رمز ارز ها

فورک شدن در شبکه بلاکچین به چه معناست؟

هارد فورک چیست؟

 هارد فورک به چه معناست

 

در این مقاله سعی داریم به مسئله فورک شدن در بلاک چین بپردازیم و با هارد فورک شروع می کنیم. هارد فورک یک تغییر اساسی در پروتکل شبکه است که باعث می شود بلاک ها و تراکنش های نامعتبر قبلی معتبر شوند یا بالعکس. برای هارد فورک برای همه نودهای و کاربران از آخرین نسخه پروتکل استفاده کنند.

هارد فورک چگونه عمل می کند؟

هارد فورک زمانی رخ می دهد که نودهای جدیدترین نسخه بلاک چین دیگر نودهای نسخه قدیمی بلاک چین را نپذیرند. در نتیجه یک واگرایی دائمی از نسخه قبلی بلاک چین ایجاد می کند. افزودن یک قانون جدید به کد باعث ایجاد یک فورک در بلاک چین می شود یعنی اینکه یک مسیر از بلاک چین جدید و به روز شده پیروی می کند و مسیر دیگر به همان روال قدیمی ادامه می دهد. به طور کلی ، بعد از مدت کوتاهی کسانی که در زنجیره قدیمی هستند متوجه می شوند که نسخه بلاک چینی که الان دارند استفاده می کنند منسوخ شده یا بی خود است و به سرعت بلاک چین را به جدیدترین نسخه بروز رسانی می کنند.

فورک بیت کوین چیست ؟

فورک بیت کوین

فورک در بلاک چین می تواند در هر سیستم عامل رمزنگاری اتفاق بیفتد. یعنی اینکه فورک فقط در بلاک چین بیت کوین رخ نمی دهد و شاهد این اتفاق در بلاک چین اتریوم هم هستیم. چنین اتفاقی به این خاطر است که بلاک چین ها و ارزهای دیجیتال بدون توجه به اینکه در کدام پلتفرم رمزنگاری قرار دارند ، اساساً به همان شیوه کار می کنند. شما می توانید بلاک های یک بلاک چین را به عنوان کلیدهای رمزنگاری شده در نظر بگیرید که باعث تکان خوردن حافظه می شوند. از آنجایی که ماینرهای فعال  در بلاک چین قوانینی را تنظیم می کنند که باعث حرکت حافظه در شبکه می شود، این ماینرها متوجه قوانین جدید می شوند. البته ماینرها باید سر قوانین جدید و اینکه چه چیزی یک بلاک معتبر را تشکیل می دهد با هم توافق کنند. بنابراین هنگام تغییر این قوانین باید فورک کنید. مانند فورک(تابلو راهنمایی) که بر سر جاده قرار می گیرد و به شما می گوید که پیش روی شما چه چیزی قرار دارد. بعد از فورک کردن توسعه دهندگان می توانند نرم افزارها را بروزرسانی کنند تا قوانین جدید اجرا شوند.

 

به واسطه فورک کردن ارزهای دیجیتال هم نامی با بیت کوین به وجود آمدند مانند بیت کوین کش، بیت کوین گلد و غیره. برای سرمایه گذار های معمولی حوزه ارز دیجیتال بیان تفاوت بین این ارزهای دیجیتال و اینکه فورک شدن ها چه زمانی رخ داده اند کار نسبتا سختی می باشد. برای اینکه شما بهتر متوجه موضوع باشد در ادامه اشاره به تاریخچه هارد فورک های بیت کوین در طول این چند سال می کنیم.

فورک شدن بیت کوین

دلایل انجام هارد فورک

 

به دلایل متعدد و فراوانی ممکن است توسعه دهندگان هارد فورک انجام دهند. مانند اصلاح خطرات مهم امنیتی موجود در نسخه های قدیمی نرم افزار ، اضافه کردن عملکردی جدید یا معکوس کردن معاملات. اگر خاطرتان باشد اتریوم یک هارد فوک انجام داد تا جلوی سازمان های خودمختار غیر متمرکز را بگیرد و آنها برای بار دوم نتوانند شبکه را هک کنند. پس از این هک کاربران اتریوم به یک هارد فورک رای دادند تا این اتفاق در آینده رخ ندهد و هکرها نتوانند چنین مبلغ هنگفتی را به سرقت ببرند. این هارد فورک باعث شد که مقداری از اترهای به سرقت رفته دوباره بازیابی شوند. هارد فورکی که در آن زمان ایجاد شد باعث لو رفتن تاریخ معاملات شبکه نشد. بعد از این اتفاق بلاک چین اتریوم بودجه های متصل به شبکه را در یک قرارداد هوشمند تازه قرار داد و آنها را به سرمایه گذاران مالباخته ارسال کرد تا بتوانند مقداری از وجوه از دست رفته خود را بازیابی کنند. حالا سرمایه گذاران می توانستند این مبالغ را تبدیل به ارزهای فیات کنند. همچنین شبکه توکن های اضافی ای که بعد از فورک شدن بلاک چین در شبکه پراکنده شده اند را وارد بازار می کند و سعی می کنند که آنها را به فروش برساند.

هارد فورک در مقابل سافت فورک

هارد فورک و سافت فورک

هارد فورک و سافت فورک اساساً یکسان هستند به این معنا که وقتی کد موجود یک پلتفرم رمزنگاری هنگام ایجاد نسخه جدید تغییر می کند، یک نسخه قدیمی در شبکه باقی می ماند. با استفاده از یک سافت فورک ، فقط یک بلاک چین معتبر باقی می ماند زیرا کاربران در حال استفاده از این بروزرسانی هستند. در حالی که با یک هارد فورک ، بلاک چین های قدیمی و جدید هر دو در کنار هم وجود دارند. به این معنی که نرم افزار باید بروزرسانی شود تا طبق قوانین جدید کار کند. هر دو فورک شکاف ایجاد می کنند اما یک هارد فورک دو بلاک چین ایجاد می کند و یک سافت فورک تنها یکی. با توجه به تفاوت در امنیت بین هارد و سافت فورک ، تقریباً همه کاربران و توسعه دهندگان خواستار هارد فورک هستند. حتی اگر به نظر برسد که نسخه سافت کفایت می کند. تعمیرات اساسی بلاک ها در یک بلاک چین به قدرت محاسباتی فوق العاده ای نیاز دارد  اما با توجه به اینکه امنیت یک هارد فورک بیشتر است نسبت به سافت کاربران بیشتر علاقه به استفاده از هارد دارند.

منظور از فورکینگ بلاک چین چیست؟

ساده ترین تعریفی که می توان از فورکینگ کرد این است، زمانی که بلاک چین به دو مسیر تقسیم می شود فورکینگ رخ می دهد. اما می توان فورکینگ را به صورت دستی هم انجام داد و حتما قرار نیست که خود بلاک چین این کار به طور خودکار انجام دهد. همانطور که گفتیم این اتفاق زمانی رخ می دهد که توسعه دهندگان می خواهند قوانین جدیدی را اعمال کنند.

بعد از فورک بلاک چین چه اتفاقی رخ می دهد؟

به طور خلاصه دو شبکه مجزا از هم به وجود می آیند که ویژگی های نسبتا مشترکی دارند که حالا توسعه دهندگان قوانین جدید خود را در رابطه با آنها اعمال کرده اند اما این قوانین جدید باید از قبل توسط استخراج کنندگان تایید شده باشند و بدون اجازه آنها توسعه دهندگان حق چنین کاری را ندارند.

 

در همین زمینه مطالعه نمایید:قوی ترین بلاک چین ها کدامند؟

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *