شبکه تعیین می شود و برای تمامی افراد یکسان است. در مواقع عادی ، معامله شما به استخر حافظه بیت کوین (یا به اختصار “مموپول”) اضافه می شود که در واقع نوعی سیستم نوبت دهی است. سپس معامله شما با دیگران پیوند داده می شود تا یک بلاک تشکیل شود بعد در هر ده دقیقه یک معامله پردازش می شود و در نهایت تایید می شود. پس از تأیید ، دیگر هیچ کاری از دست شما بر نمی آید. یعنی اینکه اگر مبلغی را اشتباهی به شخصی واریز کردید دیگر امکان برگشت آن وجود ندارد.

 چرا هزینه fee بلاک چین گاهی اوقات بسیار زیاد است؟

کارمزد تراکنش ارزهای دیجیتال

خب، هزینه های بلاک چین به عوامل مختلفی از جمله ازدحام شبکه ، زمان تایید معامله (مربوط به نقدینگی شبکه می شود) و اندازه معامله بستگی دارد (با کیلوبایت آن را اندازه گیری می نماییم و بستگی دارد که چند ارز دیجیتال را بخواهید همزمان پردازش کنید). به عبارتی دیگر شما زمانی هزینه fee بیشتری می پردازید که شبکه بلاک چین شلوغ شود و کاربران زیادی به آن هجوم بیاورند. معمولاً ، در طول نوسانات ناگهانی نرخ بلاک چین و رخ دادن رویدادهای مهم جهانی ، هزینه fee افزایش می یابد. حساب رمز ارزی شما دارای سابقه ای از ریز پرداخت ها (به عنوان مثال پاداش های ارجاعی) است. اگر حساب شما مقدار زیادی سپرده های خرد داشته باشد ، اندازه معامله شما بزرگتر خواهد بود چون ورودی های زیادی دارد. هرچه اندازه تراکنش بزرگتر باشد ، هزینه fee بلاک چین بالاتر می رود. ممکن است دلایل دیگری برای افزایش هزینه های بلاک چین وجود داشته باشد  اما ما متداول ترین شان را ذکر کردیم.

 آیا وایرکس می تواند در این باره کاری انجام دهد؟

بله گرچه نمی تواند بر ظرفیت شبکه بلاک چین و متوسط هزینه های معاملاتی آن تاثیری بگذارد اما همچنان برای انتقال مبالغ کم مفید است و به عنوان مثال برای انتقال ده دلار شما نباید هزینه fee  فراوانی پرداخت کنید. وایرکس نقدینگی شبکه را افزایش می دهید و سعی دارد تا مبادلات خرد را خارج از بلاک چین پردازش کند. با استفاده از این روش نباید هیچ کارمزدی برای انتقال مبالغ کم بپردازیم. البته این کار مقداری طول می کشد. به دلیل قوانین پیرامون شخص در شبکه نقدینگی جهانی، واریز این تراکنش های ناچیز خارج از بلاک چین مقداری زمان می برد. البته هنوز وایرکس جای پیشرفت فراوانی دارد.

برای کاهش هزینه fee بلاک چین چه کاری باید انجام دهیم؟

به طور کلی برای کاهش هزینه کارمزدهای بلاک چین شما می توانید چند عمل مختلف انجام دهید. سپرده های خرد خود را در کیف پول شخص ثالث دیگری ذخیره کنید و سپس با استفاده از وایرکس چند تراکنش ناچیز را همزمان پردازش کنید تا هزینه fee کمتری بپردازید. با این کار می توانید به خوبی در زمینه پرداخت کارمزدها صرفه جویی کنید. سعی کنید که مبلغ معامله را افزایش دهید تا هزینه کمتری بابت کارمزدها بپردازید.همیشه حواستان به متوسط هزینه fee بلاک چین باشد. اگر عجله ای برای انجام معامله ندارید، می توانید صبر کنید تا کارمزد شبکه کاهش یابد. شما می توانید با سر زدن به صرافی های بزرگ و یا وب سایت هایی مانند بیت کوین فیز از هزینه fee هر بلاک چین در هر زمان آگاه شوید.

چه عواملی باعث افزایش هزینه کارمزد می شوند؟

کارمزد تراکنش

سیستم نوبت دهی مموپول در واقع مانند اداره پست است. شما باید از دستگاه نوبت دهی یک شماره دریافت کنید و منتظر بمانید تا شما را صدا کنند. با سپری شدن زمان بالاخره شماره شما را صدا می زنند و به کار شما رسیدگی می کنند. حالا فرض کنید در اداره ای که تنها بیست باجه برای رسیدگی دارد یکدفعه سیصد نفر وارد شوند، حالا چه اتفاق می افتد؟ در این بین عده ای عجله دارند و برای اینکه سریع تر نوبت شان بشود، حاضر هستند مبلغی پرداخت کنند. حالا به محض اینکه یک نفر این کار را انجام می دهید بقیه هم مانند او این کار را می کنند و شما کم کم می بینید که اگر مبلغی پرداخت نکنید همین طور به آخر صف می روید. پس حالا مجبور می شوید برای حفظ جایگاه خود مبلغی پرداخت کنید و این روند ادامه خواهد داشت تا اینکه ازدحام برطرف شود. پس اگر شما در زمان ازدحام به اداره مراجعه نکنید، دیگر لازم نیست هزینه fee بیشتری بپردازید. امیدوارم که این مقاله مفید واقع شده باشد و اطلاعات مفیدی درباره کارمزد شبکه به دست آورده باشید.  پس به خاطر داشته باشید که اگر مقداری صبر کنید دیگر نیازی به پرداخت مبلغی زیاد بابت کارمزد نیست اما گاهی اوقات شما معامله ای دارید که باید هر چه سریعتر پردازش شود و به همین خاطر مجبور هستید که این مبلغ را بپردازید.

 

در همین زمینه مطالعه نمایید:الگوریتم های اثبات کار و اثبات سهام چه تفاوت هایی با هم دارند؟

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *