رمز ارز ها

آیا تراکنش های بیت کوین قابل ردیابی است؟

آیا تراکنش های بیت کوین قابل ردیابی است؟

 

در این مقاله به بررسی اینکه آیا تراکنش های بیت کوین قابل ردیابی هستند یا نه می پردازیم. این سوالی است که بسیاری از افراد هنگام خرید بیت کوین از خود می پرسند. برای پاسخ به این سوال باید طریقه ردیابی و عملکرد این ارز دیجیتال را درک کنید. روش کار سیستم از طریق معاملات انجام شده در یک دفتر مرکزی غیرمتمرکز است. این معاملات به صورت عمومی از طریق آدرس های بیت کوین نشان داده می شوند. بنابراین ، از طریق آدرس های بیت کوین می توانید معاملات و تراکنش ها را ردیابی کنید. اما برای درک کامل این موضوع بهتر است اول نگاهی به تاریخچه این ارز دیجیتال بیندازیم.

بیت کوین، ارزی ناشناس

بیت کوین یک رمز ارز غیرمتمرکز است که در ژانویه 2009 توسط شخصی مرموز به نام ساتوشی ناکاموتو عرضه شد. هویت ناکاموتو هیچوقت فاش نشد. هیچ سازمان دولتی ای بر این ارز دیجیتال و عملکرد آن کنترل ندارد. به همین دلیل ، بسیاری از دولت ها هنوز با استفاده از ارزهای دیجیتال مخالف هستند.  تا به حال بهای چندین فعالیت مجرمانه با این ارز پرداخت شده است. به دلیل اینکه این ارز ناشناس است ردیابی آن مقداری مشکل تر از ارزهای فیات می باشد. البته اکثر مجرمانی که با استفاده از این ارز داد و ستد کرده اند، شناسایی و دستگیر شده اند.  همچنین به دلیل اینکه بلاک چین بیت کوین منبع باز است چندین بار مورد حملات سایبری قرار گرفته است. برخی از آسیب پذیری های بالقوه بلاک چین این ارز دیجیتال کشف شده اند. هر معامله ای که با این ارز دیجیتال انجام می شود شامل آدرس هایی است و با این آدرس ها شما می توانید رد خریدار را بزنید. با استفاده از این آدرس ها می توان سابقه معاملات هر کس را مشاهده کرد.

 

آیا خرید هایی که به وسیله بیت کوین انجام می شود قابل ردیابی اند؟

ردیابی تراکنش بیت کوین

اگرچه این ارز دیجیتال غیرمتمرکز است اما تمام جزئیات معاملات در یک دفتر عمومی ذخیره می شود که به طور مداوم به روز می شود. صرف نظر از اینکه از طریق صرافی یا کیف پول خودتان خرید و فروش می کنید ، همه تراکنش ها در بلاک چین ذخیره می شوند. به همین دلیل ، ناشناس ماندن کاربرانی که از این ارز دیجیتال استفاده می کنند نسبتا تضمین می شود. به این معنی که اگرچه این امر موجب آزادی اقتصادی و امنیت بالا می شود اما تاریخچه معاملات در بلاک چین ذخیره می شود تا همه بتوانند آن را ببینند. در واقع معاملات بیت کوین کاملاً قابل پیگیری هستند. با این حال ، اگر شما معاملات مشترک را با یکدیگر ترکیب کنید. ردیابی کوین ها کار بسیار سختی می شود. تا به امروز چندین بار پیش آمده که دولت ها توانسته اند بیت کوین را ردیابی کنند و با استفاده از بلاک چین توانسته اند مجرمان را دستگیر کنند. به همین دلیل ، رمز ارزها در حال تقویت حریم خصوصی و امنیتی خود هستند تا کمتر چنین مشکلاتی به وجود بیاید.

چگونه میتوان بیت کوین را ردیابی کرد؟

تمامی معاملات انجام شده با این ارز دیجیتال بصورت عمومی ، قابل ردیابی هستند و به صورت دائمی در شبکه بیت کوین ذخیره می شوند. آدرس بیت کوین اطلاعات بسیاری زیادی را در اختیار دیگران می گذارد. چند عامل دیگر مانند کیف پول ، آدرس IP و شبکه هم وجود دارد که با آنها می توانید رد این ارز دیجیتال را بزنید. ما در ادامه مقاله توضیح خواهیم داد که چگونه می توانید هم از حریم خصوصی خود محافظت کنید و هم ناشناس بمانید. خب تا اینجا فهمیدیم که آدرس بیت کوین شما که توسط کیف پول ایجاد شده قابل ردیابی است و می توان با آن تمامی معاملاتی که انجام دادید را مشاهده کرد. با کمک این آدرس ، هر کسی می تواند موجودی و تمام جزئیات معامله را مشاهده کند. آدرسهای بیت کوین نمی توانند ناشناس بمانند زیرا برای دریافت خدمات یا خرید کالاها نیاز به ارائه آنها دارید.

راه های محافظت از حریم خصوصی

حفاظت از اطلاعات شخصی

در دنیای امروز حریم خصوصی اهمیت فراوانی دارد. بهتر است برای محافظت از هویت و سرمایه خود از بعضی از روش های زیر استفاده کنید.

نشانی خود را به صورت عمومی منتشر نکنید

انتشار آدرس بیت کوین در وب سایت ها و رسانه های اجتماعی خیلی کار درستی نیست و باعث می شود که حریم خصوصی خود را زیر سوال ببرید. البته بعضی از خیریه ها و سازمان های بشردوستانه آدرس های مخصوص خود را دارند تا مردم بتوانند مبلغی به آنها اهدا کنند. اگر آدرس خود را به صورت اتفاقی منتشر کردید، سریعا دارایی های خود را به آدرس دیگری انتقال دهید.

پوشاندن آدرس IP

این ارز دیجیتال از یک شبکه نظیر به نظیر استفاده می کند. به این معنی که می توانید بر تراکنش ها نظارت داشته باشید و آدرس آی پی هر معامله گر را مشاهده کنید. برای اینکه کسی نتواند شما را ردیابی کند ، می توانید آدرس IP خود را با استفاده از VPN یا مرورگر Tor مخفی کنید. در برخی موارد ممکن است آدرس IP نیز ثبت شده باشد اما غیر قابل ردیابی باشد. همچنین مرورگر تور هم گزینه خوبی برای پوشاندن آی پی است و به خوبی می تواند از هویت شما حفاظت کند. تور قابلیت های زیادی برای مخفی کردن آی پی دارد و در این رابطه ابزار خوبی در اختیار کاربر می گذارد.

استفاده از تامبلر یا میکسر

برخی از سرویس های آنلاین چندین تراکنش را با همدیگر مخلوط می کنند و با این کار ردیابی آدرس بیت کوین سخت می شود. مخلوط کردن تراکنش ها برای مبالغ پایین کاملا کارآمد است اما برای مبالغ بزرگ چندان مفید واقع نمی شود. اگر می خواهید از این سرویس ها استفاده کنید باید از امنیت و قابل اعتماد بودن آنها اطمینان حاصل کنید تا دارایی های شما را به سرقت نبرند و یا اینکه حساب شما را مخفیانه ردیابی نکنند. البته استفاده از میکسر یا تامبلر خیلی کار قانونی ای نیست.

بعد از هر پرداخت از آدرسی جدید استفاده کنید

از آنجایی که آدرس شما می تواند تمامی جزئیات معاملات گذشته و موجودی شما را بیان کند بهتر است بعد از هر پرداخت آدرس جدیدی ایجاد کنید. بهتر است ارزهای دیجیتال خود را در چندین کیف پول مختلف ذخیره کنید. اگر هر دفعه آدرس خود را تغییر دهید، کسی نمی تواند معاملات شما را ردیابی کند. افرادی که برای شما بیت کوین ارسال می کنند نمی توانند تعداد کوین های شما یا معاملات گذشته را ببینند.

نتیجه گیری

اگرچه رمز ارزها هویت شما را مخفی نگه می دارند و تورم تاثیر بر آنها ندارد اما باید حریم خصوصی خود را به بهترین نحو ممکن حفظ کنید.

 

در همین زمینه مطالعه نمایید:سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتال چه ریسک هایی می تواند در پی داشته باشد؟

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.