رمز ارز ها

قراردادهای هوشمند غیرمتمرکز به چه صورت عمل می کنند؟

 

قراردادهای غیر متمرکز به چه صورت عمل می کنند؟

 

قراردادهای غیر متمرکز یا همان هوشمند ، برنامه های اتوماسیون تجاری هستند که در یک شبکه غیرمتمرکز مانند بلاک چین اجرا می شوند و از آنجا که آنها قادر به حذف واسطه ها هستند، جزو جذاب ترین ویژگی های مرتبط با فناوری بلاک چین محسوب می شوند. در حالی که بلاک چین به عنوان نوعی پایگاه داده عمل می کند و تایید می کند که معاملات انجام شده اند یا نه، قراردادهای غیر متمرکز شرایط از پیش تعیین شده را اجرا می کنند. برای اینکه چگونگی عمل قرارداد های غیر متمرکز را بهتر متوجه شوید باید بگویم که آنها مانند کدهای If و then  در برنامه نویسی عمل می کنند. عمل کردن آنها به اینگونه است: به عنوان مثال بعد از تحقق شرایط یک قرارداد غیر متمرکز شما کالای خود را در بندر دریافت می کنید همین مورد دقیقا در بازار ارزهای دیجیتال هم صدق می کند و زمانی که طرفین بر سر ارزهای مورد مبادله به توافق برسند به صورت خودکار قراردادهای غیر متمرکز بقیه معامله را انجام می دهند. در آخر هم وضعیت تمامی قرارداد های غیر متمرکز در دفتر کلی بلاک چین ذخیره می شود. در ادامه توضیحاتی درباره قراردادهای غیر متمرکز می دهیم و سعی می کنیم که آنها را بیشتر برای شما شرح دهیم. قرارداد های غیر متمرکز بسیار مورد استقبال کاربران قرار گرفته اند و شاهد هستیم که در حال حاضر پلتفرم های فراوانی از آنها استفاده می کنند. پلتفرم هایی که در اوایل به وجود آمدن آنها کاملا مخالف این قراردادهای غیر متمرکز بودند و حالا نظر آنها به طور کلی تغییر کرده است.

توکن ها و قراردادهای هوشمند چه هستند؟

 

به عنوان مثال ، یک شرکت بیمه می تواند با استفاده از قراردادهای غیر متمرکز، آزاد سازی مطالبات خود را بر اساس حوادثی مانند سیل های بزرگ ، طوفان یا خشکسالی به طور خودکار انجام دهد. یا ، هنگامی که یک محموله به ورودی بندر رسید و سنسورهای اینترنت اشیا داخل محموله را تأیید کردند و گفتند که آن باز نشده است و در طول سفر کسی آن را دستکاری نکرده ، می توان بارنامه را به طور خودکار صادر کرد. قراردادهای غیر متمرکز همچنین  برای انتقال رمز ارزها و توکن های دیجیتال هم استفاده می شوند. به عنوان مثال ،توکن های بلاک چین اتریوم  ERC-20 و ERC-721 در واقع قراردادهای غیر متمرکز هستند.

قرارداد هوشمند

به گفته مارتا بنت ، تحلیلگر اصلی تحقیقات فارستر همه قراردادهای غیر متمرکز توکن نیستند. وی گفت: “شما می توانید قراردادهای غیر متمرکزی را با استفاده از اتریوم منعقد کنید که عملیاتی را بدون دخالت ERC-20 یا ERC-721 آغاز کنند.” قراردادهای غیر متمرکز می توانند انتقال ارزهای دیجیتال را کنترل کنند، مانند بیت کوین. پس از تایید پرداخت ، بیت کوین به خریدار واریز می شود. بنت خاطرنشان کرد: بیشتر شبکه های بلاک چین سازمانی از توکن ها استفاده نمی کنند و به آنها اعتماد ندارند. شرکت هایی هم که از توکن ها استفاده می کنند قوانین سفت و سختی برای انتقال آنها وضع کرده اند. بنت در ادامه گفت: توکن ها همان قرارداد های غیر متمرکز نیستند، بستگی دارد که توکن ما چگونه ساخته شده باشد. او گفت که قرار نیست همیشه توکن ها دارای ارزش اقتصادی باشند و گاهی اوقات ممکن است شما از آنها فقط برای رای دادن درباره موضوعی استفاده کنید و دیگر بعد از این کار توکن های شما بلا استفاده می شوند و دیگر هیچ ارزشی ندارند.

آیا قراردادهای غیر متمرکز همان قوانین تجاری هستند؟

 

قراردادهای غیر متمرکز در واقع نه خیلی شبیه قرارداد هستند و نه خیلی غیر متمرکز و هوشمند. آنها فقط قوانین تجاری ای هستند که تبدیل به کدهای نرم افزاری شده اند. مردم اغلب می پرسند چه عواملی باعث می شود که قراردادهای غیر متمرکز با نرم افزار اتوماسیون قوانین تجاری یا روش های ذخیره شده متفاوت باشند. خب در جواب باید بگم که ماهیت همه آنها یکی است اما قراردادهای غیر متمرکز به طور خودکار انجام می شوند و چند سازمان می توانند همزمان از آنها استفاده کنند اما چنین چیزی درباره قوانین تجاری صدق نمی کند. یعنی اینکه از آنجایی که قراردادهای غیر متمرکز در یک دفتر کلی بلاک چین اجرا می شوند، می توان قوانین جدید این قرارداد ها را نه تنها در یک شرکت بلکه در چندین شرکت مختلف به طور همزمان اعمال کرد. در واقع کدهای قراردادها در همان روز اول برای همین کار برنامه ریزی شده بودند. در نتیجه اگر شما قوانین تجاری را به خوبی در آنها وارد نکنید و یا اینکه برنامه نویس بطور اشتباهی آنها را وارد کند، نتایج فاجعه باری به دست می آید. حتی اگر طراحی و برنامه نویسی شما خوب باشد اما به درستی اجرا نشود، قرارداد شما به درد نخور می شود.

قراردادهای هوشمند

 

مشکلات احتمالی با داده های قراردادهای غیر متمرکز

به گفته سرگئی نازاروف ، مدیرعامل Chainlink “که یک شرکت تازه کار که از چندین منبع خارجی داده های اوراکل استفاده می کند است”، از آنجایی که اوراکل ها به طور سنتی داده ها را از یک منبع واحد منتقل می کردند  هیچ اطلاعات وجود نداشت که بطور کامل بتوانید به آن اعتماد کنید. همچنین آقای نارازوف در یک وایت پیپر بیان کرد ممکن است بعضی داده ها خراب باشند و باعث شوند که تمامی داده های دیگر هم خراب شوند. در حال حاضر شرکت چین لینک پیشرفت های فراوانی به خاطر توانمندی مدیر عامل اش کرده است و قراردادهای غیر متمرکز بسیار پیشرفته ای با گوگل و سوئیفت بسته است.

آینده قراردادهای غیر متمرکز

 

در طول چند سال آینده با رشد گسترده دستگاه های متصل به اینترنت اشیا شاهد استفاده بیشتر از این نوع قراردادها خواهیم بود. طبق تحقیقات شرکت جونیپر در سال 2023 بیش از 46 میلیارد دستگاه صنعتی و سازمانی استفاده از این قرارداد ها را در دستور کار خود قرار می دهند. در نتیجه این قراردادها تا آن زمان شاهد پیشرفت های چشمگیری خواهند بود. قراردادهای غیر متمرکز می توانند با حذف واسطه ، روشی استاندارد برای تسریع در تبادل داده و امکان پردازش بین دستگاه های اینترنت اشیا را ارائه دهند. همچنین می توان از آنها در فضای ابری هم استفاده کرد و در آنجا هم سرعت انتقال داده ها را افزایش داد. در حال حاضر شرکت های خدمات مالی و بیمه بیشترین استفاده از بلاک چین و این نوع قرارداد ها را دارند و بودجه زیادی صرف توسعه چنین سیستم هایی کرده اند تا بتوانند هر چه سریع تر سرعت ارائه خدمت خود را بالا ببرند. به همین دلیل انتظار می رود که در آینده ای نه چندان دور شرکت های بزرگ فراوانی به استفاده از آنها روی بیاورند.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید

بستن