رمز ارز ها

وایت پیپر چیست

نکات مهم برای نوشتن وایت پیپر

 

وایت پیپر چیست؟

 

تعریف وایت پیپر

هر کوینی که برای اولین بار عرضه می شود، برای موفق شدن در بازار ارزهای دیجیتال به یک وایت پیپر نیاز دارد. وایت پیپر یک نوشته است که شامل طرح کلی یک مشکل است که پروژه به دنبال رفع آن می باشد. همچنین در وایت پیپر شاهد راه حل مشکل، توضیحات مفصل درباره محصول، ساختار و رابط کاربری آن با سرمایه گذاران هستیم. هر وایت پیپر باید شامل مواردی باشد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم البته مواردی را که نام می بریم باید داشته باشد و گاهی اوقات شاهد هستیم که در بعضی از پیپرها اطلاعات بیشتری بیان شده است.

مقدمه

سلب مسئولیت

سر فصل ها

توضیحات بازار و مشکل

توضیحات محصول و روش حل مشکلی که دارد

اطلاعات کامل و جامع درباره توکن ها

چگونه بودجه های به دست آمده قرار است صرف این پروژه شوند

تیم

برنامه آینده

چگونه وایت پیپر بنویسیم

چگونه باید یک وایت پیپر بنویسیم؟

 

هر چه سریع تر دست به کار شوید!

بهتر است در اول هر پیپر یک نوشته سلب مسئولیت و یا اخطار قانونی بگذارید. در اخطار یا نوشته باید حتما محدودیت هایی که پیپر شما دارد را بیان کنید و بابت مسائل قانونی هشدار های لازم را ارائه دهید. ممکن است در این بخش شما بیان کنید که شهروندان کدام کشورها اجازه خرید توکن های پروژه را دارند یا اینکه با سرمایه گذاران شرط کنید که حتما قرار نیست از این پروژه سود ببرند.

مقدمه

کار مهم دیگری که باید انجام دهید نوشتن مقدمه است. همانطور که می دانید نوشتن مقدمه بخش مهمی از هر نوع نوشته می باشد. بهتر است این قسمت را مدیر عامل بنویسد تا نظر سرمایه گذاران بیشتر جلب شود. همچنین در این بخش باید بیان کنید که مشکل چیست؟ چرا حل کردن آن مهم است؟ و اینکه راه شما برای این مشکل چیست؟ در اینجا باید توجه مخاطب را جلب کنید و توضیح دهید که سرمایه گذاری در این پروژه چقدر برای او سودمند است و اینکه چه انتظاری باید از پروژه داشته باشد.

وایت پیپر در واقع یک نوشته فنی محسوب می شود و به طور کلی معمولا بیست و پنج صفحه است. به همین خاطر شما باید از لحنی بسیار خوب و روان در پیپر خود استفاده کنید که خواننده خسته نشود. همچنین سر فصل های یک وایت پیپر را باید خیلی دقیق و صحیح انتخاب کنید تا مخاطب بتواند به راحتی اطلاعات مورد نیاز را به دست آورد. اگر از اصطلاحات خاصی قرار است استفاده کنید بهتر است یک لغت نامه در پایان وایت پیپر خود بیاورید و این اصطلاحات را به طور خلاصه توضیح دهید.

در وایت پیپر درباره پروژه صحبت کنید

وایت پیپر

تا جایی که می شود درباره پروژه خود به خوانند اطلاعات بدهید و سعی کنید که جزییات کاملی از روند کار پروژه در اختیار سرمایه گذاران قرار دهید و بگویید که پروژه شما در بازار چه جایی خواهد داشت. از همه مهمتر اینکه توضیح دهید پروژه شما دقیقا چه هدفی را دنبال می کند و از چه اجزایی تشکیل شده است.

همچنین اعداد و ارقامی که وایت پیپر بیان می کند باید صحیح باشند و باید ثابت کنید که آنها درست هستند. در غیر این صورت سرمایه گذاران اعتماد شان را از دست می دهند.

پروژه را به طور واضح شرح دهید

در این بخش هم باید جزئیات پروژه خود را مجددا بیان نمایید. در این بخش باید داده های اولیه، مزایای کاربران اولیه و اهداف استراتژی پروژه را بیان کنید. معمولا سرمایه گذاران اصلی تنها در صورتی از پروژه شما حمایت می کنند که شامل یک اکوسیستم مشخص و پایه باشد که تمامی جزئیات آن به طور شفاف بیان شده باشند. اگر پیپر خود را به طرز صحیحی بنویسید توکن های شما در بازار شانس بیشتری پیدا می کنند و در واقع سریع تر می توانید نظر سرمایه گذاران را جلب کنید.

اطلاعات مالی

اطلاعات مالی نیز از اهمیت فراوانی برخوردارند. بخش اعظمی از وایت پیپر خود را به این اطلاعات اختصاص دهید شما باید بیان کنید که چرا پروژه شما توکن های خودش را دارد؟ چگونه و چه زمانی این توکن ها را پخش می کنید؟ آیا تعداد توکن ها در عرضه اولیه محدود است؟ فروش توکن ها در بازار از چه زمانی صورت می گیرد؟ همچنین شما باید اعلام کنید که بودجه های به دست آمده دقیقا صرف چه کاری خواهند شد. سرمایه گذاران باید بدانند که پول آنها دقیقا صرف چه کاری می شود و مهم ترین بخش های پروژه به چه میزان هزینه نیاز دارد. فراموش نکنید که نباید در وایت پیپر خود طفره بروید و باید به سرمایه گذاران به طور واضح بگویید که پول آنها قرار است به طور دقیق در کدام قسمت پروژه خرج شود و اینکه سود آنها از این پول خرج شده چه خواهد بود.

برنامه آینده

وایت پیپر شما نباید فقط شامل مسائل فنی و جزییات پروژه باشد. شما  باید اطلاعاتی درباره آینده پروژه به طور دقیق بیان کنید. باید به سرمایه گذاران خود بگویید که در طول دوازده تا بیست و چهار ماه آینده این پروژه به کجا خواهد رسید و بهتر است قبل از شروع رسمی پروژه یک بار آن را به طور آزمایشی تست کنید. همچنین هر کدام از اهداف برنامه که محقق شدند، حتما به سرمایه گذاران اطلاع دهید تا آنها بیشتر ترغیب شوند و افراد بیشتری را به شرکت در پروژه دعوت کنند. بیان دقیق این موضوع در پیپر اهمیت فراوانی دارد.

درباره تیم صحبت کنید

تیم تشکیل دهنده پروژه نقش بسیار مهمی دارد و حتما باید تک تک اعضای تیم خود را در وایت پیپر معرفی نمایید. معمولا اگر اطلاعات کاملی درباره اعضای تیم خود ارائه ندهید عرضه اولیه شما با شکست سنگینی مواجه می شود. در حالی که بقیه قسمت های وایت پیپر را اطلاعات فنی تشکیل می دهند در این قسمت ذکر بیوگرافی هر یک از اعضا مهم است همچنین عکس های خوب و زیبایی هم از آنها به اشتراک بگذارید.

سبک نوشتن وایت پیپر

معمولا وایت پیپر را به سبک علمی و با لحن رسمی می نویسیم. مطالبی که می نویسید باید خیلی حرفه ای بیان شده باشند و در هیچ جای متن اجازه استفاده از لحن خودمانی را ندارید.

 

در همین زمینه مطالعه نمایید:سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتال چه ریسک هایی می تواند در پی داشته باشد؟

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.