بورس ایرانتحلیل تکنیکالرمز ارز هاروانشناسی معامله گریمدیریت فردیمدیریت مالی

همه چیز در مورد ژورنال نویسی

مهم ترین مواردی که باید در ژورنال معاملاتی خود ثبت کنید

 

همه چیز درباره ژورنال نویسی

 

در این مقاله سعی داریم به بررسی ژورنال نویسی بپردازیم. ژورنال نویسی یا همان دفتر ثبت معاملات یکی از بهترین روش ها برای تبدیل شدن به یک معامله گر حرفه ای است. با استفاده از این کار شما می توانید استراتژی معاملاتی خود را بهبود بخشید. خب، ژورنال نویسی دقیقا چیست؟ اگر بخواهم به طور خلاصه جواب این سوال را بدهم باید بگویم که شما تمام کارهایی که در بازار انجام داده اید و تمام تصمیماتی که گرفته اید را در این دفتر ثبت می کنید. زمانی که شما برای چند سال فعالیت هایی که انجام داده اید را به طور مرتب یادداشت کنید، می توانید با استفاده از تجربیات و مشاهدات گذشته تصمیمات بهتری در آینده بگیرید. معمولا تمامی معامله گران موفق ژورنال نویسی انجام می دهند و با این کار شما می توانید عملکرد خودتان را هم بسنجید.

چرا باید به ژورنال نویسی روی بیاوریم؟

با استفاده از ژورنال نویسی در مسیر موفقیت قرار می گیرید. با استفاده از این کار شما می توانید با مرور زمان سبک معاملاتی خود را پیدا کنید. و از همه مهم تر، می توانید تصمیمات آینده خود را بهبود بخشید. بسیاری از معامله گران تازه کار اطلاع زیادی از راهبردهای معاملاتی ندارند و به همین خاطر مجبور هستند با آزمون و خطا بهترین راهبردها را پیدا کنند. خب، برای اینکه زحمات شما هدر نرود باید نتایج به دست آمده از آزمون و خطا های تان را در این دفتر ثبت نمایید. ژورنال نویسی، یکی از مهم ترین عوامل موفقیت معامله گران است.

چه چیزهایی را باید در دفتر یادداشت کنیم؟

 

شما می توانید هر اطلاعاتی را که به نظرتان مفید می رسد، در دفتر ثبت کنید اما یادداشت اطلاعات زیر در ژورنال خیلی مهم است. این اطلاعات عبارتند از:

دلیل انتخاب این معامله

زمان انجام معامله

قیمت مورد معامله

مدت زمان باز بودن بازار در روز انجام معامله

دلیل خروج از معامله

سود و ضرر نهایی

نوشتن اطلاعات بالا در ژورنال اجباری است. شما باید تا زمان پیدا کردن یک راهبرد مناسب و حتی بعد از آن به ژورنال نویسی ادامه دهید. بعد از اینکه سبک معاملاتی خود را پیدا کردید باید در راستای ارتقای راهبردهای تان بکوشید. فراموش نکنید که این کار زمان می برد و با یک ماه ژونال نویسی شما سبک معاملاتی خود را پیدا نمی کنید. یکی از کارهای بسیار خوبی که می توانید انجام دهید این است که احساسات خود را در هنگام انجام معامله ثبت کنید. به عنوان مثال شما می توانید بنویسید که هنگام خرید چه حسی داشتید؟ استرس داشتید یا اینکه عصبانی بودید؟ خوشحال بودید یا ناراحت؟ ثبت احساسات شخصی هم می تواند در آینده به شما کمک کند. به عنوان مثال بعد از چند ماه ژورنال نویسی شما بر می گردید به گذشته و می بینید که در فلان روز که چنین تصمیمی گرفته اید، ناراحت بودید و شاید به همین خاطر در آن زمان این تصمیم را گرفته اید. ژورنال شما بعد از سپری شدن چند سال تبدیل به استراتژی پایانی شما می شود. بعد از مدتی می بینید که شما در هنگام معاملات یک رویکرد خاص دارید و این حاکی از آن است که شما دیگر اشتباهات گذشته را تکرار نمی کنید و در حال تکرار تصمیم های درست قبلی هستید. حالا زمان آن رسیده است که این رویکرد را بهبود بخشید. معامله گری مانند تمامی رشته های دنیا هیچ پایانی ندارد و حتی بعد از اینکه شما یک معامله گر حرفه ای شدید، بهتر است ژورنال نویسی را ادامه دهید. در اوایل شاید استفاده از استراتژی هایی که یاد گرفته اید مشکل باشد و نتوانید آنها را به درستی پیاده کنید و مدام اشتباهات قبلی را تکرار کنید. نا امید نشوید، آنها را در ژورنال خود ثبت کنید و سعی کنید هر چند روز یک بار آنها را مطالعه نمایید. اینقدر یادداشت ها را مطالعه نمایید تا ملکه ذهن شما شوند. کم کم می بینید که در حال اجرای استراتژی های جدید در تصمیم های معاملاتی خود هستید. بعد از مدتی شما می توانید کارایی استراتژی های به کار برده را مشاهده نمایید و نتیجه گیری کنید که چه استراتژی هایی برای شما مناسب هستند. اگر به طور منظم به ژورنال نویسی ادامه دهید، نتیجه فوق العاده آن را خواهید دید و قطعا از این نتیجه شگفت زده می شوید.

آیا روزی می رسد که همه چیز را بلد باشم؟

 

 خب، در واقع جواب این سوال همانطور که در بالا گفتیم، خیر است. درست زمانی که فکر می کنید بر همه چیز مسلط هستید و دیگر نباید به دنبال آموزش ها و استراتژی های جدید بروید، همان لحظه ای است که دوباره شروع می کنید به ضرر کردن. هر استراتژی و آموزشی تاریخ انقضا دارد و برای اینکه یک معامله گر موفق باشید باید به ژورنال نویسی ادامه دهید و نتیجه استراتژی های جدید را در آن یادداشت کنید. حتی اگر شما برای مدت زیادی ژورنال نویسی انجام ندهید، همان سبک معاملاتی خودتان را هم از دست می دهید. با پایبندی به استراتژی و تکرار آن به درستی، استراتژی معاملاتی شما ارتقا پیدا می کند و برای اینکار شما باید حتما ژورنال نویسی انجام دهید. در بیشتر مواقع، معامله گران بعد از مدتی به ژورنال با ارزش خود بی اهمیت می شوند و یا اینکه بخش هایی از استراتژی معاملاتی خود را فراموش می کنند و به همین خاطر با شکست مواجه می شوند. اگر به ژورنال نویسی ادامه دهید، هیچ وقت راهبردهای معاملاتی خود را فراموش نمی کنید. بهتر است بعد از مدتی داده هایی را که یادداشت کرده اید به روی کامپیوتر ببرید تا اینکه مشکلی برای آنها پیش نیاید. ژورنال نویسی، یکی از مهم ترین عوامل موفقیت معامله گران بزرگ است که تمامی معامله گران باید به آن روی بیاورند. 

 

در همین زمینه مطالعه نمایید:چرا باید در معامله گری بر روان خود مسلط باشیم؟

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.