رمز ارز هامدیریت مالی

شاخص های فاندامنتال در ارزهای دیجیتال کدامند؟

بررسی شاخص های بنیادی برای تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال

 

شاخص های فاندامنتال در ارزهای دیجیتال کدامند؟

 

شاخص های فاندامنتال در واقع شاخص هایی برای تحقیق و ارزیابی یک سرمایه گذاری برای پیش بینی ارزش آینده آن هستند. در واقع این شاخص ها تمامی جنبه های یک دارایی را ارزیابی می کنند تا ارزش واقعی آن مشخص شود. ارزشی که در حال حاضر در قیمت آن منعکس نشده است. اگر بتوانید پروژه هایی را پیدا کنید که فکر می کنید شانس موفقیت زیادی در آینده دارند اما هنوز به پتانسیل کامل خود نرسیده اند ، می توانید با سرمایه گذاری زودتر از بقیه در آنها سود خوبی کسب کنید. وب سایت Investopedia شاخص های فاندامنتال را اینگونه تعریف می کند: “شاخص هایی برای ارزیابی یک اوراق بهادار (یا دارایی) و تلاش برای ارزیابی ارزش واقعی آن با بررسی عوامل اقتصادی ، مالی و سایر عوامل کیفی و کمی”. به عبارتی دیگر ، ارزیابی متغیرهای کلیدی (اصلی) برای سنجش ارزش یک دارایی مالی، در اینجا منظور ما از دارایی مالی همان ارزهای دیجیتال هستند.

جایگاه شاخص های فاندامنتال در دنیای رمز ارزها

 

برای دارایی های مالی سنتی مانند سهام ، تجزیه و تحلیل فاندامنتال یعنی ارزیابی اوضاع مالی یک شرکت بر اساس صورت های مالی ای که در اختیار ارزیاب ها گذاشته شده است. تجزیه و تحلیل داده های مربوط به دارایی های سنتی کار خیلی سختی نیست و به مراتب راحت تر از بررسی شاخص های فاندامنتال در ارزهای دیجیتال است. بررسی رمز ارزها سخت تر است. در حال حاضر به هیچ وجه درباره مقدار درآمد، بازده سرمایه گذاری و میزان سوددهی پروژه های جدید حوزه ارزهای دیجیتال چیزی نمی دانیم و مردم نمی توانند مانند دارایی های مالی سنتی آنها را ارزیابی کنند. شاخص های فاندامنتال در این حوزه کاملا متفاوت هستند و سرمایه گذاران باید با دید دیگری به تحلیل پروژه ها بپردازند. همچنین باید یادآوری کنم که همیشه یک تحلیل براساس شاخص های فاندامنتال به دلیل ماهیت منحصر به فرد بازار ارزهای دیجیتال کارساز نیست. به عنوان مثال دنتاکوین ، یک راه حل بلاک چین محور برای صنعت دندانپزشکی بود. در این لحظه شما از خود می پرسید که چرا جامعه دندانپزشکی به یک بلاک چین برای مراقبت بهتر از بیماران نیاز دارد؟ خب در واقع جواب سوال شما این است که آنها نیازی به بلاک و یا یک پلتفرم غیر متمرکز ندارند. از طریق یک وب سایت معمولی هم می شود این کار را انجام داد. خب حالا بعضی ها می گویند اگر بیماران حاضر در این بلاک چین فرم های نظر سنجی را پر کنند در قالب توکن به آنها پاداش داده می شود. اما سوال اصلی اینجاست که باز هم نیازی به بلاک چین نیست و می توان برای تشویق بیماران به آنها همین مبلغ را در قالب پول نقد پرداخت. دقیقا سوال من هم از توسعه دهندگان پروژه همین بود، آنها چی می بینند که من قادر به دیدن آن نیستم؟ جواب سوالم را خیلی سریع پیدا کردم. ارزش بازار دنتاکوین در هنگام عرضه و فقط در طول یک ماه به بیش از دو میلیارد دلار رسید و این رقم واقعا شگفت انگیز بود. اما طبق شاخص های فاندامنتال ارزش بازار آن باید در حدود سی میلیون دلار باشد و در حال حاضر بعد از گذشت چند ماه دقیقا ارزش بازار آن به این مبلغ رسید.

ارزهای دیجیتال

 

منابع کسب اطلاعات

تجزیه و تحلیل فاندامنتال و استفاده صحیح از شاخص های فاندامنتال کار هر کسی نیست.  برای تجزیه و تحلیل ارزهای دیجیتال باید خیلی تحقیق کنید اما از کجا باید اطلاعات موثقی به دست بیاورید؟ چندین منبع اطلاعاتی وجود دارد که می توانید ار آنها استفاده کنید:

وب سایت های هر پروژه: بیشتر ارزهای دیجیتال قانونی دارای وب سایتی هستند که اهداف شان در آن شرح داده شده است و اطلاعات وایت پیپر هم معمولا در این وب سایت ها درج می شود.

وایت پیپر: تمامی سرمایه گذاران بزرگ حوزه ارزهای دیجیتال وایت پیپر های هر پروژه را می خوانند. وایت پیپر درباره پروژه و اهداف آن به طور کامل توضیح می دهد.

کانالهای اجتماعی: امکان ندارد هیچ پروژه بزرگی در خفا شکل بگیرد. تقریبا همه ی ارزهای دیجیتال موفق در دنیای مجازی حضور پررنگی دارند.

شاخص های اصلی تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال

ارزش بازار

ارزش بازار یکی از شاخص های فاندامنتال بسیار مهم است که در واقع سرمایه اساسی آن پروژه را نشان می دهد. با استفاده از ارزش بازار می توانید بفهمید که این پروژه چقدر جای پیشرفت دارد. برای محاسبه ارزش بازار ارز دیجیتال مورد تحقیق ، قیمت فعلی هر کوین را در مقدار درون چرخه آن ضرب کنید.

عرضه کوین

 

قانون عرضه و تقاضا روشن است: عرضه کم و تقاضای زیاد قیمت را افزایش می دهد. هنگامی که عرضه بیت کوین سرانجام تمام شود ، تقاضا برای این ارز دیجیتال افزایش می یابد و در نتیجه قیمت آن هم بیشتر می شود. البته قانون عرضه و تقاضا برعکس هم نیز عمل می کند. به همین دلیل هنگام انجام تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال باید همیشه توجه زیادی به مقدار عرضه کوین داشته باشید.عرضه کوین یکی از شاخص های فاندامنتال بسیار با اهمیت است.

حجم معاملات

بررسی حجم معاملات

 

حجم معاملات شاخص مهمی در محبوبیت ارز دیجیتال مورد تحقیق شما محسوب می شود. اگر بخواهم توضیح ساده از حجم معامله بدهم باید بگویم که حجم معامله یعنی میزان رمز ارزهایی که در مدت زمانی مشخص مبادله می شوند. به عبارتی دیگر ، حجم معاملات به شما می گوید که ارز دیجیتال مورد نظر در صرافی های مخصوص ارزهای دیجیتال به چه قیمتی خرید و فروش می شود. حجم معاملات یکی از شاخص های فاندامنتال مهم در زمینه صرافی های دیجیتال به حساب می آید

برای چه استفاده می شود

خب، همانطور که اشاره کردیم دنتاکوین یکی از موردهایی بود که خیلی کاربرد زیادی نداشت و در بالاتر هم به آن اشاره کردیم. برخی از ارزهای دیجیتال هیچ هدف درستی را دنبال نمی کنند و توسعه دهندگان آنها فقط می خواهند که سر سرمایه گذاران را شیره بمالند و بعد از مدتی می بینید که این ارز دیجیتال هیچ ارزش واقعی ای ندارد چرا؟ چون از آن در جایی استفاده نمی شود. قبل از سرمایه گذاری بر روی یک ارز دیجیتال باید هدف توسعه دهندگان آن را از عرضه بدانید. ببینید آیا واقعا این ارز آینده ای دارد یا نه؟ در اینجا شاخص های فاندامنتال به کمک شما می آیند. اگر پروژه توجیهی نداشته باشد و راه حل های ارزان تری برای حل مشکل توسعه دهندگان باشد پس این ارز دیجیتال هیچ فایده ای ندارد و با گذشت زمان ارزش خود را از دست می دهد.

بنیانگذاران و توسعه دهندگان

بررسی توسعه دهندگان بخشی مهمی از هر تحلیل بنیادی است. گرگ های زیادی در این بازار فعالیت می کنند که اگر درباره آنها تحقیق نکنید به راحتی در دام شان اسیر می شوید و تمام سرمایه خود را از دست می دهید. در واقع در دنیای رمز ارزها از این قبیل پروژه ها زیاد مشاهد می شود.

مشکلات احتمالی

وقتی صحبت از پروژه های بلاک چین می شود ، ممکن است مشکلات فراوانی در آینده سر راه توسعه دهندگان قرار بگیرند. همیشه در پروژه های قانونی سرمایه گذاری کنید. پروژه هایی که در آنها کپی رایت و قوانین حریم خصوصی به درستی رعایت نمی شود، ریسک سرمایه گذاری بسیار بالایی دارند.

مسیر آینده

 

مسیر برخی از پروژه های حوزه ارزهای دیجیتال اصلا مشخص نیست. با جاه طلبی برای تغییر جهان آغاز به کار می کنند اما در نهایت هیچ هدف خاصی را دنبال نمی کنند. به طور خلاصه اگر پروژه ای وایت پیپر درست و حسابی ای نداشته باشد و یا اینکه مسیر آن در آینده مشخص نباشد به هیچ عنوان ارزش سرمایه گذاری را ندارد. بررسی شاخص های فاندامنتال اهمیت فراوانی در حوزه ارزهای دیجیتال دارد.

 

در همین زمینه مطالعه نمایید:راه های رسیدن به موفقیت مالی

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *