رمز ارز ها

هاوینگ بیت کوین چیست

نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین چه زمان هایی اتفاق می افتد؟

 

هاوینگ بیت کوین چیست؟

 

آخرین بار هاوینگ بیت کوین در تاریخ 11 مه سال 2020 رخ داد. برای توضیح اینکه هاوینگ بیت کوین چیست ، ابتدا باید کمی در مورد نحوه کار شبکه بیت کوین توضیح دهیم. بیت کوین و بلاک چین آن در واقع مجموعه ای از رایانه ها یا نودها در سراسر جهان هستند که تمامی کدهای بیت کوین روی آنها ذخیره شده است. هر یک از این رایانه ها تمام بلاک چین های بیت کوین را روی خود ذخیره کرده اند. این بدان معناست که هر رایانه به سابقه معاملات بیت کوین دسترسی کامل دارد و  در این صورت کسی نمی تواند سیستم را گول بزند چون بقیه کامپیوترها متوجه این عمل می شوند. به این ترتیب ، بیت کوین کاملاً شفاف است و هیچ کس نمی تواند معامله ای انجام دهد که کسی به آن دسترسی نداشته باشد. حتی کسانی که به عنوان یک نود یا استخراج کننده در شبکه فعالیت ندارند نیز می توانند با مشاهده بلاک ها به صورت زنده نظاره گر این معاملات باشند. هر چه رایانه ها و نودهای بیشتری به بلاک چین اضافه شود، ثبات و امنیت آن بیشتر می شود. در حال حاضر بیش از 10،000 نود وجود دارد که کد بیت کوین را اجرا می کنند.  هر کسی می تواند به عنوان یک نود در شبکه بیت کوین شرکت کند. به شرطی که فضای ذخیره سازی کافی برای بارگیری کل بلاک چین و تاریخچه معاملات آن را داشته باشد. همه ی نودها ماینر نیستند. 

استخراج بیت کوین

 

استخراج بیت کوین فرآیندی است که در آن افراد از رایانه های خود برای مشارکت در شبکه بلاک چین بیت کوین به عنوان فردی که تراکنش ها را پردازش می کند، فعالیت دارند. بیت کوین از سیستمی به نام اثبات کار استفاده می کند. این بدان معناست که ماینرها باید ثابت کنند که در زمینه پردازش معاملات فعالیت کرده اند تا بتوانند پاداشی کسب کنند. آنها برای رسیدن به این پاداش باید توان محاسباتی و برق خود را در اختیار شبکه بگذارند تا بتواند معاملات پیچیده را حل کند. هر چه رایانه شما سخت افزار بهتری داشته باشد می توانید پاداش بیشتری کسب کنید. همچنین برخی از شرکت ها تراشه هایی مخصوص برای ماینینگ طراحی کرده اند. این رایانه ها وظیفه پردازش معاملات بیت کوین را دارند و بابت این کار پاداش می گیرند.

 فرآیند استخراج بیت کوین شباهت زیادی به استخراج طلا دارد. استخراج کنندگان بیت کوین معادلات ریاضی را حل می کنند و قانونی بودن یک معامله را تایید می کنند. سپس آنها این تراکنش ها را به انتهای بلاک اضافه می کنند و این تراکنش ها کم کم زنجیره ای به نام بلاک چین به وجود می آوردند. هنگامی که یک بلاک با معاملات پر می شود ، ماینر هایی که معاملات درون بلاک را پردازش و تأیید می کردند پاداش می گیرند. پاداش آنها در قالب بیت کوین اهدا می شود و بستگی دارد که آنها چقدر برق و توان محاسباتی در اختیار شبکه گذاشته اند.

معاملاتی که ارزش مالی زیادی دارند به تاییدیه های بیشتری برای داشتن امنیت نیاز دارند. پس به این خاطر به این فرآیند استخراج می گوییم چون ما کد دیجیتالی بیت کوین را از یک شبکه خارج می کنیم درست مانند استخراج فیزیکی طلا از زمین. نکات زیادی درباره ماینینگ بیت کوین وجود دارد که می توانید مطالعه کنید.

معنای هاوینگ بیت کوین

 

هر 210000 بلاک استخراج شده یعنی تقریباً هر چهار سال یک بار ، پاداشی که به استخراج کنندگان بیت کوین داده می شود، نصف می شود. به این فرآیند نصف کردن  یا هاوینگ بیت کوین می گوییم. بعد از هاوینگ بیت کوین پاداش های دریافتی به طور قابل توجهی کاهش می یابند. هاوینگ بیت کوین هر چهار سال یکبار رخ می دهد تا جلوی تورم ترکیبی را بگیرد و بگذارد بیت کوین های جدید وارد چرخه معاملات شوند.

احتمال می رود که آخرین بیت کوین ها در سال 2140 استخراج شوند و احتمالا آخرین هاوینگ بیت کوین هم در 2136 رخ می دهد. بعد از اینکه تمامی بیت کوین ها استخراج شوند. سود ماینرها از طریق کارمزد تراکنش ها پرداخت می شود. این کار برای این رخ می دهد که ماینرها به فعالیت خود ادامه دهند و امنیت شبکه را حفظ کنند. البته احتمال می رود که هاوینگ بیت کوین نیز در آینده برای کارمزدها هم اعمال شود. هاوینگ بیت کوین امری ضروری است که باید برای جلوگیری از تورم انجام شود. فقط 21،000،000 بیت کوین وجود دارد. در زمان نوشتن مقاله ، 18،361،438 بیت کوین در حال گردش است که فقط 2،638،562 بیت کوین باقی مانده است تا استخراج شوند.

 در سال 2009 ، پاداش هر بلاک استخراج شده 50 بیت کوین بود. بعد از اولین هاوینگ بیت کوین 25 تا شد. سپس 12.5 بود و در 11 مه سال 2020 که آخرین هاوینگ بیت کوین رخ داد پاداش هر بلاک به 6.25 بیت کوین رسید. برای اینکه این موضوع را بهتر درک کنید، فرض کنید که چهار سال یک بار مقداری طلای استخراج شده نصف شود. اگر ارزش طلا بر اساس کمبود آن باشد ، پس از هر بار نصف کردن ارزش آن بالاتر می رود. این نصف کردن میزان تولید سکه های جدید را کاهش می دهد و بنابراین عرضه موجود را کاهش می دهد. البته پیامدهای منفی این کار بسیار زیاد است و عرضه کم طلا ضرر های اقتصادی فراوانی به بازارهای مالی می زند.

 در گذشته ، بعد از هر هاوینگ بیت کوین قیمت آن افزایش پیدا می کرد. اولین بار در سال 2012 شاهد بودیم که بعد از هاوینگ بیت کوین قیمت آن از دوازده دلار به 1150 دلار رسید. دومین هاوینگ بیت کوین در جولای سال 2016 اتفاق افتاد. در آن زمان قیمت بیت کوین 650 دلار بود و در سال 2017 قیمت بیت کوین به بیست هزار دلار هم رسید. در آن زمان قیمت بیت کوین سقوط شدیدی کرد و به 3200 دلار رسید اما باز همدنسبت به سال 2012 حدود 400 درصد افزایش یافته بود.

 

نظریه هاوینگ بیت کوین و واکنش زنجیره ای که ایجاد می کند به این شکل عمل می کند:

 پاداش نصف می شود در نتیجه تورم نصف می شود در نتیجه عرضه کمتر می شود و در نتیجه تقاضا افزایش می یابد و در نتیجه قیمت بالاتر می رود و در نتیجه انگیزه استخراج ماینرها همچنان ادامه دارد ، صرف نظر از پاداش های کوچکتر چون ارزش بیت کوین افزایش یافته است. در صورتی که هاوینگ بیت کوین تقاضا و قیمت را افزایش ندهد ، استخراج کنندگان هیچ انگیزه ای نخواهند داشت زیرا پاداش برای انجام معاملات کمتر و ارزش بیت کوین به اندازه کافی بالا نمی رود.

 

در همین زمینه مطالعه نمایید:چرا عرضه بیت کوین محدود به 21 میلیون است؟

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید

بستن