رمز ارز هامدیریت مالی

بلاکچین مونرو و زیکش چگونه عمل می کنند؟

علت غیر قابل ردیابی بودن تراکنش های مونرو و زیکش

 

بلاک چین مونرو و زیکش چگونه عمل می کنند؟

 

بسیاری از معامله گران هنوز به بلاک چین مونرو اعتماد دارند و عده کمی تنها به خاطر حفظ حریم خصوصی و مخفی کردن هویت خود از توکن های این بلاک چین استفاده می کنند. عده بسیاری کمی متوجه این موضوع هستند که بلاک چین مونرو از آنها در برابر ردیابی شدن محافظت می کند. در ادامه سعی داریم به معرفی این بلاک چین بپردازیم و ببینیم که چرا تراکنش های انجام شده به وسیله توکن های مونرو غیر قابل ردیابی هستند.

چرا بلاک چین مونرو ایمن است؟

فناوری حفظ حریم خصوصی بلاک چین مونرو بر اساس 3 روش اصلی رمزنگاری شکل گرفته است:

معاملات محرمانه رینگ (Ring CT) – مبلغ ارسال شده را پنهان می کنند

امضاهای رینگ- آدرس فرستنده را پنهان می کنند

آدرس های مخفی- آدرس گیرنده را پنهان می کنند

این ویژگی ها چگونه از حریم خصوصی شما محافظت می کنند؟

بلاکچین مونرو

بلاک چین مونرو با محافظت از فرستنده ، گیرنده و مبلغ نمی گذارد حسابرس ها به راحتی به اطلاعات شما دست پیدا کنند. آنها به سختی می توانند اندکی اطلاعات درباره شما از بلاک چین مونرو به دست بیاورند. حالا به سه بخش اساسی این بلاک چین که در بالا اشاره کردیم می پردازیم. این سه روش باعث غیر قابل ردیابی شدن شما شده اند.

پنهان کردن مبلغ – معاملات محرمانه رینگ (Ring CT)

رینگ مبلغ معامله را به طور مخفیانه در زنجیره های بلاک چین مونرو جاسازی می کند. در واقع با این روش فقط گیرنده می تواند مبلغ معامله را مشاهده کند البته فراموش نکنید که اگر تاریخچه معاملات فرستند پاک شد، او دیگر هیچ دسترسی و مدرکی مبنی برای واریز این مبلغ ندارد و حتی تاریخ واریز هم دیگر نمایش داده نمی شود. این یکی از مهم ترین مشکلات مهم بلاک چین مونرو است. این امر با رمزگذاری مبلغ ارسال شده توسط آدرس گیرنده  (آدرس گیرنده همان کلید عمومی است) انجام می شود. سپس گیرنده می تواند مبلغ را رمزگشایی کند  و هیچ کس دیگری قابلیت انجام چنین کاری را ندارد.

 

بقیه افراد از کجا می دانند مبلغ ارسالی معتبر است؟ چرا فرستنده نمی تواند یک میلیون مونرو را یکجا واریز کند؟ خب اول اینکه مبلغ ارسالی با استفاده از تکنیک ریاضی “اثبات دامنه” بررسی می شود و دوم اینکه بلاک چین مونرو برتمامی ورودی و خروجی ها یعنی مبالغ دریافتی و واریزی نظارت دارد پس به همین خاطر با خیال راحت می توانید توکن مونرو بخرید و آن را مبادله کنید. همچنین برای امنیت بیشتر، واریز های شما باید زیر یک میلیون مونرو باشند تا اختلالی در بلاک چین مونرو ایجاد نشود.

پنهان کردن آدرس فرستنده – امضاهای رینگ

به طور خلاصه:

در هر معامله گروهی از ورودی ها با هم مخلوط می شود  و کوین های غیرقابل استفاده به عنوان طعمه و در نقش کوین های واقعی وارد شبکه می شوند. حالا هیچ کس نمی تواند با دیدن سوابق تشخیص دهد که کوین های واریزی و ارسالی واقعی کدام هستند. به همین خاطر حالا هیچ کس نمی داند چه کسی کوین ها را فرستاده است و هیچ اطلاعاتی هم نمی توانند درباره مبلغ تراکنش پیدا کنند.

پنهان کردن آدرس گیرنده – آدرس های مخفی

وقتی کسی توکن مونرو دریافت می کند ، فقط می تواند با استفاده از کلید خصوصی خودش آدرس را رمزگشایی کند و هیچ کس دیگر نمی تواند بدون داشتن کلید خصوصی آن آدرس را رمزگشایی کند. این مورد یکی از ویژگی های بسیار خوب بلاک چین مونرو است. به همین خاطر فرد دیگری نمی تواند بفهمد که گیرنده واقعا کیست. فراموش نکنید که اگر سوابق شما در بلاک چین مونرو پاک شوند دیگر قابل بازیابی نیستند. پس حتما تا پایان معامله از آنها محافظت کنید. خب حالا در اینجا دیگر صحبتی درباره بلاک چین مونرو نداریم و می رویم سراغ بلاک چین زیکش.

بلاک چین زیکش چیست؟

بلاکچین زیکش

زیکش یک آلت کوین است که به لطف دو ویژگی کلیدی ای که دارد یعنی امنیت و ناشناس بودن ، شباهت های فراوانی با بلاک چین مونرو و توکن آن دارد و به همین خاطر امروز زیکش مورد توجه معامله گران زیادی قرار گرفته است. زیکش بر پایه بلاک چین زیکش است.

زیکش چگونه کار می کند؟

بلاک چین زیکش با هدف بهبود حریم خصوصی در دنیای ارزهای دیجیتال ایجاد شده است. زیکش از دو روش برای ناشناس ماندن استفاده می کند. این بلاک چین با استفاده از این دو روش تمام جزییات معامله را به صورت واضح منتشر نمی کند.

رمزگذاری هویت فرستنده و گیرنده

رمزگذاری جزییات معامله

عملکرد این دو روش توسط الگوریتم اثبات دانش صفر تضمین می شود. این الگوریتم اطمینان حاصل می کند که انواع اطلاعات حساس آشکار نمی شوند و دقیقا نقطه مقابل الگوریتم بیت کوین است. بنیانگذار و مدیر عامل زیکش، ویلکاکس او هران ، تفاوت زیکش با بیت کوین را در در یک عبارت مطرح کرده است: اگر بیت کوین مانند HTTP باشد، زیکش مانند HTTPS است.

زیکش تمام جزییات معامله را رمزگذاری می کند

 این بدان معنی است که کلیه اطلاعات پرداخت محافظت می شود و پروتکل تضمین کننده این ویژگی ها از یک سیستم رمزنگاری برای تایید هویت استفاده می کند. فناوری اثبات دانش صفر مزایای فراوانی دارد. این سیستم پیچیده به مجموعه آزمایشاتی اشاره دارد که در آن کاربر می تواند اطلاعاتی حساس و خاص را (به عنوان مثال کلید مخفی) بدون فاش کردن محتوای واقعی آن به نمایش بگذارد.

بلاکچین مونرو و زیکش

شما می توانید تصمیم بگیرید که اطلاعات معامله شما عمومی باشند و یا اینکه خصوصی

اگر حالت عمومی را انتخاب کنید، بقیه می توانند مبلغ معامله را مشاهده کنند. اگر حالت خصوصی را انتخاب کنید فقط گیرنده و خود شما می توانید مبلغ معامله و دیگر جزییات را مشاهده کنید.

آیا از زیکش در فعالیت های مجرمانه هم استفاده می شود؟

با استفاده از زیکش می توانید هویت خود را مخفی نگه دارید و از حریم شخصی خود به خوبی محافظت کنید. متاسفانه ، این ویژگی ها باعث شده اند که از زیکش در فعالیت های مجرمانه استفاده شود. بسیاری از قاچاقچیان مواد و اسلحه علاقه فراوانی به استفاده از این ارز دیجیتال دارند. البته سازندگان این ارز دیجیتال بیان کرده اند که به زودی با استفاده از پروتکل های جدیدی نمی گذارند که از زیکش در راستای مقاصد مجرمانه استفاده شود.

 

در همین زمینه مطالعه نمایید:بلاک چین EOS چیست و چگونه عمل می کند؟

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.