رمز ارز ها

ساتوشی ناکاموتو کیست؟

خالق بیت کوین چه کسی بود؟

 

ساتوشی ناکاموتو کیست؟

 

نام سازنده پروتکل های رمز ارزها و خالق بیت کوین ساتوشی ناکاموتو می باشد. تقریبا هرجا که اسمی از ساتوشی ناکاموتو برده می شود ناخودآگاه به یاد بیت کوین می افتیم. اما تا به امروز این شخص در مجامع عمومی ظاهر نشده است و به همین خاطر عده ای از مردم گمان می کنند که ممکن است این نام متعلق به یک گروه باشد نه یک شخص.

ساتوشی ناکاموتو چه تحولی در حوزه ارزهای دیجیتال ایجاد کرد؟

ساتوشی ناکاموتو مرموزترین فرد در حوزه ارزهای دیجیتال محسوب می شود. همانطور که اشاره کردیم تا به امروز مشخص نشده است که این نام به یک شخص واحد اطلاق می شود یا گروهی از افراد. تنها چیزی که می دانیم این است که او در سال 2008 مقاله ای منتشر کرد که باعث توسعه شگرفی در حوزه رمز ارزها شد. مقاله ، Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System ، استفاده از شبکه های نظیر به نظر را به عنوان راه حلی برای مشکل هزینه های مضاعف توصیف کرد. او در این مقاله به مشکلات زیادی که ذهن عده زیادی را مشغول کرده بود پرداخت از جمله اینکه آیا یک ارز دیجیتال می تواند در معاملات متعدد تکرار شود؟ او همچنین در رابطه با تفاوت های ارزهای دیجیتال با ارزهای رایج هم توضیحات بسیار کاملی در این مقاله ارائه داد. از آنجا که ارز دیجیتال در یک فضای فیزیکی وجود ندارد ، استفاده از آن در معامله لزوماً آن را از تصرف شخص خارج نمی کند. راه حل های مقابله با مشکل هزینه دو برابر در طول تاریخ شامل استفاده از اشخاص ثالث مورد اعتماد بود. این افراد بررسی می کنند آیا یک ارز دیجیتال قبلا توسط شخصی که آن را در اختیار داشته است، استفاده شده یا نه. در بیشتر موارد اشخاص ثالث مانند بانک ها می توانند معاملات را تایید کنند بدون اینکه مشکلی رخ دهد.خالق بیت کوین کیست؟

 

 با این حال اگر شخص ثالث قابل اعتماد نباشد، احتمال کلاهبرداری وجود دارد. حذف شخص ثالث تنها با ساخت رمزنگاری در معاملات انجام می شود. ساتوشی ناکاموتو رویکردی غیرمتمرکز را برای معاملات ارائه کرد. این رویکرد در نهایت منجر به ساخت بلاک چین شد. در بلاک چین، هر بلاک شامل اطلاعات مهمی درباره کاربران است و شما نمی توانید این بلاک ها را دست کاری کنید. اطلاعات کاربران برای همیشه در آنها ذخیره می ماند. از آنجا که سوابق معاملات در بسیاری از نودهای سیستم توزیع شده است ، تقریبا غیر ممکن است که فردی بتواند به طور کامل این سیستم را هک کند و سوابق را تغییر دهد. سوابق بلاک چین کاملا ایمن هستند. چرا؟ چون کسی توان محاسباتی انجام یک حمله سایبری در چنین مقیاس بزرگی را ندارد. این مورد یکی از مواردی بود که در مقاله او ذکر شده بود.

 

تاریخچه ساتوشی ناکاموتو

ساتوشی ناکاموتو برای زمان زیادی بر روی بیت کوین کار می کرد. ساتوشی ناکاموتو اولین نسخه از آن را در سال 2009 عرضه کرد. او تمام ارتباط های خود را به صورت الکترونیکی برقرار می کرد و از آنجایی که کسی درباره پیش زمینه او اطلاعی نداشت ردیابی و یافتن هویت واقعی او غیر ممکن بود. ساتوشی ناکاموتو دیگر از سال 2010 به بعد کار بر روی بیت کوین را کنار گذاشت. در آخرین ایمیل او به یکی از توسعه دهندگان بیت کوین آمده بود که او اعلام کرده است قصد دارد به سراغ چیزهای دیگری برود و یک کار جدید را شروع کند.

افرادی که ممکن است ساتوشی ناکاموتو باشند

هیچوقت چهره واقعی ساتوشی ناکاموتو رویت نشد و به همین خاطر کسی نمی داند که او دقیقا چه شکلی است. در حال حاضر عده ای بر این باورند که او احتمالا از افرادی است که در پایین به آنها اشاره می کنیم. همچنین این افراد باور دارند که او تقریبا یک میلیون واحد بیت کوین برای خودش برداشته است. بنابراین از آنجایی که تنها 21 میلیون بیت کوین وجود دارد، ساتوشی ناکاموتو تقریبا پنج درصد از کل بیت کوین های جهان را در اختیار دارد. در پایین به افرادی اشاره می کنیم که احتمال می رود ساتوشی ناکاموتو باشند.

چه افرادی ممکن است ساتوشی ناکاموتو باشند؟

دوریان ناکاموتو

دوریان ناکاموتو یک استاد دانشگاه و مهندس در کالیفرنیا است که در ماه مارس سال 2014 توسط لیا مک گرات گودمن به عنوان خالق بیت کوین معرفی شد. مک گرات در مقاله اش می گوید: با توجه به تحقیقاتی که انجام داده ام، احتمالا او یک مرد 64 ساله ژاپنی-آمریکایی است. در آینده مقالات دیگری منتشر شد که آنها ثابت کردند که بعید است این فرد شخص مورد نظر باشد.

هال فینی

 

بیت کوین یکی از دستاوردهای جنبش سایفر بانک است و یکی از مهم ترین اشخاص این جنبش هال فینی بود که در سال 2014 درگذشت. فینی اولین معامله گر بیت کوین در تاریخ بود و در انجمن این ارز دیجیتال حتی قبل از ارائه آن فعالیت داشت. نکته جالب اینجا بود که محل زندگی او تنها چند خیابان با دوریان ناکاموتو فاصله داشت و مردم زیادی هنوز اعتقاد دارند که او ساتوشی ناکاموتو واقعی بوده است.

نیک سابو

 

مانند فینی ، سابو نیز جزو سایفر بانک بود و با افراد زیادی در انجمن بیت کوین رابطه دوستی داشته به همین خاطر احتمال می رود او ساتوشی ناکاموتو باشد. در سال 2005 وی یک پست در وبلاگی نوشت و درباره ارز دیجیتالی به نام بیت گلد توضیحاتی ارائه کرد که شباهت زیادی به بیت کوین امروزی داشت.

 

کریگ رایت

 

کریگ رایت استاد دانشگاه و یک تاجر مشهور استرالیایی است که خودش باور دارد ساتوشی ناکاموتو است. دو مقاله در Wired و Gizmodo حاکی از آن بودند که احتمالا رایت همان ساتوشی ناکاموتو واقعی است اما بعد از تحقیقات انجام شده مشخص شد که این فرد دروغ می گوید. اما از آنجایی که نتیجه تحقیقات صد در صدی نبود هنوز احتمال اینکه او این شخص باشد وجود دارد اما چنین امری بعید است.

بیت کوین ساتوشی

با تجزیه و تحلیل بلاک چین بیت کوین، کارشناسان توانستند بیت کوین های متعلق به زمان ناکاموتو را ردیابی کنند. امروزه به بیت کوین هایی که در زمان این شخص خریده یا استخراج شده اند بیت کوین ساتوشی گفته می شود و تقریبا هویت اکثر افرادی که چنین بیت کوین هایی در اختیار دارند تقریبا ناشناخته مانده است.

 

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *