رمز ارز هامدیریت مالی

ارز دیجیتال چیست و چگونه به وجود آمده است؟

سازوکار بلاک چین و ارزهای دیجیتال چیست؟

 

ارز دیجیتال چیست و چگونه به وجود آمده است؟

 

اگرچه انواع مختلفی از ارز دیجیتال وجود دارد ، اما سازوکار اصلی همه آنها اساساً یکسان است. بعد از آشنایی با اصول اولیه این حوزه شما باید بدانید نحوه عملکرد هر ارز دیجیتال را بدانید. در ادامه قدم به قدم نحوه کار ارزهای دیجیتال را بررسی می کنیم و به معرفی فناوری هایی می پردازیم که در به وجود آمدن ارزهای دیجیتال دست داشته اند.

شبکه های ارز دیجیتال: بلاک چین

مهم ترین و سخت ترین مفهومی که باید در حوزه ارزهای دیجیتال آن را یاد بگیرید، بلاک چین ها هستند. اما قبل از اینکه بیشتر به بحث در مورد نحوه کار این شبکه ها بپردازیم ، باید یک نکته مهم به شما بگویم. پروتکل بلاک چین رمزنگاری شده (با حرف”B” بزرگ آن را نشان می دهیم) و شبکه های بلاکچین مربوطه (با حرف”b” کوچک آن را نشان می دهیم) به هر ارز دیجیتال کاملا متفاوت از هم هستند. پروتکل بلاک چین توسط سازندگان بیت کوین ساخته و منتشر شد. و اگرچه بلاک چین فناوری است که تمام ارزهای دیجیتال بر پایه آن هستند اما به هیچ ارز دیجیتال خاصی وابسته نیست و همه ی ارزهای دیجیتال از آن بهره می برند. به هر حال ، هنگامی که ما در مورد بلاک چین یک ارز دیجیتال به خصوص صحبت می کنیم. مقصود مان اشاره به پیاده سازی یک پروتکل بلاک چین است که فقط منحصر به آن ارز می باشد. این پیاده سازی در واقع باعث ایجاد یک ارز دیجیتال می شود. به زبان ساده ، پروتکل بلاک چین اجازه می دهد ارزهای دیجیتال ایجاد و به عنوان پول در سیستم های مختلف استفاده شوند. به همین خاطر برای ساخت یک ارز دیجیتال چهارچوبی وجود دارد. تمامی ارزهای دیجیتال بر پایه این چهارچوب شکل گرفته اند. این ویژگی ها عبارتند از:

منحصر به فرد و غیر مشابه

باطل نمی شوند و نمی توانید دو مرتبه آنها را خرج کنید

عرضه باید کم و محدود باشد

با دوام و تغییرناپذیر

قابل تقسیم و پیرو یک سیستم یکنواخت

بلاکچین

بدون پروتکل بلاک چین ، ساخت ارز دیجیتال غیرممکن است. شبکه های بلاک چین منفرد هر ارز دیجیتالی اساساً تجسم های مختلف آن پروتکل هستند. به عبارتی دیگر ، همه ارزهای دیجیتال در شبکه های بلاک چین جداگانه ایجاد ، ذخیره و مبادله می شوند. اما در عین حال همه آنها بر پایه پروتکل بنیادی بلاک چین شکل گرفته اند. خلاصه مطالب بالا این است که شبکه بلاک چین مانند یک طرح کلی جهانی است که ساخت ارزهای دیجیتال را ممکن می کند اما به خودی خود یک ارز دیجیتال نیست. در واقع ما برای ایجاد یک ارز به پروتکل بلاک چین احتیاج داریم.

ایجاد و مبادله ارز دیجیتال: استخراج

 

حالا بعد از اینکه یک ارز به وجود آمد، مردم چگونه می توانند آن را تهیه و استفاده کنند؟و از همه مهمتر اینکه چگونه می توانیم میزان کلاهبرداری و دستکاری در میلیون ها تراکنش بین کاربران را از بین ببریم؟پروتکل بلاک چین با استفاده از فرآیندی به نام استخراج پاسخ هر دو سوال را می دهد. شبکه بلاک چین یک ارز دیجیتال در واقع دفتری عمومی از کلیه معاملات آن ارز از زمان عرضه تا به امروز است. معاملات جدید در “بلاک ها” دسته بندی می شوند. هر بلاک قبل از اینکه به انتهای زنجیره اضافه شود ، توسط چندین کاربر در سراسر شبکه تأیید و پردازش می شود. در سر تا سر دنیا هر کاربر نسخه ای شخصی از این دفتر عمومی دارد و این دفتر به طور مداوم بروزرسانی می شود. ماینرها مسئولیت تأیید کلیه معاملات درون یک بلاک جدید را دارند. بعد از بررسی ماینرها این بلاک بسته و در دفتر عمومی بلاک چین ثبت می شود. بعد از ثبت نمی توان هیچ کدام از اطلاعات درون بلاک را تغییر داد. برای تایید یک بلاک ، استخراج کنندگان با یکدیگر رقابت می کنند تا چیزی به نام هش ایجاد کنند. هش به چند صورت مختلف ایجاد می شود:

داده های معامله در حال تایید داخل بلاک

نتیجه فرمولهای پیچیده ریاضی

هش قبلی آخرین بلاک زنجیره

به محض تکمیل هش توسط ماینرها ، بلاک جدید تأیید و هش هم در کنار آن ذخیره می شود. برای هر هش جدید یا بلاک تایید شده ، مقداری از ارز دیجیتال آن شبکه به عنوان پاداش به ماینرها داده می شود. هر چه یک شبکه بزرگتر می شود، ایجاد هش و تایید بلاک های جدید برای ماینرها دشوار تر می شود. نرم افزار بلاک چین با انجام این کار قصد دارد تا جلوی میزان عرضه بیش از حد ارز و به وجود آمدن تورم را بگیرد. در نیتجه سیستم دارای ثبات می باشد و کاربران با خیال راحت می توانند از آن استفاده کنند.

کیف پول های دیجیتال

نگهداری ارزهای دیجیتال

شما برای ارزهای دیجیتال خریداری شده یا ارزهایی که بوسیله استخراج به دست آورده اید، نیاز به جایی جهت نگهداری از آنها دارید. در واقع شما برای نگهداری از آنها به کیف پول های ارزهای دیجیتال نیاز دارید. کیف پول های نرم افزاری به صورت آنلاین کار می کنند و شما می توانید تا هر زمانی که می خواهید روی آنها ارزی ذخیره و نگهداری کنید. همه کیف پول های ارزهای دیجیتال دارای یک کلید عمومی و خصوصی هستند. کلید عمومی مانند یک آدرس ناشناس است. هنگام ارسال یا دریافت ارز دیجیتال ، آن آدرس در دفتر عمومی معاملات شما ثبت می شود. همه می توانند آن را مشاهده کنند اما حاوی به هیچ عنوان اطلاعات شخصی شما نیست. در واقع این کلید هویت شما را تایید می کند و به دیگر کاربران اطلاع می دهد که چنین معامله ای در بلاک چین انجام شده است. تنها کسی که به کلید خصوصی دسترسی دارد، خود شما هستید. این کلید شامل اطلاعات رمزنگاری شده مورد نیاز برای اجازه انتقال از کیف پول است و هرگز نباید آن را در اختیار فرد دیگری بگذارید. بهتر است کلید خصوصی خود را روی برگه ای یادداشت کنید و یا اینکه آن را در یک کیف پول آفلاین ارزهای دیجیتال ذخیره کنید. اگر کلید خصوصی خود را گم کنید دیگر نمی توانید به حساب خود دسترسی داشته باشید و تمام سرمایه تان بر باد می رود.

 

در همین زمینه مطالعه نمایید:چگونه می توان در ICO ها مشارکت کرد؟

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *