رمز ارز ها

بلاک چین تزوس چیست و چگونه عمل می کند؟

همه چیز در مورد بلاک چین تزوس

 

بلاک چین تزوس چیست و چگونه عمل می کند؟

 

بلاک چین تزوس با جمع آوری 232 میلیون دلار در ICO کار خود را در حوزه رمز ارزها شروع کرد. از همان اول کار تاریخ انتشار بلاک چین به خاطر مشکلاتی که در پشت پرده وجود داشت به تاخیر افتاد و بحث هایی که مدیران ارشد پروژه با هم داشتند هم مزید بر علت شد. بلاک چین تزوس بالاخره به طور رسمی در سپتامبر 2018 راه اندازی شد و حالا بعد از دو سال شاهد پیشرفت های فراوانی در آن هستیم.

تزوس کوین چیست؟

تزوس یک بلاک چین است که توکنی دیجیتال به نام تز یا تزی به آن متصل می باشد. البته بلاک چین تزوس بر مبنای تز ها نیست. دارندگان ارز تز به خاطر مشارکت در زمینه اجماع اثبات سهام ، پاداش دریافت می کنند. به سیستمی مشترک المنافع می گوییم که افراد در آن اهداف و علایق مشترکی با یکدیگر دارند و به همین خاطر با هم همکاری می کنند. هدف اصلی بلاک چین تزوس این است که دارندگان توکن ها با هم کار کنند و تصمیماتی در راستای ارتقای پروتکل در طول زمان بگیرند. نماد رمز ارز این بلاک چین XTZ می باشد. تزوس ویژگی های منحصر به فرد فراوانی دارد و در ادامه به آنها اشاره ای خواهیم داشت. خب، حالا پیش زمینه ای درباره این بلاک چین برای شما بیان می کنم.

تاریخچه ای مختصر از بلاک چین تزوس

بلاکچین تزوس

بنیانگذاران آن آرتور بریتمن و کاتلین بریتمن هستند و برای اولین بار کار بر روی این بلاک چین را در سال 2014 شروع کردند. دفتر مرکزی این شرکت در سوئیس است. همانطور که قبلاً گفتیم ، آنها فقط با گذشت 2 هفته 232 میلیون دلار سرمایه در یک ICO جمع آوری کردند. عده ای از سرمایه گذاران در قالب بیت کوین و اتر به آنها کمک کردند. بعد از شروع پروژه، تزوس با مشکلات مدیریتی زیادی مواجه شد. خب قبل از شروع به پرداختن مشکلات باید یک نکته را برای شما توضیح بدهم. شرکتی که بودجه تزوس را تامین می کرد که دی ال اس نام داشت و شرکتی که تمام وجوه دریافتی در ICO را جمع آوری کرد بنیاد تزوس نام داشت. آرتور و کاتلین بریتمن وارد یک درگیری شدید با رئیس بنیاد تزوس ، یوهان گورس شدند. ظاهراً ، گورس که کنترل وجوه را در دست داشت از پرداخت وجه به بریتمن ها خودداری کرد. این اختلاف منجر به سقوط سهام شرکت شد و نرخ توکن های آنها سقوط کرد. بریتمن ها دست روی دست نگذاشتند و شروع به خراب کردن جلوه اجتماعی گورس شدند و او را فردی خودشیفته و بی اهمیت معرفی کردند و گفتند که باعث از بین رفتن پروژه در آینده ای نزدیک خواهد شد.

 

بالاخره بعد از دعوا های حقوقی فراوان گورس با دریافت مبلغ چهارصد هزار دلار حاضر به ترک شرکت شد و وجوه ICO را به آنها پرداخت. شرکت تزوس در حال حاضر دیگر از این قبیل مشکلات نداردحالا به  بررسی ساختار این بلاک چین می پردازیم.

ساختار بلاک چین تزوس

 

پیدا کردن جوابی مشخص به سوال تزوس چیست؟ کمی دشوار است. بلاک چین تزوس از یک میان افزار بومی به نام نتورک شل استفاده می کند. توسعه دهندگان با استفاده از سبک مدولار نتورک شل و دفتری اصلاح پذیر می توانند به راحتی بلاک چین را توسعه دهند. پروتکل بلاکچین تزوس به سه لایه تقسیم می شود:

پروتکل شبکه: این پروتکل گاسیپ نام دارد و وظیفه آن پخش داده بین نودها است.

پروتکل معامله: این لایه معاملاتی، مدل حسابداری را که توسط بلاکچین اجرا می شود، تعریف می کند.

پروتکل اجماع: قابل توصیف است. این پروتکل اجماعی را تعریف می کند که در مورد وضعیت معاملات انجام شده به بلاک چین کمک می کند.

در بلاک چین تزوس، دو پروتکل آخر معامله و اجماع با هم ترکیب شده و به عنوان پروتکل اصلی بلاک چین شناخته می شوند. نتورک شل به ارتباط بین پروتکل شبکه و پروتکل بلاکچین کمک می کند. نتورک شل در اینجا نقش مهمی را ایفا می کند.

انواع حساب کاربری در تزوس

دو نوع حساب در تزوس داریم:

حسابهای ضمنی

حسابهای مبدا

tezos

حسابهای ضمنی

حسابهای ضمنی جزء رایج ترین حساب های کاربری در بلاک چین تزوس هستند. آنها با tz1 آغاز می شوند (به عنوان مثال: tz1cJywnhho2iGwfrs5gHCQs7stAVFMnRHc1). این یک حساب ساده است که از یک جفت کلید عمومی / خصوصی ایجاد شده است. آدرس عمومی tz1 از کلید عمومی گرفته شده و هر حساب tz1 کلید خصوصی خود را دارد. این حساب ها توسط یک شخص حقیقی ایجاد می شوند و شما می توانید گردش حساب آنها را هم مشاهده نمایید.

حسابهای مبدا

علاوه بر حسابهای ضمنی، حساب های کاربری ای داریم مخصوص قراردادهای هوشمند که به آنها حسابهای مبدا می گوییم. اینها با KT1 شروع می شوند (مثال: KT1Wv8Ted4b6raZDMoepkCPT8MkNFxyT2Ddo). این حساب ها دارای بخش های زیر هستند:

مدیر – کلید خصوصی حساب

مقدار – مقدار Tz در حساب

تفویض – انتقال حساب یا وجوه به  فردی دیگر

قسمت نمایندگی – اطلاعاتی راجع به اینکه این حساب به چه کسی تفویض شده است را در اختیار ما می گذارد. شما می توانید وجوه حساب مبدا را به حساب ضمنی انتقال دهید. این کار به راحتی انجام پذیر است.

تزوس سه قابلیت منحصر به فرد دارد:

نظارت بر بلاک چین و اصلاح آن

سازوکار اجماع اثبات سهام

قراردادهای هوشمند با راستی آزمایی رسمی

 

نظارت بر بلاک چین و اصلاح آن

 

برای درک اهمیت نظارت درون بلاک چین و اصلاح آن، ابتدا باید با فورک ها در حوزه ارزهای دیجیتال آشنا باشید. فورک باعث ایجاد تغییر در بلاک چین می شود و آن را به چند زنجیره دیگر تقسیم می کند که این بخش های جدید هر کدام زاویه دید متفاوتی نسبت به تاریخ معاملات بخش های دیگر دارند. اساسا فورک یعنی ایجاد انشعاب در بلاک چین. دو نوع فورک داریم، سافت فورک و هارد فورک.

اثبات سهام

سازوکار اجماع جامعه باطن یک شبکه غیر متمرکز می باشد. اگر روش مشخصی برای برقراری ارتباط نودها و اتخاذ تصمیم های آنها وجود نداشته باشد، پس اتصال چندین نود در یک شبکه گسترده هیچ فایده ای ندارد.

قراردادهای هوشمند با راستی آزمایی رسمی

بلاک چین تزوس توسط OCaml کدگذاری شده است. قراردادهای هوشمند در بلاک چین تزوس با استفاده از Michelson ایجاد و اجرا می شوند. این زبان های برنامه نویسی چه ویژگی خاصی دارند؟ هر دو زبان کاربردی هستند و به خاطر رابط کاربری مناسبی که ایجاد می کنند توسعه دهندگان از آنها استفاده کردند.

حرف آخر

بلاک چین تزوس یک پروژه فوق العاده جذاب است که متاسفانه مدت زیادی به خاطر اتفاقات پشت پرده محبوبیت خود را از دست داده بود. این پروژه در آینده ابزار های بسیار جالبی را وارد حوزه بلاک چین می کند و باید بیشتر مورد بررسی قرار بگیرد. در حال حاضر این بلاک چین نظر سرمایه گذاران زیادی را به خود جلب کرده است و آنها مبالغ هنگفتی در آن سپرده گذاری کرده اند.

 

در همین زمینه مطالعه نمایید:شاخص های فاندامنتال در ارزهای دیجیتال کدامند؟

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *