روانشناسی معامله گریمدیریت مالی

چرا باید در معامله گری بر روان خود مسلط باشیم؟

مهم ترین دلایل که چرا باید کنترل روان خود را در دست داشته باشیم

 

برای موفقیت در معامله گری، کنترل روان خود را در اختیار داشته باشید

 

بازارهای جهانی هر روز بخاطر اخبار مختلف، شوک های متفاوتی را تجربه می کنند. خیلی از معامله گران از اتفاقات بوجود آمده هیجان زده می شوند و یا اینکه کنترل روان خود را از دست می دهند مرتکب اشتباهات بزرگی می شوند.

قبل از اینکه کنترل روان خود را از دست بدهید، نکات زیر را به یاد داشته باشید: 

دوشنبه سیاه بازار بورس چین اصلا اتفاق عجیبی نبود. معامله گرانی که حواسشان به بازار بود از قبل شاهد کاهش نرخ رشد بورس چین شده بودند و این اتفاق اجتناب ناپذیر بود. عادی شدن بازارها امری کاملا عادی است و قرار نیست هر روز شاخص کل سبز باشد و جیب شما پر سود .هنگام معامله گری در بورس باید کنترل روان خود را در اختیار داشته باشید. وقتی که می بینید یکدفعه شرکت های زیادی برای مدتی در حال فروش سهام هستند و یکدفعه سهام آن سقوط می کند اصلا چیزِ عجیبی نیست و نباید به خاطر این مورد کنترل روان خود را از دست بدهید.شوک های بازار سهام زمانی اتفاق می افتد که اصلا انتظار آنها را ندارید. به همین دلیل به آنها می گوییم شوک .سهام در یک خط مستقیم بالا یا پایین نمی روند و فروش 10 درصدی در هر نوع بازاری اتفاق می افتد. تقریبا دو سالی می شود که بورس ایران آن ثبات قدیم را ندارد.

در یک روز عادی در بسیاری از کشورهای دیگر ، نیازی نیست شما نگران بازار بورس باشید. البته در ایران همه چیز متفاوت است. بورس ایران بالا و پایین های زیادی تا به امروز تجربه کرده و به لطف ویروس کرونا حالا مانند تمام نقاط دیگر جهان دچار شوک های مختلفی شده است. اگر می خواهید که معامله گری موفق در بورس ایران باشید باید کنترل روان خود را در اختیار بگیرید. در میان کسانی که زرنگی کرده اند ، برخی با خرید سهام بیشتر از افت قیمت سهام سود کرده اند. البته عده ای هم بورس را به کنار گذاشته و به خرید و فروش مواد ضد عفونی و ماسک روی آورده اند. باور کنید! اما شما مانند این افراد نباشد. نوسانات موجود در بازار فرصتی برای بازنگری برنامه مالی ، حفظ آرامش و استفاده از ترس بقیه معامله گران است.

در صورت تمایل مقاله مدیریت ریسک و سرمایه را مطالعه فرمایید.

اما یکی از مهم ترین نکاتی که باید در نظر داشته باشید این است که با کنترل روان خود در این اوضاع به هم ریخته مشغول به معامله گری شوید. چرا؟ چون با داشتن استرس و گرفتن تصمیمات عجولانه تنها سرمایه خود را به باد می دهید و بد تر از آن بخاطر اضطرابی که دارید به سلامتی روان خود هم آسیب می زنید. این آسیب ها تنها فردی نیست و ممکن است بخاطر نداشتن کنترل روان، رفتاری پرخاشگرانه با اطرافیان خود داشته باشید و آنها را برنجانید. در ادامه به چند راه اشاره می کنم که با کمک آنها می توانید در هنگام معامله گری بر روان خود مسلط باشید. همه ما باید احساسات خود را کنترل کنیم ، آنچه را که می توانیم انجام دهیم تا برای اهداف مالی خود ثابت قدم بمانیم و از اشتباهات بزرگی که می تواند بازده سرمایه گذاری بلند مدت را به شدت کاهش دهد ، اجتناب کنیم. به یاد داشته باشید که اگر بر روان خود مسلط نباشید آسیب های مالی، روحی و روانی بسیار شدیدی را متحمل می شوید.

  1. به سرمایه گذاری را ادامه دهید و تحت تاثیر شوک ها قرار نگیرید

تحت تاثیر شوک ها قرار نگیرید

 

 

در یک بازار گل و بلبل شما با خیال راحت سرمایه گذاری می کنید و مقداری سود کسب می کند و یک وقت هایی هم متحمل ضررهایی می شوید. خب در بورس ایران چنین چیزی تقریبا غیر ممکن است. پس شما باید با در اختیار داشتن کنترل روان به سرمایه گذاری ادامه دهید و نا امید نشوید. هیجانی رفتار نکنید و از همه مهم تر پیرو کار اکثریت معامله گران نباشید. شما نباید تحت تاثیر این شوک ها قرار بگیرید و مثل قبل به سرمایه گذاری ادامه دهید، بازار بالاخره روزی درست می شود و در آن روز غبطه می خورید که چرا در زمان گذشته بر روان خود مسلط نبوده اید یک دفعه تصمیم های مهمی گرفته اید.

  1. برنامه مالی بلند مدت خود را دوباره مرور کنید

بازار سهام همیشه ترسناک است و اما با داشتن برنامه مالی بلند مدت می توانید کنترل روان خود را در اختیار داشته باشید و تصمیم های اشتباه نگیرید. همان مقدار پولی را که همیشه سرمایه گذاری می کردید، بکنید و اگر می خواهید که ضررهایی را متحمل نشوید ، از این فرصت استفاده کرده و برنامه های مالی تان را دوباره مرور کنید تا بتوانید تصمیم های بهتری بگیرید. اگر برنامه مالی صحیحی داشته باشید می توانید تصمیمات بهتری بگیرید. برای کنترل روان بهتر، ضعف های برنامه مالی تان را برطرف کنید. اگر برنامه مالی شما ضعیف باشد کنترل خود را از دست می دهید و عجولانه دست به اقدامات اشتباهی می زنید .به کمک یک برنامه ریز مالی، می توانید برنامه مالی کامل تری تنظیم کنید. پس با کمک یک برنامه مالی می توانید کنترل روان خود را به بهترین شکل داشته باشید و اگر بتوانید که بر روان خود مسلط باشد می توانید بهتر به معامله گری بپردازید. 

  1. برای کنترل روان، خیلی به اخبار فعلی اهمیت ندهید

بازار سهام هر روز با خبرهای مختلف دچار تغییرات زیادی می شود. خیلی از این اخبار در شبکه های اجتماعی منتشر می شوند و بعضی از آنها چندان صحت ندارند. پس برای کنترل روان خود، اهمیت خیلی زیادی به آنها ندهید. مهم هستند ما نه اینقدر که بخواهید به خاطر آن اعصابتان را خرد کنید و با تصمیمات عجولانه سرمایه تان را بر باد دهید.

  1. احساسات خود را کنترل کنید

هنگام معامله گری کنترل روان خود را در اختیار بگیرید و احساسی سرمایه گذاری نکنید. طبق تحقیقات به دست آمده تعداد زیادی از مردم هنگام سرمایه گذاری در بورس غیر منطقی عمل می کنند. بسیاری از معامله گران حریص هستند و در زمانی که باید با کنترل روان بر حرص خود غلبه کنند، شکست می خورند. خیلی از معامله گران در هنگام وارد شدن شوک به بازار، کنترل روان خود را از دست می دهند و عجولانه تصمیم می گیرند. پس اگر می خواهید که سرمایه گذاری اشتباهی نکنید، باید بر روان خود مسلط باشید. استرس بیخودی نداشته باشید. استرس تنها باعث می شود شما بدترین تصمیمات را بگیرید و همچنین به سلامت روح و روان خود هم آسیب بزنید.

 

در همین زمینه مطالعه کنید:مهارت هایی که برای شروع به معامله گری در بورس به آن ها نیاز دارید

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *