رمز ارز هامدیریت مالی

IEO و ICO چه هستند و چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند؟

بررسی کامل تفاوت های ICO و IEO

 

آیا عرضه اولیه صرافی امن است؟

 

عرضه اولیه صرافی (IEO) یک رویداد اولیه در زمینه سرمایه گذاری است که توسط صرافی های ارزهای دیجیتال  ارائه و مدیریت می شوند. استارتاپ های عرضه اولیه صرافی برخلاف عرضه اولیه سکه (ICO) ، یک بستر جمع آوری کمک مالی راه اندازی نمی کند و در واقع بجای انجام این کار بررسی ای مالی و حقوقی بر روی صرافی انجام می دهد. در صورت موفقیت آمیز بودن فاز آزمایشی ، سایت صرافی فروش توکن ها را آغاز می کنند و تمامی کاربران می توانند از این توکن ها خریداری کنند. با این روش می توانیم مشکل اصلی ICO ها که تعداد زیادی کلاهبرداری بود را حل کنیم. طبق تحقیقات انجام شده توسط ستیس گروپ در سال 2017 ، هشتاد درصد از پروژه های  ICO کاملا جعلی هستند. طبق داده های سایت TokenData در سال 2018 بیشتر از نود درصد از استارتاپ های تازه وارد به عرضه اولیه صرافی روی آورده اند تا عرضه اولیه سکه. هنوز هیچ کلاهبرداری ای در بین پروژه های IEO گزارش نشده است. این روش جدید جذب سرمایه گذار که در واقع در ادامه پروژه های ICO است احتمالا با موفقیت خوبی مواجه می شود و دوباره اعتماد سرمایه گذاران را به این دست از پروژه ها جلب می کند. در حال حاضر معامله گران حرفه ای که در بازار ارزهای دیجیتال، سهام و بورس فعالیت دارند، به این نتیجه رسیده اند که سرمایه گذاری بر روی پروژه های عرضه اولیه صرافی مزایای فراوانی دارد.

تفاوت های کلیدی بین عرضه اولیه صرافی و عرضه اولیه سکه

تفاوت ICO و IEO

حضور یک واسطه

تفاوت اصلی بین عرضه اولیه سکه و عرضه اولیه صرافی بودن یک واسطه در مبادله بین صادر کننده کوین و سرمایه گذاران است. پلتفرم معاملات متعهد می شود استارتاپ های بلاک چین از طریق روش دو دلیجنس بررسی شوند: در این روش ثبت شخصیت حقوقی ، اسناد قانونی ، پتانسیل سرمایه گذاری ، تقاضای بازار ، وضعیت مالی ، خطرات سرمایه گذاری ، ماندگاری پروژه و موارد مشابه مورد بررسی قرار می گیرد.

توافق نامه ای بین طرفین منعقد می شود که در آن شرایط اصلی نگهداری از توکن مقرر شده است:

 

زمان شروع و پایان فروش سکه

حداکثر مقدار توکن برای هر سرمایه گذار

قیمت پایه برای ارزهای فیات یا ارزهای دیجیتال اصلی (بیت کوین و اتریوم)

حداقل و حداکثر مبلغ سرمایه گذاری شده

لیست هزینه ها ، درصد فروش

روش قرعه کشی

IEO چیست؟

هنگامی که یک سرمایه گذار در طول IEO توکن می خرد ، مبلغ را به یک کیف پول استارتاپی در صرافی منتقل می کند. صرافی به طور کامل بر روی این وجوه نظارت دارد. بودجه به صورت چند مرحله به یک شرکت استارتاپی اختصاص می یابد. هر بخش استارتاپ معمولاً یک هدف خاص دارد. به عنوان مثال تأمین مالی یک MVP ، کمپین بازاریابی یا عرضه محصول. اگر هدف هر بخش محقق نشود ، پول باقیمانده به سرمایه گذاران برمی گردد و در واقع در عرضه اولیه صرافی سرمایه گذاران ضرر نمی کنند.

تمرکز بازار

از آنجا که عرضه اولیه صرافی بر پایه مبادلات ارزهای دیجیتال است ، دو اتفاق برای این عرضه اولیه ها ممکن است بیفتد:

اول اینکه توسعه دهندگان سعی می کنند IEO را در صرافی هایی انجام دهند که کاربران زیادی دارند چون این کار شانس جمع آوری بودجه لازم را به طور کاملا محسوسی افزایش می دهد.

دوم اینکه سرمایه گذاران سعی می کنند در IEO هایی شرکت کنند که شهرت خوبی دارند و تا به امروز فروش توکن های فراوانی برگزار کرده اند. چرا؟ چون سرمایه گذاران به این صرافی ها اعتماد بیشتری دارند و احتمال جعلی بودن پروژه در صرافی های معتبر بسیار پایین است.

به طور کلی یکی از دو رخداد اشاره شده برای  یک عرضه اولیه صرافی اتفاق می افتد. البته هنوز تعداد این دسته از عرضه اولیه ها آنقدر زیاد نشده است. بنابراین به احتمال زیاد طی چند سال آینده تقریباً تمام عرضه اولیه صرافی ها پیرو موارد بالا هستند. اگر استقبال از عرضه اولیه صرافی ها افزایش یابد به احتمال زیاد قوانین تازه ای درباره آنها وضع می شود و امنیت شان از چیزی که الان مشاهده می کنیم هم بیشتر می شود.

شفافیت

در راه اندازی عرضه اولیه سکه ، تیم استارتاپی بلاک چین نباید اطلاعات زیادی درباره شرکت و صاحبان آن فاش کند. ایجاد یک وب سایت ، نوشتن وایت پیپر و راه اندازی یک پلتفرم جمع آوری کمک  مالی کافی است. در واقع همین موارد باعث شدند که کلاهبرداری های زیادی در حوزه عرضه اولیه سکه رخ دهد. و با توجه به مقاله روزنامه وال استریت ژورنال ،کلاهبرداران تا به امروز بیش از 1 میلیارد دلار سرقت کرده اند. در مورد عرضه اولیه صرافی، چنین اتفاقی غیرممکن است چون تیم استارتاپی باید به قانون دو دلیجنس پایبند باشد و طبق این قانون آنها باید اطلاعات شرکت، کارمندان و صاحبان آن را در اختیار کاربران قرار دهند. با توجه به این محکم کاری ها، کلاهبرداری به وسیله پروژه های عرضه اولیه صرافی تقریبا غیر ممکن است.  توسعه دهندگان عرضه اولیه صرافی باید اطلاعات را افشا کنند. از آنجایی که جمع آوری کمک مالی از طریق مبادلات ارزهای دیجیتال انجام می شود ، سرمایه گذاران هم باید با روش کی وای سی هویت خود را قبل از سرمایه گذاری تایید کنند. بنابراین صرافی ها با انجام این اقدامات دیگر درگیر مسائلی مانند پولشویی و حمایت مالی از تروریسم نمی شوند.

سخن نهایی

 

 بدون شک عرضه اولیه صرافی در زمینه امنیت یک سر و گردن بالاتر از عرضه اولیه سکه است. اما با این حال ممکن است بعضی از این پروژه ها کاملا جعلی باشند و سر سرمایه گذاران کلاه رود. پس به طور صد در صد قابل اطمینان نیستند. فراموش نکنید که صرافی های ارزهای دیجیتال در برابر حملات هکرها آسیب پذیر هستند. قوانین دو دلیجنس تا حد زیادی از سرمایه کاربران حفاظت می کنند اما امکان رخنه و دور زدن آنها وجود دارد و سرمایه شما به صورت صد در صدی حفاظت نمی شود. در حال حاضر کاربران زیادی علاقه مند به سرمایه گذاری در پروژه های IEO هستند. پس این پروژه ها آینده درخشانی در پیش دارند و امنیت آنها قرار است روز به روز افزایش یابد.

 

در همین زمینه مطالعه نمایید:قراردادهای وام دهی چه هستند؟

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.