رمز ارز هاروانشناسی معامله گریمدیریت فردیمدیریت مالی

چگونه از ضررهای خود در معامله گری درس بگیریم؟

درس های مهم از زندگی یک معامله گر

 

درس هایی مهم از زندگی یک معامله گر

 

من یک معامله گر نیمه وقت هستم. من در بازارهای سهام معامله می کنم و اخیراً  در آغاز سال 2019 ، تجارت در بازار ارزهای دیجیتال را شروع کردم. مردم معمولاً فکر می کنند که یک معامله گر در عرض چند ساعت مشغول پول پارو کردن می شود اما این مطلب اشتباه است و تا به امروز هنگام ترید اشتباهات زیادی مرتکب شده ام و خیلی ضرر کرده ام اما این از این ضرر ها درس گرفتم و توانستم دوباره یک معامله گر شوم. امروز می خواهم برخی از تجربیات خود را در اختیار شما بگذارم. گاهی اوقات شما ضرر می کنید و با خود فکر می کنید باید به جای اینکه نصف روز به صفحه خیره میشدم کارهای مفید تری انجام می دادم. اما من عاشق این کار هستم و بیشتر اوقات این کار برایم سودآور است. هنگامی که در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت خود را شروع کردم، مقداری مشکل بود چون این بازار هر روز هفته به صورت 24 ساعته باز است. با آن سازگار شدم و می خواهم تمام ترفندهای کوچکی را که در مورد ترید در این بازار و اینکه چگونه توانستم بدون گذاشتن تمام وقتم پشت صفحه نمایش موفق شوم را در اختیار شما قرار دهم. امیدوارم که تجربه من برای شما مفید باشد و از اشتباهاتی که مرتکب شده ام خودداری کنید. این اشتباهات معمولا ضررهایی را برای من معامله گر به همراه داشتند.

 زندگی معامله گر: توهم در مقابل واقعیت

من یک معامله گر هستم و رولکس طلا یا یک قایق بادبانی ندارم. من پشت تلفن خود فریاد نمی کشم: “همین الان بفروشش، همین الان، الااااان”. زندگی یک معامله گر مثل فیلم گرگ وال استریت نیست.  من در یک خانه معمولی زندگی می کنم نه لب ساحل. زندگی من مانند بسیاری از انسان های دیگر این کره خاکی است. در حقیقت ، فعالیت مداوم در این حوزه بسیار کسل کننده است و باید به پشت میز نشینی و مدام خیره شدن به صفحه نمایش عادت داشته باشید.

رصد بازار ارزهای دیجیتال

برای دستیابی به موقعیت خوب باید حسابی صبر داشته باشید. شما باید یاد بگیرید که صبور باشید ، زیرا صبر تنها راه پیروزی در بازار است. شما در برابر تریدهای فراوانی قرار گرفته اید و پولی که برنده می شوید همیشه پولی ست که شخص دیگری از دست می دهد. وقت زیادی را صرف تماشای نمودارها و حرکت قیمت دارایی های مختلف می کنم. قهوه می نوشم تا تمرکز خود را حفظ کنم. بعضی اوقات وقتی حالم خوب نیست به پیاده روی می روم  اما اغلب بر می گردم و با ناامیدی می بینیم که یک فرصت خوب را از دست داده ام. بله! زندگی واقعی ما خیلی سخت است. اما اولین درسی که از ضررهای خود هنگام ترید آموختم این بود که همیشه باید حواس خود را جمع کنم. بازار می تواند برعکس حرکت کند و شما باید در این موقع سریع سرمایه خود را خارج کنید. اگر این کار را نکنید، ممکن است برای شما بسیار بد تمام شود. بنابراین در زمان معاملات مجبورم وقت زیادی را جلوی صفحه خود بگذرانم. قهوه و چشم های خواب آلود تقریبا ویژگی مشترک تمام معامله گرها می باشد. در ضمن همیشه استرس دارید. البته در بازار ارزهای دیجیتال اصلا وقت استراحت ندارید و باید چهار چشمی حواستان به اوضاع بازار باشد.

بازاری که هرگز متوقف نمی شود

برای ما بازار رمز ارزها مانند یک ترن هوایی است که هرگز نمی ایستد. ممکن است خیلی به شما خوش بگذرد و یا اینکه مدام در حال استفراغ کردن باشید(ضرر مالی). شما به تمرکز زیادی نیاز دارید. این بازار یک بازار شبانه روزی است. بورس اوراق بهادار تهران از شنبه تا چهارشنبه، از ساعت 9:00 صبح تا 12:30، به مدت 3.5 ساعت باز است. بنابراین من عادت به معامله گری در کل شبانه روز نداشتم. شما باید تمام حرکات بازار را تماشا کنید اما در یک دوره 24 ساعته و انجام این کار برای یک معامله گر دشوار است. هر 8 ساعت بخش بزرگی از جهان بیدار می شود و شروع به تجارت می کند. آسیا ، ایالات متحده آمریکا ، اروپا تمام مردم جهان در بازار فعالیت دارند و محدود به یک جا نیست. اگر مجبور باشم بازار رمز ارزها را با بورس مقایسه کنم، آن را با سهام پنی مقایسه می کنم. مانند سهام پنی این بازار هم نوسانات عجیب و غریبی دارد و یک معامله گر همیشه باید منتظر آنها باشد. عده ای را می شانسم که تمام سرمایه شان را در این بازار از دست داده اند. بنابراین ، دومین درسی که از ضرر تریدهای خودم آموختم این بود که همه سرمایه ام را در معامله های اهرم دار وارد نکنم چون ممکن است همه پولم را از دست بدهم. این اتفاق بیشتر در بازار رمز ارزها می افتد. فقط به این دلیل که شما اغلب شاهد حرکت 20 درصدی قیمت در طول روز هستید و برد و باخت شما به همان اندازه ضرب می شود. یکی دیگر از مواردی که بازار رمزارزها را از بورس متمایز می کند این است که به شدت بر اساس الگوی معاملات می باشد. رمز ارزها سود سهام ندارند و گزارشات فصلی برای تاثیرگذاری بر قیمت هم ندارند. بنابراین مهمترین چیز برای ما معامله گران الگوهای معاملاتی است و باید حسابی مراقب آنها باشیم. برای یک معامله گر فعالیت در این بازار به هیچ عنوان ساده نیست. گاهی اوقات اینقدر از ترید کردن خسته میشدم که دیگر بی خیال همه چیز میشدم و اهمیت به ضررهای احتمالی نمی دادم اما بعد از مدتی دوباره روحیه ام را به دست آوردم و به روش های جدیدی فکر می کردم. بعضی اوقات دلم می خواست دیگر این صفحه نمایش را نبینم. خب در این موقع بود که متوجه شدم چند انتخاب دارم که باید آنها را دقیق بررسی کنم:

 تبدیل شدن به یک معامله گر  شبانه روزی

گذاشتن سرمایه ام در صندوق سپرده

استفاده از ربات های معامله گری

خب من گزینه اول را انتخاب کردم و راضی هستم.

در صورت تمایل مقاله برنامه هفتگی که یه معامله گر باید به آن پایبند باشد را مطالعه نمایید.

معامله گر موفق

آیا باید بدون تفکر و تحقیق به نصیحت من گوش دهید؟

به هیچ وجه! اما به یاد داشته باشید: بازار ارزهای دیجیتال جایی است که یک معامله گر می تواند با نوسان زیاد آن درآمد زیادی کسب کند اما بازار بسیار بی ثباتی است و ممکن است در یک چشم بر هم زدن همه چیز را از دست دهید. اگرچه در ازای این همه سود باید تمام وقت آزاد خود را فدا کنید ، بی خوابی بکشید و موقعیت های خود را بررسی کنید. امیدوارم که این مطالب برای شما مفیده واقع شده باشند. به عنوان یک معامله گر تازه کار، بد نیست که این نکات را در ذهن داشته باشید.

 

در همین زمینه مطالعه نمایید:چرا باید در معامله گری بر روان خود مسلط باشیم؟

 

 

 

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *